• Start
  • Wiadomości
  • Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie - dowiedz się jak wspierać. Od listopada pierwsza w Polsce aplikacja

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Dowiedz się jak wspierać, od listopada pierwsza w Polsce aplikacja

Miniserial, Ogród Tolerancji, prezentacja dobrych praktyk, seminarium, festyn. To tylko niektóre wydarzenia, które odbędą się w Gdańsku w ramach obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w dniach 15-20 września. Odsetek osób w kryzysie psychicznym rośnie z roku na rok. Ważne, żeby uwrażliwiać i udzielać wsparcia. Dlatego w listopadzie dostępna będzie pierwsza w Polsce aplikacja sfinansowana ze środków miasta Gdańska.
14.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w Gdańsku odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, m.in. Ogród Tolerancji i seminarium
W ramach obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w Gdańsku odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, m.in. Ogród Tolerancji i seminarium
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie są cyklicznym wydarzeniem informacyjno-edukacyjnym, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych. Głównym organizatorem i inicjatorem jest Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego, a działania w ramach obchodów podejmowane są w całym Trójmieście. Dlatego oficjalne otwarcie wydarzenia i symboliczne przejście przez Drzwi Tolerancji, zaplanowano na niedzielę 15 września, jak co roku w Sopocie. 

Przypomnijmy, że w Gdańsku wdrażany jest „model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”.

- Zakłada on spersonalizowane wsparcie, które polega na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych, w oparciu o indywidualny plan terapeutyczny - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - To wielopłaszczyznowe podejście do problemu, polegające na zrozumieniu potrzeb człowieka, następnie motywowaniu go do działań aktywizujących, do pełnienia ról społecznych. Ważne jest także udzielenie kompleksowej pomocy rodzinie i bliskim osoby z zaburzeniami psychicznymi.


Gdański miniserial

W Gdańsku obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie zaczynają się w poniedziałek, 16 września, ale dzień wcześniej odbędzie się premiera online miniserialu nt. osób z zaburzeniami w środowisku pracy.

- Materiał wideo ma uwrażliwić na osoby w kryzysie psychicznym. Powstały cztery krótkie, pięciominutowe odcinki, które eksponują zasoby osób chorych psychicznie jako pracowników w środowisku pracy - wyjaśnia Kamil Krajewski z Fundacji FOSA. - Nie chodzi tylko o to, żeby wspierać osoby z trudnościami w sferze psychicznej, ale by byli w pełni zaakceptowani w różnych obszarach życia, bo to naturalna potrzeba wynikająca z faktu przynależności do grupy, a także zarabiania.


Ogród Tolerancji

Co jeszcze w gdańskim programie Dni Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie? W poniedziałek, 16 września, o godz. 9.00 w Urzędzie Marszałkowskim rozpocznie się konferencja „Otworzyć Bramy Tolerancji”. Z kolei o godz. 15 w siedzibie Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA przy ul. Chopina 42 zostanie otwarty Ogród Tolerancji. Tu odbędzie się festyn, ale przede wszystkim prezentowane będą dobre praktyki z rodzinami i osobami chorymi psychicznie.

- Jedna z tych praktyk to kręgi wsparcia. To model działania interdyscyplinarnego i środowisk w ramach różnych podmiotów, żeby osoba z zaburzeniami psychicznymi dobrze się zaadaptowała w społeczeństwie, ale także w wymiarze zawodowym. Jest „stworzony” krąg ludzi wokół jednej osoby chorującej, żeby z ich wsparciem adoptowała się do różnych przestrzeni w życiu codziennym - tłumaczy Beata Stawicka z fundacji FOSA. - Model „Kręgi wsparcia” wdraża Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną (PSONI) właśnie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast Fundacja FOSA jest partnerem. Model ten jest w zasadzie gotowy do adaptacji przez każdą organizację dla osób chorujących psychicznie.  


Zmotywować do wyjścia z domu

Przedstawiciele Fundacji FOSA będą mówić o własnych projektach, m.in. terapia w środowisku, całodobowa infolinia, informator wojewódzki czy młodzieżowy telefon zaufania, ale także o terapii wyjścia osób chorych do środowiska pracy.

- Główne działanie opiera się na zmotywowaniu osoby chorej psychicznie, żeby chciała wyjść z domu. Terapeuta, który odwiedza w domu osobę z zaburzeniami psychicznymi ma spowodować, żeby chciała wyjść do środowiska na swoją terapię - mówi Beata Stawicka, realizatorka wydarzenia.

Przedstawiciele Fundacji liczą na obecność władz, gości uczestniczących w konferencji, osób, które są chore czy zaburzone psychiczne. Będzie to czas, gdzie można spotkać się, świętować i wzajemnie inspirować. W ramach Ogrodu odbędzie się happening „Pożegnanie z plastikiem”.

- To wymiar ekologiczny naszego wydarzenia, bo bo dołączamy do kampanii miasta „Gdańsk bez plastiku”. Chcemy przejść kolejną bramę na rzecz czegoś zdrowego, ale w szerszym rozumieniu - dodaje Stawicka.


Dlaczego dzieci i młodzież są niegrzeczni?

Już w środę, 18 września, specjaliści, tj. psychologowie, pedagodzy, kuratorzy, także studenci, psychoterapeuci spotkają się w siedzibie Fundacji FOSA na seminarium pt. "Wczesna diagnoza - wyprzedzić kryzys psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych".

