Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dolina Charlotty. Najpierw Deep Purple, potem Whitesnake

Popularny wśród mieszkańców Trójmiasta Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty latem będzie stał pod znakiem dwóch wielkich wokalistów. Już wcześniej było wiadomo, że w lipcu zagra Deep Purple z Ianem Gillanem. Teraz organizator imprezy zapowiada na sierpień przyjazd Davida Coverdale’a z grupą Whitesnake.

Dolina Charlotty. Najpierw Deep Purple, potem Whitesnake
A
A
data publikacji: 15 grudnia 2015 r.

Whitesnake w aktualnym składzie - pośrodku: David Coverdale.
Whitesnake w aktualnym składzie - pośrodku: David Coverdale.
Materiały promocyjne

Zarówno Gillan, jak i Coverdale, zdobyli sławę dzięki Deepe Purple. Gillan był w zespole od jego założenia w 1969 r., ale odszedł cztery lata później. Wtedy właśnie swój los na loterii wyciągnął 22-letni Coverdale, pracownik sklepu z ubraniami w niewielkim mieście Redcar, w północno-wschodniej Anglii. Wysłał do Deep Purple kasetę z próbkami wokalnymi - jego głęboki, bluesowy głos dał mu uznanie i angaż. Zespół istniał jeszcze trzy lata, po czym rozpadł się. Coverdale miał już na tyle ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym, że szukając swojej nowej drogi odmówił dołączenia do składu... Black Sabbath (w miejsce Ronniego Jamesa Dio).

Dwa lata po rozpadzie Deep Purple, w 1978 r., Coverdale założył grupę Whitesnake. W jej składzie grali m.in. Jon Lord i Ian Paice z Deep Purple. Szybko zdobyli sporą popularność, ale nie mieli szacunku w branży muzycznej - uważano, że zbyt dosłownie kopiują styl Led Zeppelin. Robert Plant pozwalał sobie nawet na złośliwości wobec Coverdale’a nazywając go „David Coverversion”. Whitesnake największy sukces osiągnęli w 1987 r., gdy longplay zatytułowany po prostu „Whitesnake” zdobył ośmiokrotnie status platynowej płyty - w tym dwukrotnie w USA. Coverdale rozwiązał grupę w 1990 r. Później były dwie krótkie próby reaktywacji i wreszcie trzecia: Whitesnake grają z powodzeniem od 2002 r., obecnie mają trasę koncertową w Wielkiej Brytanii z zespołem Def Leppard.

Coverdale i Whitesnake wystąpią w Dolinie Charlotty wieczorem, 6 sierpnia. Dziesięć dni wcześniej (26 lipca) w tym samy miejscu zagra Deep Purple z Gillanem. Bilety dostępne w sprzedaży na stronie ticketpro

Jak prezentują się Whitesnake na scenie? Zobacz oficjalny teledysk grupy - TUTAJ.

 

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora