Czy twój smutek to depresja? Włącz komputer i dowiedz się od specjalistów

Konsultacje on-line, na które psycholog odpowiada w ciągu 24 godzin, testy do wstępnej autodiagnozy depresji, lęków czy choroby dwubiegunowej i internetowa biblioteka z publikacjami polecanymi przez specjalistów. To wszystko bezpłatnie, bez kolejek i wychodzenia z domu oferuje Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed przy ulicy Jaskółczej w Gdańsku.

Czy twój smutek to depresja? Włącz komputer i dowiedz się od specjalistów
A
A
data publikacji: 31 października 2017 r.

Obniżenie nastroju, bezsenność, chudnięcie lub tycie mogą być objawem depresji. Czy tak jest, można sprawdzić na stronie poradni Optimmed
Obniżenie nastroju, bezsenność, chudnięcie lub tycie mogą być objawem depresji. Czy tak jest, można sprawdzić na stronie poradni Optimmed
Fot. gdansk.pl

- To niestandardowa oferta, atrakcyjna pewnie najbardziej dla ludzi młodych, którzy chętnie korzystają z internetu, a mają opory lub trudności ze skorzystaniem z pomocy psychologa w przychodni lub chcą zachować anonimowość - mówi Blanka Skrzypkowska-Brancewicz z gdańskiej przychodni Optimmed. - Te usługi są możliwe dzięki pomocy finansowej miasta Gdańska w ramach programu „Gdańsk Cię wspiera 2.0!” skierowanego do wszystkich mieszkańców miasta.


Konsultacje on-line. Anonimowo i indywidualnie

Do pracujących w przychodni specjalistów zwraca się wiele osób z pytaniami dotyczącymi zdrowia psychicznego i konsultacji psychologiczno-psychiatrycznych. Mają różne problemy i motywacje, a nie zawsze możliwość szybkiego porozmawiania ze specjalistą.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie konsultacji drogą on-line. Usługa ta powstała głównie z myślą o tych, którzy mają utrudniony dostęp do psychologa lub z różnych powodów mają opory, żeby z takiej formy pomocy skorzystać - dodaje Blanka Skrzypkowska-Brancewicz. - To nie jest coś w rodzaju psychoterapii, ale kontakt z psychologiem, który dyżuruje pod mailem i po wstępnym rozpoznaniu problemu proponuje osobie szukającej wsparcia najbardziej zindywidualizowaną formę pomocy. Zachęca, motywuje, pokazuje ścieżki.

W konsultacji on-line można liczyć na:

- wstępną diagnozę problemu

- zrozumienie, wsparcie, pomoc w trudnych momentach

- poradę, co zrobić w danej sytuacji, jakie działania podjąć, by poradzić sobie z problemem

- informacje, jak pomóc sobie i/lub bliskiej osobie

- informację na temat oferowanych przez Optimed usług


Aby uzyskać poradę nie trzeba podawać nazwiska ani swoich danych osobowych, pracownicy Optimmedu podkreślają jednak, że konsultacje on-line nie służą do umawiania się na tradycyjne wizyty i nie są formą rejestracji. Każdy, kto zechce zadać pytanie specjalistom, musi wypełnić formularz znajdujący się na stronie poradni, a specjaliści postarają się odpowiedzieć na niego w ciągu 24 godzin.

Czy twój smutek to depresja? Sprawdź to

Dla osób, które chcą wstępnie sprawdzić, jak poważne są ich kłopoty ze zdrowiem psychicznym, pracownicy poradni przygotowali zbiór testów przesiewowych dotyczących depresji, lęku i stresu oraz zagadnień ze spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej przygotowanym. Testy opracowali: mgr Beata Drawc, psycholog kliniczny i certyfikowany psychoterapeuta, dr n. med. Paweł Zielazny psycholog i psychogerontolog oraz lek. Blanka Brancewicz, specjalista psychiatrii i specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.

Po kliknięciu w zakładkę np. zaburzenia depresyjne, trzeba odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. Czy odczuwasz smutek i przygnębienie dłużej niż dwa tygodnie? Czy ostatnio towarzyszy ci poczucie winy? Czy w ostatnim okresie gorzej oceniasz siebie i swoje dokonania? Czy w ostatnim czasie masz myśli samobójcze? Im więcej odpowiedzi pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo choroby.  

Jak podkreślają specjaliści z poradni, testy są materiałami pomocniczymi i nie można traktować ich jako diagnostycznych narzędzi klinicznych. Ich podstawowym zadaniem jest zwrócenie uwagi na ewentualne problemy ze zdrowiem psychicznym. Mają one też zachęcić do skorzystania z profesjonalnej pomocy w poradni. 

Na stronie znajdują się kwestionariusze do autodiagnozy:

zaburzeń depresyjnych,

zaburzeń lękowych,

zaburzeń związanych ze stresem,

spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej.


Biblioteka internetowa  

- W internecie jest mnóstwo nierzetelnych informacji na temat problemów psychicznych, postanowiliśmy zebrać sprawdzone publikacje napisane przez profesjonalistów - tłumaczy Blanka Skrzypkowska-Brancewicz. - Pełen zestaw informacji o depresji, stanach lękowych, o lekach stosowanych w chorobach psychicznych, bo wiele osób pyta czy uzależniają, czy są bezpieczne. Są tu też publikacje o tematyce wspierającej nasz dobrostan psychiczny. Na stronie znajduje się zestaw 30 artykułów i książek. 

Publikacje to zbiór książek, które profesjonaliści pracujący w centrum osobiście uznali za cenne i rekomendowane. Dotyczą one m.in. rozwoju osobistego, wychowania, relacji interpersonalnych oraz sposobów radzenia sobie z lękiem czy depresją. Zbiór zawiera oprócz tytułu i autora książki także krótkie streszczenia wraz z wyszukiwarką tematyczną wskazanych zagadnień.

Konsultacje on-line, testy do autodiagnozy, biblioteka internetowa - to wszystko na stronie poradni Optimmed.

Czytaj także Wsparcie dla gdańszczan w żałobie. Hospicjum czeka na tych, którzy utracili bliskich

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora