PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk, Gdynia, Sopot. Dni Solidarności Klimatycznej 2021 - czyli metropolia dla klimatu

Gdańsk, Gdynia, Sopot. Dni Solidarności Klimatycznej 2021 - czyli metropolia dla klimatu
Warsztaty rodzinne, spotkania z przyrodnikami i ekologami, plenerowe spektakle teatralne, eksperymenty, piknik i bazar ekologiczny, pokazy filmowe, wystawy, zajęcia online dla szkół, sąsiedzkie rozmowy, a nawet jeżostrefy - wszystko pod jednym hasłem: SOLIDARNOŚĆ KLIMATYCZNA. Od 13 do 19 września 2021 roku Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprasza na pierwsze Dni Solidarności Klimatycznej.  
Odsłonięcie muralu w ramach Kampanii Gdańsk bez plastiku na budynku Szkoły Podstawowej nr 85. Autorem muralu jest trójmiejski artysta Marek Looney Rybowski
Odsłonięcie muralu w ramach Kampanii Gdańsk bez plastiku na budynku Szkoły Podstawowej nr 85. Autorem muralu jest trójmiejski artysta Marek Looney Rybowski
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

W poniedziałek, 13 września, rozpoczynają się Dni Solidarności Klimatycznej, w ramach których odbędzie się cykl ekologicznych wydarzeń w całej metropolii. Wydarzenia, przygotowane przez metropolitalne samorządy i podległe im jednostki, mają zwrócić uwagę na postępujące na świecie zmiany klimatyczne. Przez te dni będzie można wspólnie zastanowić się, jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, aby powstrzymać degradację naszej planety. 

Zaplanowano wiele spotkań, filmów, zajęć w terenie i online, które odbywać się będą w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i Wejherowie. 

ZOBACZ PROGRAM WYDARZEŃ


Co będzie się działo podczas Dni Solidarności Klimatycznej 2021? 

Eko-warsztaty

Dni Solidarności Klimatycznej to przede wszystkim praktyczne przykłady na to, jak być eko. Przez cały tydzień zapraszamy na warsztaty, podczas których eksperci opowiedzą m.in. jak w prosty sposób wprowadzać na co dzień zasady zero waste i less waste, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki, jak budować ogrody deszczowe i jak pomóc naukowcom w walce ze zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniem środowiska. Porozmawiamy o praktycznych narzędziach, a nawet o modelach biznesowych, które pomagają chronić klimat.

O ekologii w plenerze

Nadchodzący tydzień to także piknik ekologiczny w Sopocie, połączony z pokazami gotowania oraz warsztatami kiszenia i fermentacji. Będą też stanowiska wymiany roślin i ubrań. W Wejherowie na plenerowych warsztatach będzie można nauczyć się, jak bezpiecznie dokarmiać dzikie ptaki i dlaczego jest to tak ważne. W parku miejskim będzie można posłuchać o zwyczajach jeży i spróbować zbudować jeżostrefę, w której zwierzęta będą mogły zamieszkać w zimie.

Ekologia dla najmłodszych

Najmłodszych w świat ekologii wprowadzi kosmitka Lilla, która przybywa ze specjalną misją na Ziemię. Plenerowy spektakl “Kierunek Ziemia” Teatru Miniatura będzie można zobaczyć dwa razy w niedzielę 19 września.  Z kolei Filharmonia Kaszubska w Wejherowie zaprasza na eko-spektakl “Dusza Lasu” we wtorek 14 września. Nie zabraknie też warsztatów dla najmłodszych miłośników nauki i zabaw. W Centrum Nauki Experyment dzieci będą mogły stworzyć swój własny las w słoiku, a pod lupą lub mikroskopem obejrzeć ciekawe rośliny. W Wejherowie na młodych artystów czekają warsztaty, na których będą mogli wykonać prace z materiałów recyklingowych, jak butelki po napojach, kosmetykach, czy z toreb foliowych. Najciekawsze prace trafią na wystawę.

Eko-działania

Najbliższy tydzień to także dobry moment nad zastanowieniem się nad swoimi zachowaniami wobec planety. Poza warsztatami, na których możemy poznać działania zero lub less waste, np. Wejherowo uruchamia punkt do oddawania niepotrzebnych plastikowych doniczek po sadzonkach, które zostaną przetworzone na nowe i rozdaje sadzonki drzew i kwiatów do zasadzenia w swoich ogródkach. Na eko-bazarze w gdyńskim Experymencie będzie można zobaczyć́ łatwo dostępne aplikacje oraz liczniki, dzięki którym można stawiać́ sobie proste cele, aby metodą małych kroków żyć w coraz bardziej zrównoważony ekologicznie sposób (np. One Action a Day).

Eko-dyskusje

Na spotkaniach i dyskusjach z ekspertami będziemy mówić o faktach i obalać eko mity (gdyński LIS, Dom Sąsiedzki w Przystani Lipowa 15). Porozmawiamy także o tym, jak mikroplastik szkodzi zdrowiu i środowisku i na co zwrócić uwagę np. podczas codziennych zakupów (Gdańskie Wody). 

Wirtualnie o ekologii

Na wirtualnych zajęciach dla uczniów szkół podstawowych będziemy rozmawiać o tym, co wisi w powietrzu, czyli o atmosferze ziemskiej i zjawiskach w niej zachodzących. Pokażemy też, dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów i ich przetwarzanie. Na lekcje online zapraszają wspólnie Port Czystej Energii i Hevelianum.

Ekologia i sztuka

Poza warsztatami, na których dzieci będą mogły stworzyć małe dzieła sztuki z materiałów recyklingowych, w programie znalazły się także eko-wystawy. W Muzeum emigracji w Gdyni można oglądać wystawę pn. Klimaks, która opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa stawia pytanie, jak możemy budować bardziej partnerskie relacje z przyrodą i na nowo spojrzeć na historię polskich emigrantów. W przestrzeni miejskiej w Gdańsku przy kilkunastu wpustach ulicznych pojawią się grafiki, które mówią o problemie zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych. Projekt przygotowały Gdańskie Wody, a do grafik wykorzystano jedynie ekologiczne farby.

 

Dni Solidarności Klimatycznej potrwają do niedzieli, 19 września, a szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie www.metropoliagdansk.pl

Dni Solidarności Klimatycznej 2021 organizują wspólnie OMGGS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, UN Global Compact Network Poland, a wydarzenia przygotowały: gdyńskie Centrum Nauki Experyment, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, UrbanLab Gdynia – Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Emigracji w Gdyni, gdańskie Hevelianum, Czyste Miasto Gdańsk, Teatr Miniatura, spółka Gdańskie Wody, Port Czystej Energii, Wejherowskie Centrum Kultury, Urząd Miasta Sopot.

opr. AK

 

Alicja MongirdUrząd Miejski w GdańskuObszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot
Alicja Mongird - najnowsze
Alicja MongirdUrząd Miejski w GdańskuObszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot
Alicja Mongird - najnowsze