Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Delegacja z Bremy w Gdańsku. Prezydent Adamowicz: - Idźcie koniecznie do MIIWŚ

Delegacja parlamentarzystów i biznesmenów z Bremy jest w Gdańsku z wizytą studyjną. Prezydent miasta Paweł Adamowicz zaprosił ich do MIIWŚ: - Muzeum II Wojny Światowej, wraz z Europejskim Centrum Solidarności, opowiadają o ważnym doświadczeniu Europy XX wieku, które każda Niemka i Niemiec powinni przerobić.

Delegacja z Bremy w Gdańsku. Prezydent Adamowicz: - Idźcie koniecznie do MIIWŚ
A
A
data publikacji: 19 maja 2017 r.

Spotkanie z delegacją z Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Nz. Prezydent Parlamentu Bremy Christian Weber
Spotkanie z delegacją z Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Nz. Prezydent Parlamentu Bremy Christian Weber
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Delegacja z Bremy, na czele z Christianem Weberem, prezydentem Bremy i przewodniczącym parlamentu Bremy, zwiedza nasze miasto, przygląda się polityce mieszkaniowej i drogowej.

W piątek, 19 maja, o godz. 10.00 delegację z Niemiec przywitał w Urzędzie Miasta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz: - Przyszedłem przywitać się z moim serdecznym przyjacielem Christianem Weberem. Czasy w Polsce mamy “ciekawe”. Te czasy pokazują, że Polska lokalna ma diametralnie inne zdanie niż rząd centralny: dotyczy to rozumienia, czym jest państwo prawa czy choćby stosunku do uchodźców. To też pokazuje, jak dobrze się stało, że 27 lat temu przywrócono samorząd terytorialny, który może myśleć inaczej, niż rząd centralny. W USA też burmistrzowie Nowego Jorku czy Los Angeles są w opozycji do prezydenta Trumpa. Demokracja lokalna sprawdza się jako bariera dla populizmu i ruchów autorytarnych. Społeczeństwo niemieckie jest przykładem społeczeństwa dojrzałego, które dobrze przemyślało i przepracowało doświadczenia czasów nazistowskich. Niemcy, jesteście wzorem i inspiracją dla Polski i Europy. Może nie dla wszystkich, ale dla mnie tak! 

Paweł Adamowicz gości z Bremy namawiał do odwiedzin w MIIWŚ.

- Jest ono przedmiotem kontrowersji politycznych. Dla pana Kaczyńskiego to muzeum jest zbyt mało polskie. Ale wy wyrobicie sobie zdanie sami. Wydaje mi się, że to muzeum jest potrzebne Polakom, Europejczykom, bo pokazuje życie cywilów pod opresyjnymi systemami, w nieludzkich, niehumanitarnych warunkach. MIIWŚ ma nas uwrażliwić, że pokój jest tak samo ważny, jak wolność - mówił prezydent Gdańska. - Dyrektor MIIWŚ został zwolniony. Wystawa na razie nie jest zmieniona, ale co chwilę są pomruki o potrzebie korekty. Jest to muzeum budowanie we współpracy międzynarodowej: z USA, Rosją, Niemcami, Francją. Wraz z gdańskim ECS, opowiada o ważnym doświadczeniu Europy XX wieku. Każda Niemka i Niemiec w swojej edukacji musi przerobić, przemyśleć, zjawisko totalitaryzmu. 

Christian Weber, prezydent Bremy: - Drogi Pawle, jesteś przyjacielem Bremy i Niemiec. Jesteś zwolennikiem demokracji, prawa i samorządności. Jesteś Europejczykiem. Przyjechałem do Gdańska prosto z Izraela i tam, podobnie jak w Polsce, burmistrzowie także wysoko trzymają flagę wolności, dbają o partnerstwo i przyjaźń ze światem. Tak, jak dla Gdańska miastem partnerskim jest Brema, tak my mamy w Izraelu miasto partnera Hajfę. Życzę Tobie i Gdańskowi wszystkiego najlepszego! 


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i  Prezydent Parlamentu Bremy Christian Weber
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Prezydent Parlamentu Bremy Christian Weber
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl-
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl