Dni Otwarte Funduszy Europejskich: zwiedź lotnisko albo “Zaruskiego”

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich moc atrakcji w Gdańsku w ten weekend, 19-20 maja: poznaj Port Lotniczy od kuchni, zwiedź jacht Generał Zaruski, pofechtuj w Teatrze Szekspirowskim, zagraj w grę w Hewelianum.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: zwiedź lotnisko albo “Zaruskiego”
A
A
data publikacji: 18 maja 2017 r.

Żaglowiec 'Generał Zaruski' w gdańskim porcie
Żaglowiec 'Generał Zaruski' w gdańskim porcie
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to największe wydarzenie prezentujące projekty europejskie w Polsce. Wiąże się z nim blisko 1000 wydarzeń w całym kraju.

Co można zrobić w Gdańsku? Jest kilka ciekawych propozycji. W piątek 19 maja, Port Lotniczy Gdańsk organizuje możliwość zwiedzania lotniska, w szczególności miejsc niedostępnych na co dzień dla pasażerów. Wystarczy odwiedzić profil Portu Lotniczego Gdańsk na Facebooku, zapisać się i wybrać się na zwiedzanie.

W piątek, 19 maja, w Centrum Hewelianum będzie można wziąć udział w zabawie edukacyjnej „Koło fortuny”. Podczas niej, każdy będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz wygrać atrakcyjne upominki. Zabawa, będzie czekała na miłośników Unii Europejskiej w pobliżu recepcji Centrum Hewelianum - w budynku Koszar Schronowych - od godziny 10 do 15.

W sobotę, 20 maja, Teatr Szekspirowski zabierze gości do XVII wiecznej Szkoły Fechtunku - elżbietańskiego pierwowzoru teatru - w której odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze.

W sobotę, 20 maja, w godzinach 10-15 można też wejść na pokład najpiękniejszego tradycyjnego drewnianego żaglowca na Bałtyku - "Generał Zaruski". Odwiedź go na przystani „Sienna Grobla” w Gdańsku przy ul. Na Stępce 6. Przez pokład zbudowanego w 1939 roku w Szwecji z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego żaglowca, przez niemal 60 lat morskiej służby, przewinęły się tysiące młodych żeglarzy. Doprowadzony na przełomie wieków do ruiny, został w 2008 roku odkupiony przez Miasto Gdańsk, po czym uruchomiono program rewitalizacji jednostki. Jacht jest wyrazem morskich ambicji Miasta i spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o wychowaniu morskim dzieci i młodzieży. Aktualnie STS „Generał Zaruski” uczestniczy w projekcie „Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”. Na jego pokładzie osoby zainteresowane tradycyjnym żeglarstwem mają okazję poznać historię oraz miejsca i obiekty związane z dziedzictwem morskim południowych rejonów Bałtyku.

Wydarzeń związanych z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich jest w Gdańsku więcej. To m.in. dzień otwarty Wydziału Filologicznego UG oraz dzień otwarty w Wojewódzkim Centrum Onkologii. W ramach „Dnia Otwartego” będzie możliwość:

• wykonania profilaktycznych badań mammograficznych (raz na dwa lata) dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat po wcześniejszej rejestracji telefonicznej

• zdobycia informacji o możliwościach diagnostyki i leczenia w Centrum.

Szczegóły dotyczące zapisów na badania diagnostyczne pod numerem tel.: 605 956 682

Więcej "europejskich" atrakcji można znaleźć na stronie: www.dniotwarte.eu.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl