PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dagome Iudex już w Gdańsku. Zobacz przygotowania do wystawy watykańskich skarbów w Gdańsku

Dagome Iudex już w Gdańsku. Zobacz przygotowania do wystawy watykańskich skarbów w Gdańsku
Takiej wystawy w naszym kraju jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii zostanie zaprezentowany m.in. Dagome Iudex - najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Ekspozycja „Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii” potrwa od 24 lipca do 20 października 2016 r. 19 lipca muzealnicy pokazali Dagome Iudex mediom.


- Udało nam się wypożyczyć zbiory z instytucji watykańskich, co jest bardzo rzadkie. Raczej się nie zdarza, żeby Watykan udostępniał swoje zbiory na wystawy czasowe. Tymczasem dzięki kuratorowi ekspozycji, księdzu Markowi Rostkowskiemu, w naszym oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentujemy aż około 50. takich obiektów, zarówno dokumentów historycznych, jak i przedmiotów, które pełniły określone funkcje liturgiczne - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wśród nich znalazł się słynny, niezwykle cenny dokument: Dagome Iudex, użyczony specjalnie na wystawę „Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii” przez Apostolską Bibliotekę Watykańską. To ewenement, bo dokument po raz pierwszy jest prezentowany w Polsce.

- To pierwszy zachowany dokument pisemny, w którym jest ślad, że Mieszko I przyjął chrzest. Należy podkreślić jednak, że nie jest to oryginalny dokument, ponieważ takiego po prostu nie ma. Są natomiast jego odpisy z różnych okresów. My dysponujemy tym z XVIII wieku - mówi Posadzka.

Cenny odpis zostanie otwarty już we wtorek, 19 lipca 2016 r. Dla zwiedzających zostanie udostępniany od niedzieli 24 lipca 2016 r., kiedy zostanie otwarta wystawa. 


kliknij, aby powiększyć

Jan Długosz, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium; Vitae episcoporum Cracoviensium, Portret arcybiskupa Mikołaja Trąby, 1531-1535, Biblioteka Narodowa


Oprócz słynnego dokumentu udało się pozyskać inne niezwykle cenne z punktu widzenia materialnego i historycznego obiekty, w tym nie tylko te po raz pierwszy wystawione w Polsce, ale w ogóle. Część pochodzi ze zbiorów Watykanu - Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej, Fabryki św. Piotra, Zakrystii Papieskiej, Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, Muzeum i Archiwum Kongregacji Ewangelizacji Narodów, dawnej „de Propaganda Fide”, a nawet Tajnego Archiwum Watykańskiego i Papieskiej Biblioteki Misyjnej. Pozostałe zbiory pozyskano z polskich instytucji muzealnych, archiwów, bibliotek i kolekcji prywatnych.

Wystawa jest zapisem historii 1050-letnich relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską - od momentu kiedy Mieszko I przyjął chrzest.

- Lux in Oriente (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo. Z kolei terminem Lux ex Oriente (Światło ze Wschodu) określamy całą polską działalność ewangelizacyjną na przestrzeni wieków aż po dzień dzisiejszy - tłumaczy kurator wystawy, ks. dr Marek Rostkowski.


kliknij, aby powiększyć

Psałterz floriański (53v), Kon. XIV - pocz.. XV w., Biblioteka Narodowa


Aby ułatwić odbiór zwiedzającym ekspozycję podzielono chronologicznie na pięć sekcji. Otwiera ją „Polska Piastów”, która skupia się na przyjęciu chrztu. To właśnie tu podziwiać będzie można Dagome Iudex. W sekcji znalazły się również zbiory poświęcone śmierci św. Wojciecha, koronacji Bolesława Chrobrego, męczeństwie św. Stanisława Bpa oraz św. Jadwidze.

Chrzest Litwy, unia brzeska, odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego i inne zagadnienia będą osią drugiej części wystawy, zatytułowanej „Polska Jagiellonów”.

„Rzeczpospolita Obojga Narodów” to z kolei rzecz poświęcona wolności religijnej, wojnie z Turcją i Janowi III Sobieskiemu.

XIX wiek, w tym powstanie listopadowe i styczniowe zobaczymy w sekcji „W niewoli”.

Sekcja „XX wiek krwi i chwały” przedstawi historię współczesną - XX wiek krwi i chwały, której zwieńczeniem będzie ukazanie postaci Jana Pawła II.


kliknij, aby powiększyć

Kielich Kazimierza Wielkiego, ok. 1362 r., Muzeum Diecezjalne w Kielcach, fot. Andrzej Urbanowicz, Pracownia Fotografii Cyfrowej Muzeum Narodowego w Poznaniu


Do wystawy przygotowywany jest katalog. Zwiedzającym, ale także tym którzy nie będą mogli obejrzeć wystawy w Gdańsku zostanie udostępniony mobilny przewodnik w bezpłatnej aplikacji QRtag (na razie w systemie Android, w wkrótce także dla użytkowników systemu IOS).

Zbiory można oglądać w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długi Targ 24) od 24 lipca do 20 października 2016 r. - potem wrócą do Watykanu.

Bilety: 1 zł, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży - wstęp wolny.

Zwiedzanie odbywa się codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze