• Start
  • Wiadomości
  • "Żaden człowiek nie jest nielegalny" - debata o uchodźcach w dobie koronawirusa. Dziś na żywo na gdansk.pl

"Żaden człowiek nie jest nielegalny" - debata o uchodźcach w dobie koronawirusa. Dziś na żywo na gdansk.pl

W dniu 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji już w środę, 17 czerwca, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata z cyklu Forum ECS - "Żaden człowiek nie jest nielegalny". W dyskusji udział wezmą: Susanna Izzetdinova, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, Maciej Moskwa, Ismena Saadi. Początek transmisji o godz. 18.00.
15.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się kolejna edycja z cyklu Forum ECS
W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się kolejna edycja z cyklu Forum ECS
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest coroczne 20 czerwca. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. W wielu krajach tego dnia odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne, konferencje, spotkania, debaty, których celem jest przybliżenie problemów uchodźców na całym świecie. Choć w tym roku ze względu na trwającą ciągle pandemię - mimo zmniejszania rygorów bezpieczeństwa - będzie z pewnością inaczej. 

Co ciekawe w Kościele Katolickim od 1978 roku obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przypada on w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli - 6 stycznia). 

W 2018 r. liczba osób uciekających od wojny, prześladowań i konfliktów przekroczyła 70 milionów. To najwyższe statystyki, jakie UNHCR, czyli Agencja ONZ ds. Uchodźców, odnotowała w ciągu prawie 70 lat swojej działalności. To dwa razy tyle co 20 lat temu, o 2,3 miliona osób więcej niż przed rokiem.

Liczba 70,8 miliona osób podana w raporcie Global Trends obejmuje trzy główne grupy.

  1. Uchodźcy, czyli osoby zmuszone do opuszczenia swojego kraju z powodu konfliktu, wojny lub prześladowań. W 2018 r. liczba uchodźców na całym świecie wyniosła 25,9 miliona.
  2. Osoby ubiegające się o azyl, czyli takie, które przebywają poza swoim krajem ojczystym i są objęte międzynarodową ochroną, ale czekają na ostateczną decyzję w sprawie wniosku o nadanie im statusu uchodźcy. Pod koniec 2018 r. na całym świecie było ich 3,5 miliona.
  3. Osoby wewnętrznie przesiedlone (IDP), czyli zmuszone do przeniesienia się na inny teren w granicach własnego kraju, których jest 41,3 miliona.

za UNHCR Polska


Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, który obchodzony jest każdego roku 20 czerwca, Europejskie Centrum Solidarności organizuje debatę online z cyklu Forum ECS - "Żaden człowiek nie jest nielegalny". 

 

"W przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy jesteśmy z tymi, którzy musieli uciekać ze swoich krajów ogarniętych konfliktami i wciąż szukają bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich. Pamiętamy też o tych, którzy uchodźcom dają wsparcie i niosą nadzieję na lepsze jutro.

Pandemia jest brutalnym sprawdzianem dla systemów ekonomicznych i politycznych na całym świecie. Dotkliwie obnaża ich słabości, które domagają się transformacji. Eksperci prognozują, że czeka nas wieloletni, trudny proces zmiany, szczególnie w obszarze gospodarki, funkcjonowania życia społecznego i współpracy międzynarodowej.

Problem dotknął dotkliwie uchodźców, także tych mieszkających w Polsce. Zastanowimy się, jak mądrze ich wspierać. Porozmawiamy o tym, jak język i przekaz medialny kształtują naszą świadomość na temat uchodźstwa. Stawimy również czoło uprzedzeniom i niechęci wobec Innych, aby rozpoznać sposoby na ich pokonanie."

czytamy w zaproszeniu na debatę. 

 

DEBATA

 

Jak COVID-19 wpłynął na życie uchodźców w Polsce? Czy ich wspieramy? I jak działać, by pomoc miała sens?

Na te pytania odpowiedzą goście debaty:

  • Susanna Izzetdinova / członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek, uciekła z Krymu przed okupacją rosyjską, prowadzi własną firmę gastronomiczną w Gdańsku
  • dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG / trenerka i badaczka mechanizmów sprzyjających równości i docenianiu różnorodności, Uniwersytet Gdański
  • Maciej Moskwa / fotograf, wykładowca Sopockich Szkół Fotografii WFH, nagrodzony Grand Press Photo za zdjęcie 12-latka z tureckiego obozu dla uchodźców (2015)
  • Ismena Saadi / prawniczka, ekspertka w dziedzinie migracji, pełnomocniczka w licznych postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce

Prowadzenie:

  • Dorota Brzezińska - edukatorka, pedagożka społeczna i psycholożka międzykulturowa, ECS
  • Sylwia Bruna - etnolożka, antropolożka kulturowa, specjalizuje się w obszarze społeczno-edukacyjnym, ECS

 

Transmisja z ogrodu zimowego ECS na żywo na FB ECS oraz na www.gdansk.pl w środę, 17 czerwca, od godz. 18.00.

 

TV

Światowa stolica bursztynu