• Start
  • Wiadomości
  • Do Filharmonii za „złotówkę”? Rusza nowy cykl koncertów na Ołowiance

Do Filharmonii za „złotówkę”? Rusza nowy cykl koncertów na Ołowiance

„Nowowiejski 2017” - to nowy cykl koncertów w Filharmonii Bałtyckiej, poświęcony Feliksowi Nowowiejskiemu. Podczas czterech muzycznych spotkań międzynarodowej klasy organiści wykonają dziewięć symfonii kompozytora. Cykl rozpocznie się 7 maja i zakończy 27 października. Bilet na każdy z koncertów będzie kosztował "symboliczną" złotówkę.
04.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Nowowiejski miał ogromne znaczenie dla rozwoju sztuki - tłumaczy Katarzyna Habecka, rzecznik prasowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. - Jeśli chodzi o muzykę, mówi się jednak przede wszystkim o Paderewskim, o Nowowiejskim nie wiemy praktycznie nic. Tymczasem był on nie tylko niezwykłym twórcą, ale też niezłomnym patriotą. Mimo że urodził się w Prusach Wschodnich, zawsze czuł się Polakiem i opowiadał się za Polską, co wówczas nie było łatwe. Między innymi dlatego ważne jest, aby przypomnieć o jego znaczeniu dla polskiej sztuki.

Rzeczywiście, Nowowiejski, który był nie tylko kompozytorem, ale także organistą, dyrygentem, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego w Polsce w pierwszej połowie XX wieku, odegrał ważną rolę w historii polskiej muzyki. Urodził się w 1877 roku w Wartemborku (obecne Barczewo na Warmii). W 1893 roku przeniósł się wraz z rodziną do Olsztyna, gdzie rozpoczął grę w orkiestrze pułku grenadierów. Już pięć lat później otrzymał I nagrodę stowarzyszenia The British Musician na konkursie kompozytorskim w Londynie za utwór „Pod sztandarem pokoju”.

Można powiedzieć, że to wydarzenie rozpoczęło cykl sukcesów Nowowiejskiego. W 1902 roku otrzymał Nagrodę im. Giacomo Meyerbeera - Prix de Rome za oratorium „Powrót syna marnotrawnego” i „Uwerturę romantyczną”, a rok później Nagrodę im. Ludwiga van Beethovena w Bonn - ufundowaną przez Ignacego Jana Paderewskiego - za uwerturę „Swaty polskie”. W 1904 roku po raz drugi przyznano mu Nagrodę im. Meyerbeera - za „Symfonię a-moll” oraz „Symfonię h-moll nr 1”.

W swojej twórczości pielęgnował wszystkie najważniejsze pieśni polskiego kościoła. Tematy, takie jak „Bądźże pozdrowiony”, „Pieśń do Matki Bożej z Lourdes” czy słynna „Bogurodzica” umieścił w swoich dziewięciu symfoniach. Wszystkie będzie można usłyszeć w ramach organizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką nowego cyklu „Nowowiejski 2017”, w wykonaniu międzynarodowej klasy organistów.

Podczas czterech wieczorów w sali koncertowej PFB (ul. Ołowianka 1) odbędą się trzy recitale organowe i jeden koncert symfoniczny, przybliżające twórczość Nowowiejskiego. Publiczność usłyszy niezwykle barwną i bogatą, a także inspirującą muzykę, po raz pierwszy wykonaną w całości w Gdańsku. Po raz pierwszy symfonie będą też w całości nagrane w Polsce i wydane na płycie CD.

Bilet na każdy z koncertów: 1 zł. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego.

PROGRAM:

  • Niedziela, 7 maja, godz. 19, Rudolf Innig - Symfonia organowa nr 5 e-moll op. 45, Symfonia organowa nr 6 a-moll op. 45.
  • Sobota, 27 maja, godz. 19, Roman Perucki i Maciej Zakrzewski - Symfonia organowa nr 1 a-moll op. 45, Symfonia organowa nr 8 C-dur op. 45, Symfonia organowa nr 7 A-dur op. 45.
  • Niedziela, 4 czerwca, godz. 19, Hanna Dys i Maciej Zakrzewski - Symfonia organowa nr 3 a-moll op. 45, Symfonia organowa nr 4 d-moll op. 45, Symfonia organowa nr 2 g-moll op. 45.
  • Piątek, 27 października, godz. 19, Mirosław Jacek Błaszczyk, Rudolf Innig i Orkiestra PFB - Legenda Bałtyku op. 28, Symfonia organowa nr 9 F-dur op. 45 oraz M. Karłowicz Symfonia e-moll Odrodzenie op. 7.



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet