Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wypłaty świadczenia “Dobry start” - ogromne zainteresowanie rodziców

Pierwsze przelewy z Gdańskiego Centrum Świadczeń trafiły już do ponad 1600 gdańskich rodzin, które złożyły wnioski o świadczenie “Dobry start”. Szacuje się, że z wypłacanego po raz pierwszy w tym roku świadczenia skorzysta około 54 tys. gdańskich dzieci. Zainteresowanie programem jest ogromne. Jak złożyć wnioski o to i pozostałe świadczenia?

Wypłaty świadczenia “Dobry start” - ogromne zainteresowanie rodziców
A
A
data publikacji: 12 lipca 2018 r.
Inauguracja roku szkolnego 2016/17 w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku
Inauguracja roku szkolnego 2016/17 w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Od 1 lipca do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęły 16 044 wnioski on-line (do godzin porannych 12 lipca br.). Wśród złożonych wniosków najwięcej, bo aż 11 422, to wnioski o świadczenie „Dobry start”. Drugim pod względem popularności świadczeniem, jest świadczenie wychowawcze. O tzw. “500+” wnioskowało 4521 osób.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, największym powodzeniem cieszy się możliwość złożenia wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej – stanowią ponad 90 proc. wszystkich wniosków złożonych przez internet.

Zgodnie z rozporządzeniem, w przypadku wniosków o świadczenie „Dobry start” złożonych w lipcu i sierpniu, ich rozpatrzenie i wypłata pieniędzy powinny nastąpić do końca września. Jednak pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń nie czekają na ostatnią chwilę i wszystkie wnioski starają się rozpatrywać na bieżąco. 12 lipca pierwsze przelewy trafiły już do wnioskujących. Aktualnie zweryfikowanych zostało ok. 6 tys. wniosków, więc już wkrótce świadczenie trafi do kolejnych rodzin.

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko, uczące się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, do ukończenia przez nie 20 roku życia. Osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły otrzymać wsparcie do 24 roku życia. Wypłata świadczenia „Dobry Start” nie jest uzależniona od dochodu, ale trzeba złożyć wniosek. Uwaga! Programem nie zostały objęte dzieci w zerówce.

Wniosek o `Dobry start` czy 500+ najwygodniej złożyć przez internet
Wniosek o `Dobry start` czy 500+ najwygodniej złożyć przez internet
Pixabay.com

W lipcu również wnioski o 500+ i inne świadczenia

GCŚ przypomina, że „Dobry start” nie jest jedynym świadczeniem, o które można ubiegać się od 1 lipca. Od tego roku w lipcu można składać również wnioski on-line o świadczenie “500+”, zasiłek rodzinny oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

- Gorąco zachęcamy do skorzystania z tego prostego i jednocześnie gwarantującego oszczędność czasu sposobu złożenia wniosku - mówi Arkadiusz Kulewicz, kierownik Gdańskiego Centrum Świadczeń. - W ubiegłym roku wnioski elektroniczne złożyło około 50 proc. gdańszczanek i gdańszczan ubiegających się o świadczenie “500+”.


Wnioski w formie elektronicznej można składać za pośrednictwem:

  •              bankowości elektronicznej – dotyczy wniosków o świadczenie „Dobry start” i “500+”
  •              Platformy Usługowo – Informacyjnej „Emp@tia”
  •              Platformy Usług Elektronicznych ZUS (12 lipca br. nie działała)
  •              Portalu ePUAP

Wnioski tradycyjnej (papierowe) od 1 sierpnia

Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na złożenie wniosku on-line, będą mogły zrobić to osobiście od 1 sierpnia w jednym z ośmiu punktów przyjmowania wniosków, rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska. W punktach tych będą przyjmowane wnioski o świadczenia “500+” i „Dobry start”, o świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zainteresowane osoby podczas jednej wizyty w punkcie obsługi będą mogły złożyć wnioski o różne świadczenia.

Kto woli - od 1 sierpnia może złożyć tradycyjny wniosek w punkcie Gdańskiego Centrum Świadczeń. Nz. punkt przy ul. 3 Maja
Kto woli - od 1 sierpnia może złożyć tradycyjny wniosek w punkcie Gdańskiego Centrum Świadczeń. Nz. punkt przy ul. 3 Maja
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdzie można znaleźć więcej informacji?

Szczegółowe informacje dot. poszczególnych świadczeń oraz wykaz punktów przyjmowania wniosków dostępne są na stronie internetowej GCŚ. Witryna cieszy się dużym zainteresowaniem - tylko we wtorek, 10 lipca zajrzało na nią ponad 12,5 tys. osób.

Warto również wspomnieć, że pracownicy GCŚ wysłali do gdańszczanek i gdańszczan ponad 27 tys. wiadomości SMS przypominających o rozpoczęciu akcji przyjmowania wniosków o świadczenia.

Ewentualne pytania można kierować do pracowników:

  •              Gdańskiego Centrum Kontaktu (w zakresie świadczenia “500+” oraz świadczenia „Dobry start”), tel. 58 52 44 500, 58 764 00 00, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl
  •              Punktu Informacyjnego GCŚ, mieszczącego się przy ul. 3 Maja 9. Z pracownikami punktu można skontaktować się również dzwoniąc pod numer telefonu 58 326 79 89, lub pisząc na adres info@gcs.gda.pl.
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl