Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Czyż nie dobija się koni?” od kwietnia w Teatrze Wybrzeże

Słynna amerykańska powieść Horace’a McCoya, którą w 1969 roku zekranizował Sydney Pollack, doczekała się kolejnej polskiej adaptacji. Najnowszy spektakl na motywach powieści „Czyż nie dobija się koni?” przygotował Wojciech Kościelniak. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia 2016 r., w Teatrze Wybrzeże.

„Czyż nie dobija się koni?” od kwietnia w Teatrze Wybrzeże
A
A
data publikacji: 02 kwietnia 2016 r.

Za chwilę zacznie się morderczy taniec.
Za chwilę zacznie się morderczy taniec.
Dominik Werner/Teatr Wybrzeże

W tym roku w Trójmieście możemy oglądać aż dwie adaptacje teatralne powieści Horace’a McCoya z 1935 roku. W Teatrze Muzycznym „Czyż nie dobija się koni?” prezentują absolwenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (premiera odbyła się 22 lutego 2016 r.). Natomiast od kwietnia 2016 r. na spektakl na motywach amerykańskiego dramatu będzie można udać się do Teatru Wybrzeże. Adaptacji dokonał uznany reżyser Wojciech Kościelniak.

Dramat jest osadzony w czasach wielkiego kryzysu w USA. Opowiada historię kilkunastu osób próbujących zdobyć główną nagrodę w maratonie tanecznym - 1000 dolarów. Wśród nich są Robert (w tej roli Piotr Witkowski) i Gloria (Katarzyna Dałek), którzy przyjeżdżają do Hollywood, uwiedzeni marzeniem o szybkiej, spektakularnej karierze filmowej.

- Dramat Horace'a McCoya prowadzi w malignę świata show-biznesu - mówi Wojciech Kościelniak. - Trwający od kilku lat w USA wielki kryzys rodzi potwora w postaci maratonów tańca. Para zawodników, która najdłużej utrzyma się na nogach, otrzyma 1000 dolarów. Zgłaszają się setki desperatów. Choć tylko nielicznym obiecane jest przetrwanie, wszyscy z nadzieją biorą udział w konkursie wytrwałości w tańcu, cierpieniu, upokorzeniu, odczłowieczeniu, osamotnieniu. I wszyscy przegrywają.

Bohaterowie uciekają przed biedą, brakiem perspektyw, samotnością, głodem i przytłaczającą codziennością. Tańczą po kilkanaście godzin dziennie - zmęczenie odbiera im siły, wpływa destrukcyjnie na psychikę. Jednak cały czas mają poczucie, że spełnienie marzeń jest na wyciągnięcie ręki.

- Zawodnicy przychodzą z miejsc, gdzie nie było zrozumiałych i dostępnych szans: rodzin, sąsiadów, środowisk, szkół, miast, państw, firm, praw i uczuć - mówi reżyser. - Nie widać migotliwego oświetlenia, szalonego tempa, efektownych tańców, kopa w perkusji, seksownych dziewczyn i wściekle zdeterminowanych facetów. Jest czekanie na dźwięk syreny ogłaszającej kolejną przerwę. Jest cierpliwe znoszenie bólu. Jest pokorna zgoda na upokorzenie.

W spektaklu występują m.in.: Grzegorz Gzyl, Jarosław Tyrański, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Marta Herman, Jerzy Gorzko, Piotr Łukawski, Jacek Labijak i Magdalena Boć.

Premiera „Czyż nie dobija się koni” odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia 2016 roku, na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Kolejne spektakle: 3 i 5 kwietnia o godz. 19, oraz 14, 15, 17 i 18 maja. Spektakl zalecany dla widzów od 15. roku życia. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł.

Spektakl dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora