• Start
  • Wiadomości
  • Dagome Iudex już w Gdańsku. Zobacz przygotowania do wystawy watykańskich skarbów w Gdańsku

Dagome Iudex już w Gdańsku. Zobacz przygotowania do wystawy watykańskich skarbów w Gdańsku

Takiej wystawy w naszym kraju jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii zostanie zaprezentowany m.in. Dagome Iudex - najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Ekspozycja „Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii” potrwa od 24 lipca do 20 października 2016 r. 19 lipca muzealnicy pokazali Dagome Iudex mediom.
19.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


- Udało nam się wypożyczyć zbiory z instytucji watykańskich, co jest bardzo rzadkie. Raczej się nie zdarza, żeby Watykan udostępniał swoje zbiory na wystawy czasowe. Tymczasem dzięki kuratorowi ekspozycji, księdzu Markowi Rostkowskiemu, w naszym oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentujemy aż około 50. takich obiektów, zarówno dokumentów historycznych, jak i przedmiotów, które pełniły określone funkcje liturgiczne - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wśród nich znalazł się słynny, niezwykle cenny dokument: Dagome Iudex, użyczony specjalnie na wystawę „Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii” przez Apostolską Bibliotekę Watykańską. To ewenement, bo dokument po raz pierwszy jest prezentowany w Polsce.

- To pierwszy zachowany dokument pisemny, w którym jest ślad, że Mieszko I przyjął chrzest. Należy podkreślić jednak, że nie jest to oryginalny dokument, ponieważ takiego po prostu nie ma. Są natomiast jego odpisy z różnych okresów. My dysponujemy tym z XVIII wieku - mówi Posadzka.

Cenny odpis zostanie otwarty już we wtorek, 19 lipca 2016 r. Dla zwiedzających zostanie udostępniany od niedzieli 24 lipca 2016 r., kiedy zostanie otwarta wystawa. 


kliknij, aby powiększyć

{id76534}
Jan Długosz, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium; Vitae episcoporum Cracoviensium, Portret arcybiskupa Mikołaja Trąby, 1531-1535, Biblioteka Narodowa


Oprócz słynnego dokumentu udało się pozyskać inne niezwykle cenne z punktu widzenia materialnego i historycznego obiekty, w tym nie tylko te po raz pierwszy wystawione w Polsce, ale w ogóle. Część pochodzi ze zbiorów Watykanu - Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej, Fabryki św. Piotra, Zakrystii Papieskiej, Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, Muzeum i Archiwum Kongregacji Ewangelizacji Narodów, dawnej „de Propaganda Fide”, a nawet Tajnego Archiwum Watykańskiego i Papieskiej Biblioteki Misyjnej. Pozostałe zbiory pozyskano z polskich instytucji muzealnych, archiwów, bibliotek i kolekcji prywatnych.

Wystawa jest zapisem historii 1050-letnich relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską - od momentu kiedy Mieszko I przyjął chrzest.

- Lux in Oriente (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo. Z kolei terminem Lux ex Oriente (Światło ze Wschodu) określamy całą polską działalność ewangelizacyjną na przestrzeni wieków aż po dzień dzisiejszy - tłumaczy kurator wystawy, ks. dr Marek Rostkowski.


kliknij, aby powiększyć

{id76531}
Psałterz floriański (53v), Kon. XIV - pocz.. XV w., Biblioteka Narodowa


Aby ułatwić odbiór zwiedzającym ekspozycję podzielono chronologicznie na pięć sekcji. Otwiera ją „Polska Piastów”, która skupia się na przyjęciu chrztu. To właśnie tu podziwiać będzie można Dagome Iudex. W sekcji znalazły się również zbiory poświęcone śmierci św. Wojciecha, koronacji Bolesława Chrobrego, męczeństwie św. Stanisława Bpa oraz św. Jadwidze.

Chrzest Litwy, unia brzeska, odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego i inne zagadnienia będą osią drugiej części wystawy, zatytułowanej „Polska Jagiellonów”.

„Rzeczpospolita Obojga Narodów” to z kolei rzecz poświęcona wolności religijnej, wojnie z Turcją i Janowi III Sobieskiemu.

XIX wiek, w tym powstanie listopadowe i styczniowe zobaczymy w sekcji „W niewoli”.

Sekcja „XX wiek krwi i chwały” przedstawi historię współczesną - XX wiek krwi i chwały, której zwieńczeniem będzie ukazanie postaci Jana Pawła II.


kliknij, aby powiększyć

{id76532}
Kielich Kazimierza Wielkiego, ok. 1362 r., Muzeum Diecezjalne w Kielcach, fot. Andrzej Urbanowicz, Pracownia Fotografii Cyfrowej Muzeum Narodowego w Poznaniu


Do wystawy przygotowywany jest katalog. Zwiedzającym, ale także tym którzy nie będą mogli obejrzeć wystawy w Gdańsku zostanie udostępniony mobilny przewodnik w bezpłatnej aplikacji QRtag (na razie w systemie Android, w wkrótce także dla użytkowników systemu IOS).

Zbiory można oglądać w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długi Targ 24) od 24 lipca do 20 października 2016 r. - potem wrócą do Watykanu.

Bilety: 1 zł, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży - wstęp wolny.

Zwiedzanie odbywa się codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17.



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!