• Start
  • Wiadomości
  • Detektywi ze smartfonami - odkrywaj tajemnice ratusza z nową grą questową

Detektywi ze smartfonami - odkrywaj tajemnice ratusza z nową grą questową

Już od 29 lipca 2017 r. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku na stałe stanie się miejscem dla poszukiwaczy skarbów i wielbicieli zagadek detektywistycznych. Taki niecodzienny sposób zwiedzania zapewni aplikacja Questy VisitGdańsk i zawarta w niej questowa gra “Śladami Plentego…”.
21.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku - jakie tajemnice kryje? Czy dasz radę je rozwiązać?

Gra zaczyna się tak:

"Jest rok 1944. Trwa rozpoczęta dwa lata wcześniej ewakuacja gdańskich dzieł sztuki. Ostatnie eksponaty wywożone są z miasta przy akompaniamencie syren zwiastujących następny rajd bombowy… skarby przetrwały bombardowanie lecz po wojnie nie udało się odnaleźć ich wszystkich.

Rok 1970. Jednym z nieodnalezionych dotąd gdańskich skarbów jest zegar, który zaginął na jednej z pomorskich wsi. Do pomocy zostaje zaangażowany wybitny podróżnik i poszukiwacz skarbów – Ludwig Plenty. Problem w tym, że krótko po rozpoczęciu poszukiwań Plenty znika…"

Zadanie odnalezienia zegara stawia przed graczami Gdańska Organizacja Turystyczna (GOT). Aby rozwiązać zagadkę trzeba udać się do Ratusza Głównego Miasta, pobrać aplikację mobilną, słuchać podpowiedzi i z ogromną uwagą badać wystawę stałą Ratusza. Gra w przeciwieństwie do innych gier questowych nie wymaga pośpiechu, czas poświęcony na rozwiązanie zagadki nie ma znaczenia. Punkty przyznawane są za prawidłowe rozwiązania kolejnych zadań z jak najmniejszą ilością podpowiedzi.


Scenariusz “Śladami Plentego…” to wspólny produkt GOT, pracowników merytorycznych Ratusza Głównego Miasta (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), firmy QB mobile (dostawca rozwiązań technologicznych) i gdańskiej spółki High Grade, której właściciele prowadzą wirtualne muzeum Ludwiga Plentego i escape roomy z zadaniami inspirowanymi jego życiem.

- Rafał Zaremba i Wojtek Godek z High Grade spędzili wiele godzin na rozmowach z pracownikami ratusza. Rozmawiali o jego historii i tajemnicach, zajrzeli w każdy jego zakamarek i zadali setki pytań. Scenariusz gry nie jest przypadkową historią, która toczy się w ratuszu i to przede wszystkim wyróżnia naszą aplikację - mówi Elżbieta Korybut-Daszkiewicz z GOT. - Gra oddaje ducha miejsca, pozwala wchodzić w interakcję z elementami wystawy i jednocześnie dobrze poznać cały ratusz. Żeby rozwiązać zadanie, gracz musi zapoznać się z eksponatami w inny niż zwykle sposób: przyjrzeć się szczegółom i powiązać je ze sobą.

Zagadki questowe będą wyzwaniem także dla gdańszczan. Aplikacja nie została opracowana wyłącznie z myślą o turystach.


Elżbieta Korybut-Daszkiewicz i Bartłomiej Barski z Gdańskiej Organizacji Turystycznej pozują z jednym z lewków Hewelionów przed Stadionem Energa Gdańsk

W piątek, 21 lipca, nowa gra poddana została testom zewnętrznym z udziałem m. in. przewodników turystycznych pracujących w Gdańsku. Dla zwiedzających Ratusz będzie dostępna na stałe od ostatniego weekendu lipca (29-30 lipca 2017 r.). Żeby w nią zagrać wystarczy kupić bilet wstępu do Ratusza Głównego Miasta, można zagrać za darmo jeżeli jest się posiadaczem Karty Turysty z Pakietem Zwiedzanie.

Jednym z testerów był Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami.

- To niezwykła gra, która na pewno uatrakcyjni zwiedzanie Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Niektóre łamigłówki są wymagające, ale przez to dają satysfakcję po odnalezieniu prawidłowego rozwiązania… i w rezultacie ukończenia pierwszego etapu wciągającej przygody szlakiem tajemnic Ludwiga Plenty’ego. – ocenia rzecznik MHMG. - Jako muzeum z przyjemnością uczestniczyliśmy we współtworzeniu tej ciekawej inicjatywy i liczymy, że spodoba się osobom odwiedzającym nasze miasto, a gdańszczan skłoni do ponownego odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta – dodaje Gierszewski.

Jak zapowiadają twórcy gry questowej - to dopiero początek. W planach jest stworzenie przynajmniej sześciu scenariuszy osnutych na motywach z biografii Ludwiga Plentego i rozgrywających się w różnych gdańskich obiektach.


Gra Questy VistitGdańsk realizowana jest w ramach projektu unijnego: "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


PRZEZ GDAŃSK ZE SMARTFONEM

Gdańska Organizacja Turystyczna ma w swojej ofercie jeszcze dwie opcje zwiedzania z pomocą technologii moblinych.


Hewelion - w sam raz do przytulenia przez małe rączki

  • W październiku 2015 roku w przestrzeni miasta pojawiły się pierwsze rzeźby Heweliona, małego lwa odkrywającego uroki Gdańska. Teraz jest ich już osiem. W pobliżu każdej z figur (mają 50 cm wysokości) zainstalowany jest niewielki nadajnik typu "beacon", który wysyła sygnał do bezpłatnej aplikacji mobilnej iLeo. Dzięki aplikacji użytkownik poznaje historię opowiadaną przez Heweliona. W zależności od lokalizacji, aktywowany zostaje tekst w formie pisanej i/lub plik audio (oczywiście z głosem małego lewka).

Narracja prowadzona jest głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach i turystach, którzy wraz ze swoimi rodzinami podążają tropem małego podróżnika. Znajdując każdą z postaci Heweliona, aplikacja nalicza punkty, które następnie mogą zostać wymienione na lwie gadżety w ramach akcji promocyjnych prowadzonych przez Gdańską Organizację Turystyczną. Warto śledzić profil lwiego podróżnika na Fb, aby zagrać i zdobyć gadżety.

- Dzieciom bardzo spodobała się ta postać. Lubią lewka pogłaskać, poklepać. Myślę, że przebycie szlaku Heweliona może być interesujące także dla gdańskich rodzin - mówi Elżbieta Korybut-Daszkiewicz. - Idę o zakład, że ciekawostki, które opowiada nasz bohater także i dla wielu dorosłych gdańszczan będą zaskakujące.

Obecnie w Gdańsku “rezyduje” osiem Hewelionów. W planach są kolejne. Żeby ściągnąć aplikację iLEO (dostępna na system Android oraz iOS) najlepiej wejść na stronę internetową Heweliona.

  • W ofercie GOT dla turystów indywidualnych jest także aplikacja Smart Tour, wspierająca Kartę Turysty. Jeśli ktoś kupi tę kartę, w aplikacji odnajdzie ścieżki zwiedzania, które może przejść razem z kartą (zapewnia ona bezpłatne wstępy lub duże zniżki na zakup biletu). Jest to ułatwienie dla zwiedzających - mapa w telefonie, z nawigacją, bez ryzyka przypadkowego krążenia po mieście i żmudnego szukania kolejnych atrakcji turystycznych. Aplikacja podpowiada punkty, które są od siebie niedaleko.



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?