PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Daniel Olbrychski gwiazdą IX Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Koncert online w czwartek

Daniel Olbrychski gwiazdą IX Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Koncert online w czwartek
Aktor Daniel Olbrychski będzie gwiazdą 9. edycji największego w Polsce północnej festiwalu muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Artysta wystąpi w czwartek, 12 listopada, z towarzyszeniem zespołu Duo del Gesù - wspólnie zaprezentują spektakl muzyczny z listami i muzyką wielkiego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Koncert online, w sprzedaży są jeszcze bilety.
Daniel Olbrychski wystąpi podczas wydarzenia specjalnego Euro Chamber Music Festival - spektaklu muzycznego z utworami i listami Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się w czwartek, 12 listopada
Daniel Olbrychski wystąpi podczas wydarzenia specjalnego Euro Chamber Music Festival - spektaklu muzycznego z utworami i listami Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się w czwartek, 12 listopada
mat. prasowe

 

 

- Od kilku lat udaje nam się zaprosić wybitnych, bardzo znanych artystów polskiej kultury. W tym roku światowej sławy aktor Daniel Olbrychski zgodził się wystąpić w naszym przedsięwzięciu. Współpracowaliśmy już w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Wystąpił w roli narratora w utworze Felixa Mendelssohna „Sen nocy letniej”. Wydarzenie okazało się sukcesem, publiczność była zafascynowana i zachwycona jego opowieścią. Stąd pomysł, by artystę zaprosić do Gdańska - mówi Arnaud Kaminski, dyrektor Euro Chamber Music Festival.

Aktor, znany między innymi z takich legendarnych filmów, jak „Ziemia obiecana”, "Potop", „Panny z Wilka”, czy oscarowy niemiecki "Blaszany bębenek", wystąpi z programem „Listy Ludwiga van Beethovena - Daniel Olbrychski i Duo del Gesú” w czwartek, 12 listopada, o godzinie 19:00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Będzie to uteatralizowana lektura wybranych listów Beethovena, które pokazują różne oblicza wielkiego kompozytora. Nieprzypadkowo właśnie to nazwisko znalazło się w programie - w tym roku Beethoven obchodzi 250. rocznicę urodzin.

- Będzie to okazja, by poznać tę postać bliżej - pojawią się wątki miłosne, sylwetki jego przyjaciół, opowieść o bratanku, którym bezdzietny kompozytor się opiekował. Wśród poruszanych w czytaniu motywów z jego życia będzie utrata słuchu, która dla muzyka jest największą tragedią. Całość pozwoli nam poznać Beethovena od innej strony niż ta, którą kojarzymy najczęściej - jako autora V Symfonii, „Ody do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej, i innych słynnych utworów fortepianowych. Zależało nam na tym, żeby pokazać jego życie i inne aspekty jego geniuszu - dodaje dyrektor festiwalu.

 

Duo del Gesu - czyli Arnaud Kamiński i Krzysztof Komendarek-Tymendorf - mają na swoim koncie liczne sukcesy. Nominowani byli m.in. do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2015
Duo del Gesu - czyli Arnaud Kamiński i Krzysztof Komendarek-Tymendorf - mają na swoim koncie liczne sukcesy. Nominowani byli m.in. do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2015
fot. Aleksandra Maj

 

Czytania będą przeplatane specjalnymi aranżacjami duetu smyczkowego Duo del Gesù, który Arnaud Kaminski tworzy z Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem, należącym do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia. W ramach 10-lecia zespołu muzycy przygotowali specjalne aranżacje utworów Beethovena.

Wydarzenie miało odbyć się z udziałem publiczności, niestety w związku z nowym, rządowym nakazem zamknięcia wszystkich instytucji kultury co najmniej do 29 listopada, organizatorzy zmuszeni byli przenieść projekt do internetu - spektakl będzie transmitowany online, na żywo z Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Jest to jedyne wydarzenie biletowane, ze względu na swój szczególny charakter - wszystkie pozostałe koncerty w ramach IX Euro Chamber Music Festival są bezpłatne (ale i znacznie bardziej skromne). Bilety w cenie 30 zł można nabyć poprzez stronę interticket.pl.

IX edycja Euro Chamber Music Festival rozpoczęła się w piątek, 16 października i potrwa do niedzieli, 22 listopada. W piątek, 13 listopada, o godzinie, odbędzie się transmisja koncertu Petry Jablonski (sopran) i Patrika Jablonski (fortepian) z siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury - Ratusza Staromiejskiego. W programie: Sibelius, Grieg, Nystroem. W niedzielę, 15 listopada, o tej samej godzinie w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury - wystąpi: Quatuor Adastra. W programie: Haydn, Lekeu i Borodine. Natomiast na zakończenie festiwalu - w niedzielę, 22 listopada - o godzinie 19:00 również w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, wystąpi Split Guitar Quartet. W programie: Sunko, Božičević i Machado. Wszystkie koncerty transmitowane są online na Facebooku Euro Chamber Music Festival, dostęp do nich jest bezpłatny.Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury, Fundacją Ars Sine Qua Non i Oblackim Centrum Edukacji i Kultury. Przedsięwzięcie, organizowane w Gdańsku od 2012 roku, otrzymało prestiżowy label EFFE (Europe For Festivals Festivals For Europe) na lata 2019-2020 przyznawany przez European Festival Association dla najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie. Co roku zaprasza najznakomitszych artystów, muzyków i aktorów, solo i w zespołach, z kraju i z zagranicy. Na przestrzeni lat wystąpili między innymi: Leszek Możdżer, Royal String Quartet, Kayah, Krystyna Janda, Apollon Musagète Quartett, Wiktor Zborowski i grupa MoCarta.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze