• Start
  • Wiadomości
  • Do zamontowania ponad 400 szyb. Zobacz, jak przebiegają prace przy oliwskiej palmiarni

Do zamontowania ponad 400 szyb. Zobacz, jak przebiegają prace przy oliwskiej palmiarni

Na stalowej konstrukcji rotundy zamontowano dotąd dwa pasy szyb: jeden dolny, poziomy okalający rotundę, a drugi pionowy - do szczytu obiektu. Obecnie montowane są kolejne szyby, a także stalowe konsole, za pomocą których szyby przymocowywane są do stalowej konstrukcji obiektu.
14.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa rotunda oliwskiej palmiarni będzie otulona 420 szybami
Nowa rotunda oliwskiej palmiarni będzie otulona 420 szybami
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Docelowo zamontowanych zostanie 1400 elementów podtrzymujących 420 sztuk szyb

- Dzięki tzw. konsolom każda z szyb montowana jest odrębnie i "pracuje" niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby daje możliwość jej bezinwazyjnej wymiany. Z uwagi na dużą ilość szyb, są one regularnie dostarczane na budowę w mniejszych partiach. Aby nie uległy uszkodzeniu montowane są od razu po dostarczeniu ich na plac budowy - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W najbliższych dniach wykonawca robót planuje rozpoczęcie szklenia kolejnego fragmentu rotundy. Tym razem prace prowadzone będą od górnej części rotundy, czyli od strony kopuły - zapowiada.

 

  Jest szansa na mniejsze korki na Kartuskiej. DRMG analizuje oferty firm remontowych

 

Ze względu na nietypowy kształt rotundy montaż szyb jest trudnym i przede wszystkim czasochłonnym procesem. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bowiem bardzo precyzyjnie dopasowane, by zamknąć ją w całość. Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni.

 

Ze względu na nietypowy kształt rotundy montaż szyb jest trudnym i przede wszystkim czasochłonnym procesem. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bowiem bardzo precyzyjnie dopasowane, by zamknąć ją w całość
Ze względu na nietypowy kształt rotundy montaż szyb jest trudnym i przede wszystkim czasochłonnym procesem. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bowiem bardzo precyzyjnie dopasowane, by zamknąć ją w całość
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Z kolei konsole montowane są do stalowej konstrukcji rotundy, a następnie do nich przytwierdzane są szyby

- To bardzo ważne, aby konsole były zamontowane precyzyjnie, gdyż w przypadku nawet minimalnych różnic i niewielkich przesunięć, gotowe szyby mogą do siebie nie pasować - tłumaczy dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz.

Do oszklenia całej rotundy potrzebnych jest 420 sztuk szyb różnej wielkości i kształcie, z których największe mają powierzchnię około 2,6 mkw.

 

 

Przypominamy, że w trakcie realizacji rotundy zmianie uległ projekt jej konstrukcji, a co za tym idzie zmieniła się także technologia wykonania oszklenia. Z uwagi na specyfikę prac uznano, że szklenie rotundy wykonane zostanie przez firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie i umowa z dotychczasowym wykonawcą została rozwiązana. Nowa umowa na przeszklenie całego obiektu i montaż instalacji odgromowej została podpisana w listopadzie 2019 roku. Przetarg wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic, która specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź.

Zakończenie prac, których koszt wynosi 8,5 mln złotych, planowane jest na połowę sierpnia 2020 r.

 

  Rewitalizacja gdańskich dzielnic. Po działaniach społecznych czas na "twarde" inwestycje

 

Rotunda, która jest jednym z elementów oliwskiej palmiarni, będzie miała formę nowoczesną, cylindryczną. Wypełniona będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jej wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m szesc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

 

 

Miasto buduje nową, wyższą palmiarnię, ponieważ w dotychczasowym obiekcie nie mieściła się już rosnąca tam 180-letnia palma (jest ona pod opieką zawodowego botanika). Jej liście wielokrotnie przebijały szklany dach rotundy. O nowy obiekt od wielu lat zabiegali też mieszkańcy i miejscy aktywiści.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę