Darmowe porady prawne. Każdy może liczyć na wsparcie

Już ponad tysiąc osób - także spoza Trójmiasta - skorzystało z bezpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku. - Nawet jeśli przychodzą osoby nie uprawnione do pomocy, nie odsyłamy ich z kwitkiem - mówi Monika Grochulska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
14.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku jest 18 punktów z bezpłatną pomocą prawną. Kilka z nich znajduje się przy ul. Dyrekcyjnej 5

Punkty z bezpłatną pomocą prawną to projekt, który Gdańsk, miasto na prawach powiatu, realizuje w ramach zadania zleconego przez administrację rządową. Na 25 tysięcy mieszkańców przypada jeden taki punkt, w całym kraju działa ich ponad 1,5 tysiąca.

W Gdańsku jest 18 takich miejsc, 14 punktów prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (kilka z nich mieści się przy ul. Dyrekcyjnej), cztery pozostałe - organizacje pozarządowe.


Najwięcej porad dla osób 65 plus

- Zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi jest ogromne - mówi Monika Grochulska koordynująca ten projekt w gdańskim MOPR. - Najwięcej osób przychodzi do punktów przy ulicy Dyrekcyjnej w Gdańsku, gdzie na raz dyżuruje sześciu-siedmiu prawników. Dzięki temu że jest ich tak wielu, właściwie nie ma kolejek. Nie ma też ograniczeń czasowych, jak trzeba to jedna osoba rozmawia i dwie godziny.

Prawników wytypowała Okręgowa Izba Radców Prawnych i Okręgowa Izba Adwokacka - to ma być rękojmią dobrego wykonywania powierzonych zadań. Dyżurującym prawnikom płaci miasto ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeden punkt kosztuje ponad 5 tys. zł brutto.

Darmowe porady prawne to pomoc kierowana do osób, których nie stać z różnych względów na zapłacenie prawnikowi. Ustawodawca określił konkretnie, kto może z porad korzystać. To m.in osoby, które:

  • w kryzysie życiowym
  • klienci pomocy społecznej
  • do 26 roku życia
  • powyżej 65 lat
  • kombatanci
  • weterani
  • posiadające Kartę Dużej Rodziny

Aby skorzystać z pomocy prawnika, trzeba swoją trudną sytuację życiową udokumentować. np. pokazać zaświadczenie o pobieraniu zasiłku.

- Największą grupę osób korzystających z darmowych porad prawnych stanowią osoby po 65 roku życia - dodaje Monika Grochulska. - Czy wśród tej grupy informacja o poradach została najlepiej rozpropagowana, czy najbardziej potrzebują pomocy? Trudno powiedzieć. Kolejną dużą grupą są osoby korzystające z pomocy społecznej i z Kartą Dużej Rodziny. Nieraz wystarczy jedna konsultacja, innym razem sprawa wymaga kilkukrotnych spotkań.


Pomocy szukają nie tylko gdańszczanie

- Nie zajmujemy się aktywnymi sprawami sądowymi, już toczącymi się w sądzie - tłumaczy Patryk Standarski prawnik dyżurujący przy ul. Dyrekcyjnej w Gdańsku. - Ale możemy pomóc w sformułowaniu wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w aktywnej sprawie.

Z jakimi sprawami przychodzą interesanci? Prawnicy wymieniają egzekucje komornicze, eksmisje, sprawy spadkowe, rodzinne (rozwody, ustalenie opieki nad dzieckiem), oszustwa pożyczkowe. Zdarzają się też pytania dotyczące prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Porad udziela się także w sprawach dotyczących m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych czy prawa rodzinnego. Oferowana pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

- Dzwonią do nas osoby spoza Gdańska - dodaje Monika Grochulska. - Z Gdyni, Sopotu, Wejherowa, Szemudu, nawet ze Słupska. Tłumaczymy wtedy, że taką pomoc mają też u siebie, są zdziwieni. Ale że nie ma rejonizacji, porady uzyskują u nas i osoby spoza Gdańska.

- Mamy też zasadę, aby nikogo nie odsyłać z kwitkiem - dodaje Patryk Standarski. - Osobom, które są nieuprawnione, zawsze możemy wskazać inne instytucje, w których pomoc uzyskają. Jak ZUS, PIP, inne miejsca gdzie można za darmo skorzystać z porad prawnika. Choć są klienci rozczarowani, że ich sprawa nie wygląda, tak jak liczyli, niezadowolonych z pomocy prawnej nie ma.
 

MIEJSCA, GDZIE MOŻNA W GDAŃSKU ZGŁOSIĆ SIĘ PO NIEODPŁATNĄ PORADĘ PRAWNĄ 


Punkty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez adwokatów i radców prawnych prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku:


- Gdańsk ul. Dyrekcyjna 5 (I piętro)

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 17.00

- Gdańsk ul. Elbląska 66D

  • od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00


Punkty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez organizacje pozarządowe:


- Stowarzyszenie Jasień Gdańsk ul. Wyzwolenia 49 (Dom Sąsiedzki)

  • poniedziałek od 13.00 do 18.00
  • od wtorku do piątku od 13.00 do 17.00

- Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Gdańsk ul. Gościnna 14 (Dom Sąsiedzki)

  • poniedziałek od 16.00 do 20.00
  • wtorek od 8.30 do 12.30
  • środa od 13.00 do 17.00
  • czwartek od 9.00 do 13.00
  • piątek od 15.00 do 19.00

- Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry Fosa Gdańsk ul. Kisielewskiego 12

  • poniedziałek od 14.00 do 18.00
  • wtorek i piątek od 13.00 do 17.00
  • środa i czwartek od 11.00 do 15.00

- Stowarzyszenie Akcja Społeczna Gdańsk ul. Dyrekcyjna 5 (I piętro)

  • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 14.30 do 18.30
  • środa od 11.30 do 15.30



TV

Mevo się kręci!