PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Diament z pupila na wieczną pamiątkę. Cmentarz dla zwierząt

Diament z pupila na wieczną pamiątkę. Cmentarz dla zwierząt
Najwięcej cmentarzy zwierzęcych znajduje się chyba w Stanach Zjednoczonych. Najstarszy europejski został otwarty w Londynie w 1881 roku. Od 2016 roku swojego pupila będą mogli pożegnać z szacunkiem należnym przyjacielowi także gdańszczanie.

Przy ul. Przyrodników znajdzie się miejsce na 2,5 tys. grobów dla naszych braci mniejszych.
Przy ul. Przyrodników znajdzie się miejsce na 2,5 tys. grobów dla naszych braci mniejszych.
mat. prasowe

Pierwszy w Gdańsku i na Pomorzu cmentarz dla zwierząt ma zostać otwarty w drugim tygodniu maja. Znajduje się przy ulicy Przyrodników 21A w Gdańsku.

- Ta inwestycja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku - wyjaśnia Dariusz Markowski, prezes spółki „Zawsze razem”, która jest właścicielem gdańskiego cmentarza. - Nigdy naszym klientem nie będzie ktoś, kto nie kocha zwierząt. Ludzie, którzy przeżyli wiele lat z psem, kotem czy innym pupilem i traktowali swoje zwierzę jak członka rodziny, chcą mieć możliwość nie tylko godnego pochówku, ale i pielęgnowania pamięci o swoim przyjacielu. Rozumiem takie emocje, sam jestem właścicielem dwóch kotów.

Zwierzęca nekropolia realnych kształtów zaczęła nabierać cztery lata temu z inicjatywy władz miejskich. W październiku 2012 roku miasto zawarło umowę ze spółką „Zawsze razem” o ustanowienie prawa  użytkowania gruntu przy ulicy Przyrodników, nieopodal schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk”. Jest tam miejsce na 2,5 tys. grobów, będzie także spalarnia i chłodnia.

- Zainteresowanie cmentarzem jest ogromne - przyznaje Dariusz Markowski. - Możliwe, że uruchomimy chłodnię, zanim oficjalnie otworzymy cmentarz. Telefony z pytaniami są codziennie. Ostatnio dzwoniła pani i pytała, czy mogłaby pochować żółwia. Na tym cmentarzu może znaleźć się pies, kot czy żółw – każde zwierzę, które było i jest dla nas ważne.

Nekropolia dysponuje własną chłodnią i krematorium.
Nekropolia dysponuje własną chłodnią i krematorium.
mat. prasowe

Możliwości skorzystania z usług cmentarza będzie kilka. Klient będzie mógł wybrać, czy woli by zwierzę zostało spopielone indywidualnie czy grupowo. Pierwsza opcja jest droższa i zależna od wagi zwierzęcia: waha się od 600 do około 900 złotych (cena za kremację zwierzęcia o masie powyżej 40 kg). Spopielenie indywidualne stwarza możliwość odzyskania prochów zwierzęcia i wykupienia odrębnego miejsca na grób. Spopielenie kilku zwierząt w jednym czasie, to propozycja dla osób, które muszą liczyć się z kosztami. Skremowane zwierzęta będą chowane w mogile grupowej, a koszt spalenia i pochówku będzie się wahał od 190 do 500 złotych.

Klienci nie mają obowiązku zakupu miejsca na cmentarzu. Można zabrać prochy zwierzęcia w urnie. Kto jednak zdecyduje się na zakup miejsca, będzie musiał opłacać abonament: 99 złotych za dwa lata lub 199 złotych za pięć lat.

Jest jeszcze jedna propozycja, zdecydowanie dla osób zamożnych: wyrób diamentu z prochów zwierzęcia. Taka usługa będzie kosztować od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gdański cmentarz jest pierwszą w Polsce tego rodzaju inwestycją w tak wysokim i kompleksowym standardzie. Jak zapowiada prezes spółki „Zawsze razem”, Gdańsk jest pierwszy, ale będą kolejne cmentarze. Powstaną w Bydgoszczy i Legnicy.


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze