PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Dodatkowe zamgławiacze w Gdańsku - skorzystaj przed ochłodzeniem. PROGNOZA
Dodatkowe zamgławiacze w Gdańsku - skorzystaj przed ochłodzeniem. PROGNOZA
Po upalnych dniach, z temperaturą, która w środę przekroczyła 30 stopni C, nadchodzi chłodniejszy czas. Przed ochłodzeniem, jeszcze dziś (26 czerwca) czekają nas prawdopodobnie burze z gradem i silny wiatr zapowiedziane w ostrzeżeniach IMGW. Zanim nadejdzie ochłodzenie, a także w kolejne gorące dni, zachęcamy do korzystania z orzeźwienia miejskich zamgławiaczy. Dostępne już w siedmiu miejscach.
Kurtyna wodna na Targu Węglowym
Kurtyna wodna na Targu Węglowym
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pierwszy zamgławiacz rozpylający wodną mgiełkę w Gdańsku pojawił się cztery lata temu na Targu Węglowym i możemy z niego korzystać także w tym sezonie. Kolejne sprawdzone już lokalizacje to Hevelianum oraz (dwa urządzenia) w zoo i przy wejściu na plaże na Stogach (od ul. Wydmy).

Trzy nowe miejsca ochłodzenia w tym roku to instalacja na terenie Forum Gdańsk; róg ul. Podmłyńskiej i Podwala Staromiejskiego (na wysokości hali), a także na drugim końcu Podwala (w okolicach Pomnika “Tym co za Polskość Gdańska”).

Przy czym te dwie ostatnie instalacje to zamgławiacze przenośne - w formie “grzybków”,  a nie - tradycyjnych kurtyn - uruchomione 26 czerwca przez Saur Neptun Gdańsk (kurtynowe zamgławiacze to wspólna inicjatywa Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej i SNG). 

Według meteorologów z IMGW, upał może potrwać jeszcze przynajmniej do godz. 17 dziś (26 czerwca) i zakończyć się burzą z gradem, połączoną z silnym wiatrem.

IMGW-PIB wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia (w trzystopniowej skali), ważne do północy w sprawie burz z gradem dla pomorskich powiatów, m.in.: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, Gdańska, gdańskiego, Gdyni, kartuskiego, kościerskiego.i. 

“Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 15 mm, lokalnie do 20 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad.” - brzmi treść ostrzeżenia.

Synoptycy przewidują także wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30  km/h, w porywach do 80 km/h z północnego zachodu.

 

Przenośny grzybek także daje ochłodzenie: róg Podwala Staromiejskiego i ul. Podmłyńskiej
Przenośny grzybek także daje ochłodzenie: róg Podwala Staromiejskiego i ul. Podmłyńskiej
Saur Neptun Gdańsk
oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl