• Start
  • Wiadomości
  • Daj się porwać w podróż z Juliuszem Verne'em w nowym słuchowisku Teatru Miniatura. Premiera 4 marca

Daj się porwać w podróż z Juliuszem Verne'em w nowym słuchowisku Teatru Miniatura. Premiera 4 marca

Do chłopców i dziewczyn - tych młodszych i starszych - oraz do miłośników podróży i książkowych przygód, w każdym wieku - skierowana jest premiera drugiego słuchowiska z cyklu „Uchosfera” Teatru Miniatura i Radia Gdańsk. W podróż pełną dźwięków, na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a: „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” zabierze słuchaczy wielokrotnie nagradzana reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.
03.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Macie ochotę na podwodną podróż przez morza i oceany świata? Od 4 marca co tydzień możecie się zanurzyć w dźwiękową opowieść na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a. Zaprasza Teatr Miniatura i Radio Gdańsk. Nz. aktorzy Agnieszka Grzegorzewska i Piotr Kłudka, ucharakteryzowani jako syreny
Macie ochotę na podwodną podróż przez morza i oceany świata? Od 4 marca co tydzień możecie się zanurzyć w dźwiękową opowieść na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a. Zaprasza Teatr Miniatura i Radio Gdańsk. Nz. aktorzy Agnieszka Grzegorzewska i Piotr Kłudka, ucharakteryzowani jako syreny
fot. Piotr Pędziszewski

 


- Wybrałam tę powieść spośród wielu różnych tytułów, po pierwsze dlatego, że jest to absolutna klasyka. Poza tym opowiadane przez Juliusza Verne'a historie są fascynujące, poprzez połączenie w nich nauki z fabułą, i umiejscawianie ich we wspaniałych, bardzo intrygujących okolicznościach - mówi reżyserka i autorka adaptacji słuchowiska familijnego „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, Anna Wieczur-Bluszcz. - Ten tytuł jest także szczególnie atrakcyjny dla przestrzeni dźwiękowej. Odkrywanie podwodnego świata poprzez świat abstrakcji dźwiękowej, na co pozwala forma słuchowiska, dla mnie, jako reżysera, jest wspaniałym wyzwaniem.

Reżyserka - która w gdańskim teatrze stworzyła cenioną „Kasieńkę” oraz słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza” wyróżnione I nagrodą  XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży - oraz prowadzeni przez nią aktorzy, zabiorą słuchaczy w podwodną podróż przez morza i oceany świata, która trwać będzie pięć odcinków. Nie zabraknie najważniejszych wątków powieści „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, której akcja dzieje się na pokładzie Nautiliusa, podwodnego statku. Podróżując nim, pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo, na którym razem z profesorem zoologii Pierre’m Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem, zwiedzimy wspólnie z bohaterami morza i oceany świata, i weźmiemy udział w rozmaitych przygodach.

- Adaptując powieść wielkich rozmiarów do pięciu odcinków starałam się, aby zostało zawarte wszystko to, co z mojej perspektywy wydawało się ważne dla sensu całości i tego, o czym jest ta cała historia - zapewnia Anna Wieczur-Bluszcz. - Oczywiście, z wielu rzeczy musiałam zrezygnować, ale mam nadzieję, że czytelna jest myśl, która nam przyświecała, i że jest ona zbieżna z tą, którą miał autor książki. To jest uniwersalna historia, Verne zawarł w niej rozważania nad człowieczeństwem, naszym stosunkiem do świata i siebie nawzajem. Mam nadzieję, że nasz serial słuchowiskowy da słuchaczom pretekst do refleksji. I do przeżycia niezapomnianej historii sensacyjnej.

 

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” przemierzać będziemy m.in. z profesorem zoologii Pierre’m Aronnaxem - w tej roli Jakub Ehrlich (na zdjęciu)
„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” przemierzać będziemy m.in. z profesorem zoologii Pierre’m Aronnaxem - w tej roli Piotr Srebrowski (na zdjęciu zastępuje go Jakub Ehrlich)
fot. Piotr Pędziszewski

 

Dźwiękowa adaptacja na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a opowiedziana będzie z punktu widzenia męskich bohaterów, ale nie jest bynajmniej skierowana jedynie do chłopców małych i dużych - odnajdą się w tej opowieści także dziewczynki i kobiety, i całe rodziny. Jak tłumaczy Anna Wieczur-Bluszcz, brak żeńskich bohaterek jest jedynie znakiem dawnych dziejów, w których powstała książka.

- Kiedy rozpoczynałam prace nad tą powieścią, pomyślałam: jak dobrze, że ten świat się zmienia. W przestrzeniach przygodowych i sensacyjnych jest już miejsce dla kobiet. To też jest ciekawe, móc pokazać, jak w innym świecie dziś na szczęście żyjemy, jeśli chodzi o kwestie udziału kobiet i mężczyzn w życiu, i o wolność i swobodę doświadczania - podkreśla reżyserka. - To nie jest historia tylko dla chłopców i mężczyzn. To, że jest opowiadana z męskiego punktu widzenia, nie odbiera jej tego, co jest najważniejsze: tajemnicy, którą możemy odkryć będąc w łodzi podwodnej, i uroku. Nadal jest to dobra historia o człowieczeństwie i o niezapomnianych przygodach, w których odnajdziemy się także my - kobiety.

Produkcja: Emilia Orzechowska (Miejski Teatr Miniatura) oraz Radio Gdańsk. Muzyka i udźwiękowienie: Piotr Pawlak, realizacja akustyczna: Stefan Kotiuk. Obsada: Piotr Srebrowski (Aronnax), Marcin Marzec (Kapitan Nemo), Piotr Kłudka (Conseil), Jacek Majok (Ned Land), Krystian Wieczyński (Kapitan Farragaut), Jakub Ehrlich i Wojciech Stachura (załoga, Papuasi).

Premiera 1 odcinka odbędzie się 4 marca o godzinie 17:00, 2 odcinka: 11 marca o godzinie 17:00, 3 odcinka: 18 marca o godzinie 17:00, 4 odcinka: 25 marca o godzinie 17:00, 5 odcinka: 1 kwietnia o godzinie 17:00. Dostęp bezpłatny na YouTube Teatru Miniatura i Spotify: Uchosfera Miniatury.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

Reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz zaprasza do wspólnej podróży na pokładzie Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo (Krystian Wieczyński). Nz. aktorzy Krystian Wieczyński i Piotr Kłudka
Reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz zaprasza do wspólnej podróży na pokładzie Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo - w tej roli Marcin Marzec. Nz. aktorzy Krystian Wieczyński i Piotr Kłudka
fot. Piotr Pędziszewski

 

O cyklu Uchosfera:

Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie najlepszych klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Teatr Miniatura i Radio Gdańsk tworzą rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwalają powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. W projekcie, przeznaczonym dla młodszych i starszych słuchaczy, spotykają się cenieni polscy reżyserzy, kompozytorzy i aktorzy Teatru Miniatura, by razem stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całych rodzin.

Uchosfera jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu „Papety: z ostatniej chwili” czy cykl E-mocje wspierający rodziców w procesie wychowania, a dzieci w rozwoju emocjonalnym. Jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”, powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk - „Tam, gdzie mieszka cisza” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz - otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

Pierwsza premiera z cyklu, „Frankenstein” na podstawie powieści Mary Shelley w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i oprawie dźwiękowej Dominika Strycharskiego, odbyła się 31 października 2020 roku.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku