Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Demokracja w akcji - różne formy partycypacji społecznej”. Zaproszenie na ważną międzynarodową debatę

Szansa na porównanie doświadczeń aktywistów i polityków z Europy Zachodniej i Wschodniej. Spotkanie z udziałem gości zagranicznych, m.in. Antolelli Valmorbidy, sekretarz Generalnej ALDA (European Association for Local Democracy), Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, Adama Balcera (WiseEuropa) oraz gości z Ukrainy i Białorusi. Sobotę, 16 września, g. 16:30 w sali wystaw czasowych ECS.

“Demokracja w akcji - różne formy partycypacji społecznej”. Zaproszenie na ważną międzynarodową debatę
A
A
data publikacji: 15 września 2017 r.

2. Gdański Tydzień Demokracji. Codziennie debaty w ECS
2. Gdański Tydzień Demokracji. Codziennie debaty w ECS
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Prezydent Gdańska, w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, zaprasza na międzynarodowa debatę o tym, czy warto do rządzenia miastem wykorzystywać budżet obywatelski i panel obywatelski, a także o tym jakie są dobre i złe przykłady bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy. Wydarzenie to będzie wieńczyć pierwszy dzień III Panelu Obywatelskiego.

Uczestnicy dyskusji:

• Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska

• Antonella Valmorbida – sekretarz generalna ALDA

• Miroslav Kobasa – Fundacja Lecha Saphiehy

• Anjelika Philipenko –  Lokalna Agencja Demokracji w Obwodzie Dniepropietrowskim

• Moderator - Adam Balcer z WiseEuropa

Do dyskusji zaproszeni zostali też przedstawiciela miasta litewskiego Akmene (Okmiany), które wspólnie z Gdańskiem i stowarzyszeniem ALDA pragnie założyć Ośrodek Demokracji Lokalnej (LDA) w Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie wciąż trwa wojna. Ośrodek ten, współprowadzony przez wiele podmiotów i lokalną organizację pozarządową, będzie inicjował i pomagał wdrażać różne formy partycypacji społecznej.

Wśród uczestników, oprócz przedstawicieli Mariupola, są także reprezentanci ALDA oraz ośrodków lokalnych w LDA w Dniepropietrowsku i Gruzji. Wcześniej, goście zobaczą jak wygląda demokracja w akcji, przyglądając się porannym obradom III Panelu Obywatelskiego.   

- Mamy nadzieję, że możliwość uczestniczenia w obradach Panelu Obywatelskiego, który jest efektem realizacji założeń społeczeństwa obywatelskiego pomoże naszym partnerom zza wschodniej granicy zrozumieć zasady działania społeczeństwa obywatelskiego oraz partycypacyjnego i przenieść je do swoich lokalnych struktur - taką nadzieję wyraził w swoim zaproszeniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Program 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji

Demokracja w Akcji - Aktywność obywatelska w obliczu demokracji liberalnej, nieliberalnej oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego, w sobotę, 16 września, o godzinie 16:30 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Debata będzie tłumaczona na język polski.

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl