PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie masz pomysłu na prezent? Wybierz dobrą książkę pod choinkę

Nie masz pomysłu na prezent? Wybierz dobrą książkę pod choinkę
„Jólabókaflód” to dosłownie „bożonarodzeniowa powódź książkowa”. Islandzka tradycja polega na obdarowywaniu bliskich książkami na święta. Dlaczego by nie przenieść podobnych zwyczajów na grunt polski? Przedstawiamy kilka wybranych, wartościowych i ciekawych tegorocznych pozycji książkowych od gdańskich wydawnictw.
christmas-1887306_1280
źródło: Pixabay


Elka Noland „Anna i lekarz” (Wydawnictwo Oficynka)

Pozycja idealna dla miłośniczek literatury kobiecej. Tytułowa bohaterka, Anna, to dojrzała kobieta, której od dzieciństwa towarzyszy ogromny lęk przed lekarzami. Poznajemy ją w szczególnym momencie, kiedy - coraz bardziej zmęczona dotychczasowym życiem - układa dla siebie „scenariusz na przyszłość”. Planuje spokojną, samotną egzystencję wypełnioną codziennymi, małymi przyjemnościami. Najpierw musi rozwiązać zaniedbywany od lat problem ze swoim zdrowiem. Tak spotyka lekarza, który budzi w niej głęboko skrywaną tęsknotę za bliskością. Anna zaczyna się zmieniać, uważniej przyglądając się rzeczywistości, ludziom i sobie. Mimo nieustannych trudności w nawiązaniu bliższej relacji ze swoim lekarzem, Anna nie rezygnuje z poszukiwania nowej siebie - dojrzalszej, odważnej, ciekawej świata i gotowej na spotkanie drugiego człowieka.

O autorce:

Elka Noland - rodowita warszawianka, która po wielu latach życia w stolicy zdecydowała się na realizację jednego ze swoich marzeń - zamieszkanie w Gdańsku. Zaczęła pisać, bo „w Gdańsku tak bardzo powietrze pachnie wolnością...”. Zodiakalna ryba, przekonana, że gotuje najlepszą zupę pomidorową, uwielbiająca tajski masaż stóp, spacery po uliczkach Starego Gdańska, wschód słońca na plaży i… dzień urlopu „na żądanie”.

Cena: 40 zł. Książka do kupienia tutaj: Anna i lekarz”.


Adam Karczewski „Matrioszki” (Wydawnictwo Oficynka)

Coś dla twardzieli - kapitan Tomasz Tomasik po odejściu z kontrwywiadu wojskowego uczy w szkole historii. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego dwaj uczniowie popełnili samobójstwa, a dwie kolejne uczennice zaginęły. W Tomasiku rodzą się podejrzenia. Zaczyna więc własne śledztwo i od razu wpada w wir międzynarodowego spisku sięgającego najwyższych szczebli władzy.

O autorze:

Adam Karczewski - gdański pisarz, w wolnej chwili zaczytujący się w powieściach akcji. Autor „Okrętu”, pierwszej części serii o kapitanie Tomaszu Tomasiku, byłym żołnierzu Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Cena: 45 zł. Książka do kupienia tutaj: „Matrioszki”.


Andrzej Krzysztof Waśkiewicz był cenionym poetą, krytykiem literackim, prozaikiem, publicystą i edytorem. Jego dorobek literacki to ponad 40 książek
Andrzej Krzysztof Waśkiewicz był cenionym poetą, krytykiem literackim, prozaikiem, publicystą i edytorem. Jego dorobek literacki to ponad 40 książek
mat. prasowe


„Andrzej” pod red. Anny Sobeckiej (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku)

Ważna książka o ważnej postaci. Książka „Andrzej” jest antologią tekstów poświęconych Andrzejowi K. Waśkiewiczowi - niezwykle istotnej osobowości życia literackiego na Pomorzu. Był związanym z Gdańskiem poetą, krytykiem literackim, edytorem, publicystą i dziennikarzem, redaktorem naczelnym „Gdańskiego Rocznika Kulturalnego” i „Autografu”, który redagował do końca życia. Przez wiele lat w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki organizował Konkurs Poetycki o laur „Czerwonej Róży”.

Książka „Andrzej” zawiera wspomnienia o Waśkiewiczu kilkudziesięciu autorów z Trójmiasta, ale także z różnych środowisk z całej Polski: poetów, pisarzy, publicystów, dziennikarzy, osób znających go z różnych obszarów jego aktywności. Znajdziemy tu także szkice poświęcone jego twórczości poetyckiej i krytycznoliterackiej oraz wybór wierszy dedykowanych mu za życia i pośmiertnie.

Tom zredagowała Anna Sobecka.

Cena: 32 zł. Książka do kupienia tutaj: „Andrzej”.


Filip Szałasek „Nagrania Terenowe” (Wydawnictwo w Podwórku)

Zbiór ciekawych esejów nie tylko dla muzycznych pasjonatów. Mikrofony zbierają więcej, niż chcielibyśmy przyznać. W nagraniach odbijają się nasze pragnienia i sprzeczności. Refleksja o field recordings - o słuchaniu „na faktach” - nie mogła trafić na dogodniejszy moment. Wygląda na to, że świat właśnie kończy się upłynniać, a może już spod nas wyparowuje. Postprawdę ogłoszono słowem roku. Wierzyć chce się tylko „AszDziennikowi”. Gdy załamaniu ulega wiara w mierzalny, „obiektywny” świat, a opisy rzeczywistości zostają zastąpione relacjami z prób jej wytwarzania, nagrywanie terenowe zyskuje na wadze jako jedna z praktyk, które decydują o kształcie ponowoczesności i zarazem go odzwierciedlają. Książka Filipa Szałaska - zbiór esejów i rozmów o field recordings - ujmuje dźwięk w siatkę interdyscyplinarnych odniesień (od filmów Ghibli i Herzoga przez sny po internetową pornografię), dowodząc, że opisuje on świat równie sugestywnie, co książki, obrazy, awatary. Najważniejsze trendy nowej humanistyki - postkolonializm, animal i thing studies, widmontologie - nie mogą dłużej obywać się bez niego.

Cena: 30 zł 40 gr. Do kupienia tutaj: „Nagrania terenowe”.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze