PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dane gdańszczan ofiarą cyberprzestępstwa - loteria dodatkowo zabezpieczona odbędzie się

Dane gdańszczan ofiarą cyberprzestępstwa - loteria dodatkowo zabezpieczona odbędzie się
PlayPrint Polska Sp. z o.o., która odpowiada za przeprowadzenie loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" i administruje danymi osób biorących w niej udział poinformowała Miasto, że w sobotę 27 kwietnia doszło do włamania na jej serwer. Wiadomo, że w chwili popełnienia przestępstwa znajdowały się tam dane 18500 osób. Serwer został już dodatkowo zabezpieczony, a firma powiadomiła o przestępstwie organy ściągania. Jeszcze dziś do wszystkich osób, których dane zostały skopiowane, firma PlayPrint Polska Sp. z o.o. wyśle mail z informacją i ostrzeżeniem.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
 

 

AKTUALIZACJA, 2 MAJA

Jak informuje spółka PlayPrint Polska, dane zgłoszone do loterii PIT są niewystraczające, aby wziąć kredyt. 

- Potrzebne są inne dane, np. numer dowodu. Dlatego rekomendujemy ostrożność w podawaniu pozostałych danych. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo można zarejestrować się w jednym z rejestrów (kredytowy, długów). To dobry pomysł nie tylko dla uczestników loterii - informują przedstawiciele spółki.

To reakcja na liczne zapytania i obawy osób, które zgłosiły się do udziału w loterii. Pytają oni m.in. o to, czy na podstawie tych danych można wziąć kredyt, w tym ten typu "chwilówka".

 

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Mimo tego wydarzenia, loteria odbędzie się, a osoby które chcą wziąć w niej jeszcze udział, mogą się zgłosić. Jak zapewnia PlayPrint Polska Sp. z o.o. zastosowano dodatkowe zabezpieczenia serwerów.

- Ślady informatyczne popełnionego naruszenia zostały zabezpieczone. Zmieniona została konfiguracja strony internetowej, wprowadzono kolejny poziom zabezpieczeń – informuje Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska Sp. z o.o. – Naruszenie, do którego doszło, dotyczy rejestracji przeprowadzonych do 27 kwietnia do godziny 3.00 rano. Do wszystkich osób, których dane zostały skopiowane, zostanie jeszcze dziś – 30 kwietnia – wysłany mail z informacją o zaistniałej sytuacji i ostrzeżeniem przed ewentualnymi konsekwencjami wykorzystania ich danych.

 

Przestępstwo zgłoszono

PlayPrint Polska Sp. z o.o. zgłosiła – zgodnie z przepisami RODO – cyberprzestępstwo do Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz do organów ścigania w związku z podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego, za który grozi co najmniej 2 lata pozbawienia wolności.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem iod@pitwgdansku.pl.

 

Co zawierały dane?

Plik, który został wykradziony, zawierał dane w postaci: imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru telefonu, adresu e-mail oraz miejsca złożenia deklaracji PIT za 2018 rok.

Ewentualne konsekwencje wykorzystania tych danych, to przede wszystkim możliwość otrzymywania niechcianej korespondencji na adres e-mail, niechcianych sms-ów oraz telefonów, próby podszycia się poprzez wykorzystanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia.

Nie wiadomo, czy dane zostały lub zostaną w jakikolwiek sposób wykorzystane – to wyjaśni postępowanie organów ścigania.

 

Losowanie nagród się odbędzie

Organizator loterii, którym jest Miasto Gdańsk, postanowił iż loteria odbędzie się, a losowanie nagród będzie miało miejsce zgodnie z planem 9 maja 2019 roku.

– System informatyczny był zabezpieczony, dlatego jakakolwiek zmiana w pliku ze zgłoszeniami nie była możliwa. Wszystkie upoważnione osoby wezmą udział w losowaniu nagród – podkreśla Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska Sp. z o.o.

 

Czytaj także:

Dzisiaj (wtorek 30 kwietnia) ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego za 2018 rok. To oznacza, że zostało tylko pięć dni do rejestracji w loterii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!”. Do wygrania auto, rowery i hulajnogi. Czy będzie rekord uczestników?