PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dokończenie prac przy budowie oliwskiej palmiarni. Umowa z nowym wykonawcą podpisana

Dokończenie prac przy budowie oliwskiej palmiarni. Umowa z nowym wykonawcą podpisana
Firma, która wygrała przetarg na oszklenie rotundy, będącej elementem kompleksu palmiarni w Parku Oliwskim, dopełnia ostatnich formalności. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska 4 listopada podpisała z nią umowę na realizację prac. Te mają potrwać nawet dziewięć miesięcy.
O ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, to szklenie oliwskiej rotundy rozpocznie się jeszcze w tym roku
O ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, to szklenie oliwskiej rotundy rozpocznie się jeszcze w tym roku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W pierwszej połowie września br. DRMG ogłosiła przetarg na wykonanie oszklenia rotundy mieszczącej się w Parku Oliwskim. Dotychczasowy wykonawca prac nie wykonał tego zadania, w związku z czym Miasto zdecydowało o rozwiązaniu z nim umowy. Nowy przetarg dotyczył przeszklenia całego obiektu oraz montażu instalacji odgromowej.

Realizacją inwestycji zainteresowane były dwie firmy. W pierwszej połowie października otwarto oferty. Firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic wyceniła prace na kwotę 8,5 mln zł, z kolei firma Glass Space z Warszawy złożyła ofertę w wysokości 9,49 mln zł. Co istotne, Miasto na ten cel przeznaczyło 8,6 mln zł. Po weryfikacji formalnej ofert wybrano firmę WGsystem. Zgodnie z warunkami przetargu, zakończenie prac powinno nastąpić w ciągu 9 miesięcy od daty podpisania umowy.

Przedstawiciele DRMG przypominają, iż w trakcie budowy "szkieletu" rotundy zmieniony został projekt jej konstrukcji, a co za tym idzie - zmieniła się także technologia wykonania oszklenia. Dlatego też Miastu zależało na wykonawcy, który ma doświadczenie w tego typu inwestycjach.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie trzeciego etapu projektu rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni, w ramach którego przebudowany zostanie budynek Oranżerii. Renowację przejdą m.in. nadproża. Pojawią się także nowe okna. W obiekcie zaadaptowana zostanie przestrzeń na kawiarnię oraz pomieszczenie pełniące rolę sali konferencyjnej lub dydaktycznej. Co ważne, to z oranżerii będzie można w przyszłości przechodzić do rotundy, w której żyje ponad 180-letnia palma. Przetarg na przebudowę oranżerii ogłoszony zostanie w listopadzie br., a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku.

Przypomnijmy. Budynek rotundy będzie miał formę nowoczesną cylindryczną. Wypełniony będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie 24,11 m (pięć metrów więcej niż miał dotychczasowy obiekt), powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

Planowana jest też przebudowa szklarni, która ma być dostosowana do upraw oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz na terenie parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.

 

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl