Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dni Dawcy Szpiku. Zarejestruj się - może właśnie ty uratujesz życie Markowi?

Trwają poszukiwania genetycznego bliźniaka dla chorującego na białaczkę Marka Banaszaka. W dniach 5 i 6 maja (sobota i niedziela) oraz 10-13 maja w kilkunastu miejscach w Gdańsku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Być może tuż obok żyje ktoś, kto może uratować życie 28.letniemu gdańszczaninowi?

Dni Dawcy Szpiku. Zarejestruj się - może właśnie ty uratujesz życie Markowi?
A
A
data publikacji: 03 maja 2018 r.
Gdańszczanin Marek Banaszak szuka genetycznego bliźniaka
Gdańszczanin Marek Banaszak szuka genetycznego bliźniaka
archiwum prywatne

Jak wynika z danych Fundacji DKMS, w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę, czyli nowotwór krwi. Jedną z takich osób jest gdańszczanin Marek Banaszak, u którego w marcu 2018 r. zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. 28-latek poddawany jest obecnie chemioterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Przyjaciele Marka Banaszaka wspólnie z DKMS zorganizowali dla niego i innych chorych “Dni Dawcy Szpiku” w kilkunastu lokalizacjach w Gdańsku.

Wystarczy poświęcić zaledwie kilka chwil i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców DKMS w najbliższą sobotę lub niedzielę (5 i 6 maja). Kto wie? Być może właśnie tuż obok żyje genetyczny bliźniak Marka Banaszaka, który może uratować mu życie?

W tych dniach akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku odbywać się będą w godz. 9-20 w następujących lokalizacjach:

- Alfa Centrum Gdańsk, ul. Kołobrzeska 41c

-  Galeria Bałtycka, ul. Aleja Grunwaldzka 141

- Galeria Morena, ul. Schuberta 102a

- Galeria Manhattan, ul. Aleja Grunwaldzka 82

- Galeria Przymorze, ul. Obrońców Wybrzeża 1

- Galeria Madison, ul. Rajska 10

- Galeria Metropolia, ul. Jana Kilińskiego 4

- Molo w Brzeźnie, ul. Jantarowa 1

- Targ Węglowy

Żeby trafić do  bazy potencjalnych dawców DKMS wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka i wypełnić formularz rejestracyjny podając podstawowe dane o sobie.

Dodatkowo akcja odbędzie się także:

- 10 maja (czwartek) w biurowcach Alchemia (w godz. 8 - 16)

- 11 maja (piątek) w Arkon Bistron przy Jeppesen Poland, ul. Arkońska 6(w godz. 8 - 16)

- 13 maja (niedziela) w Kościele o. Franciszkanów w Gdyni, ul. Ujejskiego 40 (po każdej mszy św.)

Na stronie internetowej DKMS można również zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Plakat promujący Dni Dawcy Szpiku na Fb
Plakat promujący Dni Dawcy Szpiku na Fb
Facebook

Marek Banaszak o sobie:

Nazywam się Marek Banaszak. Mam 28 lat. Wraz z żoną mieszkamy w Gdańsku, gdzie pracuje jako programista. Moja żona jest na trzecim roku doktoratu z matematyki teoretycznej.

(...)

Moje hobby to oczywiście nowe technologie, myślenie o nich i o ich zastosowaniu. W wolnym czasie bardzo lubię grać w gry komputerowe, słuchać Dawida Podsiadło, czytać książki Stanisława Lema i przede wszystkim podróżować z moją ukochaną żoną.

Moje plany na przyszłość? Przede wszystkim chciałbym po prostu wyzdrowieć, może wsiąść w samochód z moją ukochaną żoną i ruszyć przed siebie…

Mam do Was wszystkich prośbę. Zarejestrujcie się w bazie Fundacji DKMS i dajcie szansę na nowe życie osobie, która może potrzebować Waszej pomocy właśnie teraz!

Wydarzenie na Facebooku

Jak podaje DKMS, w bazie potencjalnych dawców w ciągu ośmiu lat działania fundacji w Polsce, zarejestrowało się ponad 1,3 mln osób.

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora