PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dolne Miasto. Givebox, czyli uliczna szafa, dzięki której możesz dać lub wziąć

Dolne Miasto. Givebox, czyli uliczna szafa, dzięki której możesz dać lub wziąć
„Zabierz, co chcesz - nie musisz nic zostawiać. Zostaw takie rzeczy, które sam chciałbyś znaleźć”. Oto idea Givebox, które w postaci ogólnodostępnej szafy na ulicy z powodzeniem funkcjonuje od kilku miesięcy na Dolnym Mieście.
 Przy Jaskółczej 24 na Dolnym Mieście w Gdańsku (między Nie/Mięsnym a Gracją) stoi givebox
Przy Jaskółczej 24 na Dolnym Mieście w Gdańsku (między Nie/Mięsnym a Gracją) stoi givebox
Anna Rezulak/KFP

 

Givebox to miejsce gdzie można zostawić wszystko, co jest zdatne do użytku, w dobrym lub bardzo dobrym stanie i co może się komuś przydać - za wyjątkiem ubrań i jedzenia. Wzorem wielu miast na świecie i w Polsce, także w Gdańsku mamy taki givebox - w postaci pięknej drewnianej szafy, stojącej przy Jaskółczej 24 na Dolnym Mieście (między Nie/Mięsnym a Gracją).

- Dzięki givebox dajemy przedmiotom drugie życie i mniej kupujemy. Przepływ rzeczy to jeden z filarów gospodarki o obiegu zamkniętym - tłumaczy Natalia Grzebała z Rady Dzielnicy Śródmieście, pomysłodawczyni Giveboxu Gdańsk. - Aspekt niesienia pomocy potrzebującym jest w tym przypadku efektem ubocznym. Bardziej zależy nam na szerzeniu idei ekonomii współdzielenia i filozofii sharing is caring [troszczyć się znaczy dzielić się – przyp. red.].

Torebki, plecaki, zabawki, klocki, książki – to standardowa zawartość szafy na Dolnym. Często można tu znaleźć także biżuterię, sprzęt turystyczny i akcesoria sportowe.

 

Wioletta Narkowicz z Wyspy Sobieszewskiej kilkakrotnie odwiedzała już givebox - tym razem z naręczem przeczytanych książek
Wioletta Narkowicz z Wyspy Sobieszewskiej kilkakrotnie odwiedzała już givebox - tym razem z naręczem  książek
Anna Rezulak/KFP

 

Wioletta Narkowicz z Wyspy Sobieszewskiej kilkakrotnie odwiedzała już givebox wspólnie z córką Wiktorią. Dotąd tylko z partią przedmiotów do oddania, np. z zestawem książek - dla siebie jeszcze nic nie znalazły, ale - kto wie, co będzie czekać w szafie następnym razem…

 

oprac. na podst. KFP

 

czytaj także:

Stare meble, dywany i inne graty, czyli odpady wielkogabarytowe. Pomyśl, zanim wyrzucisz

"Wymiana ciepła" już w Gdańsku. Tu zostawisz (i weźmiesz) ciepłą odzież

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl