• Start
  • Wiadomości
  • Nowe Muzeum Gdańska - jakie i dla kogo? Czwartkowa debata w MHMM

Nowe Muzeum Gdańska - jakie i dla kogo? Czwartkowa debata w MHMM

Nie tylko gromadzenie zbiorów, ale interakcja ze społecznością - tak widzi nową funkcję Muzeum Gdańska dyrektor MHMM Waldemar Ossowski. O czym i w jaki sposób powinno opowiadać współczesne muzeum miejskie dyskutować będą w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska dyrektorzy wiodących polskich muzeów we czwartek, 28 września. Wstęp wolny.
27.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

podczas debaty 14 września 2017 o tożsamości gdańszczan dyskutowali m.in. Waldemar Ossowski - dyrektor MHMG, prof. Błażej Śliwiński - redaktor Gedanopedii, dr Sylwia Bykowska - historyczka i Marek Bumblis - radny Gdańska

Podczas pierwszej debaty w Ratuszu Głównomiejskim, 14 września 2017 r., sprowokowanej planami budowy nowego oddziału Muzeum Miasta Gdańska, zaproszeni dziennikarze, naukowcy historycy, lokalni działacze i przedstawiciele organizacji pozarządowych skupili się na zaproponowanej przez miasto lokalizacji nowego muzeum (przy ul. Rycerskiej) i jego architekturze. Rozmawiano także o zakresie prowadzonej w nim narracji, dostrzeżono trudność i potrzebę w sformułowaniu i budowaniu tożsamości współczesnego gdańszczanina.

Zapowiadana debata będzie miała nieco szerszy charakter. Zaproszeni prelegenci, dyrektorzy muzeów z Warszawy, Krakowa, Szczecina i Gdyni podzielą się swoim doświadczeniem, przedstawią różne sposoby działania muzeów miejskich i roli, którą spełniają w XXI wieku.

- Dotychczasowa dyskusja publiczna wokół nowego muzeum skupia się na kwestiach ważnych z punktu widzenia inwestycji, ale te przecież nie mówią wiele o sprawach kardynalnych, tj. celu i wartościach przyświecających Muzeum Gdańska - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Podczas pierwszej debaty dyskutanci dostrzegli naszą misję: „budujemy tożsamość gdańszczan”. Realizacji tego hasła poświęcimy w całości drugą debatę. W tym celu zaprosiliśmy ekspertów z wiodących polskich muzeów, które z powodzeniem prowadzą działania angażujące lokalne społeczności.

Debata pt. Muzea historyczne w XXI wieku odbędzie się 28 września 2017 r. o godz. 17, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska

W debacie udział wezmą: Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego w Krakowie, dr Jarosław Trybuś – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy; dr Dariusz Kacprzak – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Narodowego w Szczecinie; dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni; prof. dr hab. Piotr Majewski – dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz dr Antoni Bartosz – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

- Muzeum Gdańska ma być nowoczesną, partycypacyjną instytucją, która za jeden z nadrzędnych celów stawia na interakcję ze społecznościami lokalnymi, a nie tylko samo gromadzenie oraz ochronę zbiorów i ich ekspozycję – wyjaśnia Waldemar Ossowski. - Nasza debata poświęcona tej tematyce to także apel do samych gdańszczan. Liczymy na Państwa głos w dyskusji i wskazanie obszarów działań, dzięki którym nowe muzeum będzie realizować założenia bliskie oczekiwaniom mieszkańców Gdańska. Chcemy, aby nowa instytucja stała się miejscem, które będzie mówiło o gdańszczanach dla gdańszczan, a przybywającym tu turystom z całego świata wyjaśniało fenomen społeczności tworzącej obraz naszego miasta przez ponad 1000 lat.

Debata „Muzea historyczne w XXI wieku. Między tradycją a wyzwaniami współczesności” odbędzie się 28 września 2017 r. o godz. 17, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Spotkanie odbywa się w ramach Czwartków w Historycznym. Ma charakter otwarty. Wstęp jest bezpłatny.

Relacja z pierwszej debaty:

Jacy jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dyskusja o nowym Muzeum Gdańska i naszej tożsamości


Więcej:

Peter Oliver Loew: Muzeum Gdańska powinno być wyjątkowe, jak to miasto

Miasto zbuduje nowoczesne Muzeum Gdańska. "To będzie bardzo ważny obiekt" [WIZUALIZACJE]

TV

Światowa stolica bursztynu