- Seminarium zostało zaplanowane z myślą o specjalistach gdańskich podmiotów wsparcia, żebyśmy „włączyli” czujność na zachowania dzieci i młodzieży, które są zwiastunem niedyspozycji psychicznej i mogą w przyszłości spowodować zaburzenia lub choroby psychiczne, tzw. „trzecie oko” - opowiada Stawicka. - Mamy szereg narzędzi, testów, jesteśmy coraz lepiej oprzyrządowani, ale tak naprawdę bardzo ważna jest nasza wrażliwość i obserwacja dzieci, młodzieży, które mają kłopot. Możemy współpracować w szkołach, placówkach, z rodzicem, żeby uchronić dziecko przed konsekwencjami. Być stabilnym filarem jako dorosły.

Seminarium z warsztatami i dyskusją specjalistów odbędzie się w siedzibie Fundacji przy ul. Chopina 42 w godz. 9.00-15.15. W ramach spotkania wystąpią certyfikowana psychoterapeuta i psycholog, Katarzyna Janasiewicz-Nowak w wystąpieniu pt. Dlaczego dzieci są niegrzeczne? Wysłuchamy także dr Izabeli Łuckiej, psychiatry dzieci i młodzieży. Będzie mówić na temat - Dlaczego młodzież jest niegrzeczna?


Pierwsza w Polsce aplikacja dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Warto wspomnieć o aplikacji, która będzie gotowa w listopadzie tego roku. Ma ona zapewnić osobom chorym psychicznie szybki dostęp do różnych usług.

-  Będzie miała dziewięć modułów, między innymi dostęp do instytucji (na stronę wsparciewgdansku.pl), moduł wyszukiwania oferty wsparcia, treningi umiejętności społecznych, na przykład trening asertywności, model motywujący do stosowania leków, możliwość rezerwacji na konsultacje w ramach gdańskiego punktu informacyjno-konsultacyjnego, a także notatnik - informuje Kamil Krajewski z Fundacji FOSA.

Będzie to pierwsza w Polsce aplikacja dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Nie ma profilu wiekowego, choć z pewnością głównie korzystać będą z niej osoby dorosłe, ale posiada moduły, z których młodzież będzie mogła skorzystać.

Program Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 15-20 Września 2019

15 września 2019, niedziela

  • 12.00-15.00 Festyn Tolerancji - Inauguracja obchodów, Skwer Kuracyjny przy MOLO, Sopot
  • 13.00 Drzwi do Tolerancji – symboliczne przejście, Teatr na Plaży, Sopot, Aleja Franciszka Mamuszki 2 
  • 17.00 Wieczór z Teatrem Biuro Rzeczy Osobistych

16 września, 2019 poniedziałek

  • 9.00-14.00 Konferencja Otworzyć Bramy Tolerancji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdańsk, ul. Okopowa 21/27, Sala okrągła
    15.00-18.00 Ogród tolerancji – festyn, Ogród przy Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Gdańsk ul. Chopina 42

17 września 2019, wtorek

  • 9.00-14.00 Warsztaty: Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie, Pomorski Park Naukowo – Technologiczny, Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98. Budynek III 
  • 16.00-19.00 - Artystyczne Popołudnie – festyn tolerancji, Klub 1/2/3 Gdynia, ul. Warszawska 42

18 września 2019, środa

  • 9.00-15.15 Seminarium: Wczesna diagnoza-wyprzedzić kryzys psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA , Gdańsk, ul. Chopina 42
  • 10.00 Wykład „Krzywda, odpowiedzialność, przebudzenie - ucząc się od Antoniego Kępińskiego”, Dr hab. Hubert Kaszyński, Klub STER dla osób niepełnosprawnych, Sopot, ul. Marynarzy 4. Spotkanie z ekspertem „Praca, a niepełnosprawność”  
  • 17.00 Złap równowagę – co mi dała terapia poznawczo-behawioralna i nowe nawyki.Piotr Bucki, Sopoteka Galeria Kultury Multimedialnej ul. Tadeusza Kościuszki 14 
  • 10:00-12:00 Warsztaty rękodzielnicze, Warsztat Terapii Zajęciowej, Gdańsk, ul. Batorego 12 

19 września 2019, czwartek

  • 10.00-13.00 XIV Sopocka Giełda Pracy, Sopoteka Galeria Kultury Multimedialnej, Sopot, ul. Tadeusza Kościuszki 14 
  • 10.00-13.00 Inny czyli jaki ? - warsztaty edukacyjny na temat depresji, Biblioteka Śródmieście, Gdynia, Władysława IV 7/15
  • 17.00-19.00 Rozstrzygnięcie konkursu artystycznego depresja wyARTykułowana, Muzeum Emigracji w Gdyni

20 września 2019, piątek

  • 10.00-13.00 Trójmiejski Turniej Gier Planszowych, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Gdańsk, ul. Srebrniki 17, budynek nr 19, Odział Dzienny 
  • 13.00-16.00 Towarzyska gra w Darta oraz „Piłkarzyki”, Klub Samopomocy, Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 134 A, Gdańsk
  • 13.30-16.00 Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowy Dom Samopomocy, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DNI SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE (1.04 MB)

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej