• Start
  • Wiadomości
  • Czy uważacie się za ludzi szczęśliwych? Socjologowie odpytali 1,5 tys. gdańszczan i okazało się, że...

Czy uważacie się za ludzi szczęśliwych? Socjologowie odpytali 1,5 tys. gdańszczan i okazało się, że...

Prawie 22 proc. gdańszczan twierdzi, że są zdecydowanie szczęśliwi. Aż 61,2 proc. mówi: “raczej tak”. Mniej niż 1 proc. gdańszczan deklaruje, że zdecydowanie nie czują się szczęśliwi. - Średnia zadowolenia wynosi 3,69 w skali 6-stopniowej, można więc powiedzieć, że zadowolenie w naszym mieście jest na “czwórkę z minusem” - mówi prof. Jarosław Załęcki z Uniwersytetu Gdańskiego, szef zespołu, który przeprowadził badania.
28.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy: Wrzeszcza Górnego, Wrzeszcza Dolnego, Strzyży, Przymorza Wielkiego, Przymorza Małego, Żabianki-Jelitkowa, a także Chełmu, Jasienia, Ujeściska-Łostowic, Śródmieścia, Aniołków, Zaspy Młyńca i Zaspy Rozstajów.

Najmniej zadowolonych jest na: Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich, Rudnikach, Wyspie Sobieszewskiej, Oruni, Św. Wojciechu i Olszynce.

Jeśli spojrzeć na mapę “poziomu zadowolenia”, najniższe wskaźniki reprezentują wschodnie dzielnice Gdańska, najwyższe - dzielnice położone centralnie. Średni poziom zadowolenia panuje z reguły w dzielnicach zachodnich.

- Trzeba podkreślić, że to są wskaźniki subiektywne, wynikające ze stosunku między aspiracjami i potrzebami mieszkańców, a tym, co miasto ma do zaoferowania - zauważa prof. Załęcki.

Interesujące wyniki dało także badanie poszczególnych aspektów życia w Gdańsku - można się z nimi zapoznać na końcu tej publikacji. W badaniu uwzględniono 101 cząstkowych (szczegółowych) wskaźników jakości życia, na podstawie których obliczono 16 wskaźników syntetycznych (ogólnych).

Raport przygotowała Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wyniki są świeże i reprezentatywne, bowiem autorzy opierali się na wynikach ankiety dla dużej próby mieszkańców - 1504 dorosłych gdańszczan i gdańszczanek - których odpytano w dniach 18 maja - 19 czerwca 2016 r.

Gdańsk jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie regularnie prowadzone są takie badania (od 2008 r., co dwa lata).

- Wynika z nich, że zadowolenie mieszkańców powoli, ale systematycznie rośnie - zauważa prof. Załęcki. 


ZOBACZ (do pobrania): RAPORT JAKOŚCI ŻYCIA W GDAŃSKU (1.58 MB)



TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus