Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Depresja? Nie czekaj, szukaj pomocy. Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej

Długotrwały smutek, anhedonia, niemożność wykonywania codziennych czynności to może być depresja nie lenistwo - mówi Katarzyna Wieczorek z gdańskiej Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”. - A depresję trzeba leczyć. Podczas trwających właśnie Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej gdańszczanie mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów.

Depresja? Nie czekaj, szukaj pomocy. Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej
A
A
data publikacji: 16 maja 2018 r.
Psycholog Katarzyna Wieczorek
Psycholog Katrzyna Wieczorek
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Maj 2018 rok to już trzecia edycja Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej, wyjątkowego projektu w skali kraju, podczas którego specjaliści - psychoterapeuci,  psycholodzy, pedagodzy prowadzą wszystkie działania nieodpłatnie, pro bono w ośrodkach, które zgłosiły się do akcji. To pospolite ruszenie środowiska i pełna współpraca podmiotów publicznych i niepublicznych.

Przy depresji “weź się w garść” nie pomoże

- W zeszłorocznej edycji z różnych form wsparcia, porad psychoterpautów i  psychologów skorzystało 250 osób - mówi Katarzyna Wieczorek z gdańskiej Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” i pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie”. - Coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami nastroju, depresją i tegorocznym tematem przewodnim dni jest właśnie depresja, czyli problem, który według WHO dotyczy co czwartej osoby na świecie.

Ideą GDPP jest oswajanie tematu zdrowia psychicznego i promowanie troski o nie jako przejawu dbania o siebie. Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale też gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia. „Zdrowie zaczyna się w głowie”, dlatego często zdarza się, że to ciało daje znak, że coś złego dzieje się w sferze psychologicznej: pojawiają się bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości.

- Ktoś nie może wstać z łóżka, nie cieszą go żadne życiowe przyjemności, trudno mu wykonać zwykłe codzienne czynności a rodzina, znajomi mówią mu "weź się w garść" - mówi Katarzyna Wieczorek. - A z takimi trudnościami nie da się "wziąć w garść". Jak ktoś złamie nogę nie mówimy mu "weź się w garść", tylko idziemy do lekarza. Tak  samo w depresji potrzeba leczenia a nie dobrych rad.

Na wizytę u psychologa nawet rok

Jak informuje WHO nieleczona depresja może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji: długotrwałej niezdolności do pracy czy nauki, ale też chorób  somatycznych, samouszkodzeń czy prób samobójczych. Tymczasem depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć.

- Jako psychoterapeuci widzimy, że wiele osób zgłasza się po pomoc dopiero, kiedy jest naprawdę źle, w zaawansowanym etapie trudności - dodaje Katarzyna Wieczorek. - A to wydłuża czas leczenia, prowadzi do pojawiania się myśli samobójczych, a w najdrastyczniejszych przypadkach do podejmowania prób samobójczych. Dlatego środowisko gdańskich psychoterapeutów otwiera swoje gabinety i ośrodki. Dziś czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to nawet rok, a  coraz więcej osób zmaga się z trudnościami psychologicznymi. Staramy się, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z pomocy, aby przyspieszyć rozpoczęcie leczenia.

W Gdańsku - podobnie jak w całej Polsce - na konsultacje do psychologa w poradniach finansowanych przez NFZ czeka się od 9 do 12 miesięcy. Dlatego miasto finansuje w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego ok. 20 różnych programów pomocy i wsparcia psychologicznego dla mieszkańców. W 2017 roku Gdańsk przeznaczył ok. 20 mln zł na wsparcie zdrowia psychicznego, w tym na działania bezpośrednie ok. 6 mln zł i 1,4 mln zł na sprawdzone już i skuteczne programy realizowane przez poradnie medyczne i organizacje pozarządowe. Jednym z nich jest Sieć Pomocy Psychologicznej czyli projekt realizowany przez Fundację Wspierania Rodzin „Przystań”. To bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne w prywatnych gabinetach w różnych lokalizacjach w Gdańsku.

Na wydarzenia i konsultacje w ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje specjalistyczne trzeba umawiać się bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, na warsztaty bezpośrednio u organizatorów.

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych i kalendarium wydarzeń dostępne są na stronie www.zdrowiezaczynasiewglowie.pl-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora