Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Biskup z hitlerowskich czasów. Abp Głódź sprowadzi do Gdańska jego prochy?

Gazeta Wyborcza pisze o kontrowersjach wokół zamiaru sprowadzenia z Niemiec do Gdańska szczątków bpa Karola Marii Spletta. Pomysł ogłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas publicznego spotkania w ECS z kardynałem Reinhardem Marxem. Autor artykułu Maciej Sandecki przypomina, że bp Splett to postać kontrowersyjna. Jedni uważają go za oportunistę współpracującego z nazistami, inni widzą w nim postać tragiczną.

Biskup z hitlerowskich czasów. Abp Głódź sprowadzi do Gdańska jego prochy?
A
A
data publikacji: 07 września 2018 r.
Proces bp Karola Marii Spletta w 1946 r. w Gdańsku
Proces bp Karola Marii Spletta w 1946 r. w Gdańsku
źródło: IPN


Na końcu tej publikacji zamieszczamy film z wypowiedzią abpa Głódzia ze spotkania w ECS. Autor artykułu w Gazecie Wyborczej, gdański dziennikarz Maciej Sandecki, przywołuje informacje dotyczące działalności bpa Spletta w Gdańsku, w czasach nazistowskich:

  • że wpływ na jego nominację w 1938 r. miała gdańska NSDP
  • po 1 września 1939 r. wystosował list pasterski, wyrażający radość z powrotu Gdańska do Niemiec 
  • w czasie wojny współpracował z nazistami
  • zakazał prowadzenia mszy w języku polskim
  • miał jednak pozwolić na tajne spowiadanie w języku polski i sam to robił

Nie uciekał przed nadciągającą Armią Czerwoną. W 1946 został aresztowany i skazany przez władze Polski Ludowej na 8 lat więzienia. W grudniu 1958 r. wyjechał do RFN. Zmarł w 1964 r. w Düsseldorfie.
W artykule cytowane są też dwie wypowiedzi różnie oceniające postawę biskupa Spletta w czasie wojny.

Marek Wąs, dziennikarz, autor książki "Gdańsk wojenny i powojenny" uważa, że był on jednym z największych oportunistów czasów niemieckiej okupacji Pomorza, a jego tchórzostwo i zaniechania czynią go współodpowiedzialnym za zbrodnie popełniane przez Niemców w tym czasie.

Z kolei historyk Jan Daniluk, znawca historii Gdańska tego okresu i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, uważa Spletta za postać tragiczną, która stanęła przed szalenie trudnymi wyborami w czasach szalejącego nazistowskiego terroru. Podziela wcześniejsze opinie ś.p. ks. Stanisława Bogdanowicza, który już po upadku PRL bronił pamięci bpa Spletta i wydał książkę na jego temat.

Abp Sławoj Leszek Głódź podczas spotkania z kardynałem Reinhardem Marxem w ECS
Abp Sławoj Leszek Głódź podczas spotkania z kardynałem Reinhardem Marxem w ECS
zdj. Grzegorz Mehring


Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź swoją inicjatywę sprowadzenia trumny ze szczątkami biskupa Karola Marii Spletta ogłosił publicznie w ECS podczas spotkania z kardynałem Reinhardem Marxem, które odbyło się 30 sierpnia. W spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec (arcybiskupem Monachium) i bliskim współpracownikiem papieża Franciszka uczestniczyły też władze Gdańska, województwa, księża i mieszkańcy. Abp Głódź uważa, że oskarżenia bp Spletta o współpracę z niemieckimi nazistami to nieprawda:

- Przez wiele lat biskup Splett był symbolem polsko-niemieckiego antagonizmu. W latach 60-tych różni politrucy faszerowali nas opowieściami o nim, co było nieprawdą. Biskup Splett był człowiekiem otwartym, nawet kazał w czasie wojny spowiadać po polsku. I kanonicznie, i politycznie ta sprawa powinna zostać zamknięta.

Tablica w Katedrze Oliwskiej poświęcona biskupowi Splettowi.
Tablica w Katedrze Oliwskiej poświęcona biskupowi Splettowi.
źródło: Wikipedia

Szczątki bp Spletta miałyby spocząć w krypcie biskupów gdańskich

- Byłbym bardzo szczęśliwy, gdybyśmy jeszcze przyjęli księdza biskupa Spletta do Katedry Oliwskiej jako gdańskiego prawowitego biskupa, który w czasach komunistycznych przesiedział pięć lat we Wronkach i był męczony. Mamy piękną kryptę biskupów gdańskich, gdzie z honorami go przyjmiemy.

Portal Gdansk.pl prowadził transmisję ze spotkania z kardynałem Marxem. Posłuchaj wystąpienia abp Sławoja Leszka Głódzia w ECS (11'46" - 22'20"):-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl