• Start
  • Wiadomości
  • Przyznano 5 pierwszych w Polsce certyfikatów “Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom”

Przyznano 5 pierwszych w Polsce certyfikatów “Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom”

W trakcie X Kongresu Mobilności Aktywnej organizowanego w Gdańsku, odbyła się uroczysta gala, podczas której po raz pierwszy wręczono urzędom i prywatnym firmom certyfikaty o randze międzynarodowej za promowanie jazdy na rowerze wśród pracowników.
25.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Certyfikaty wręczał podczas uroczystej gali Zastępca Prezydent Gdańska, Piotr Grzelak (pierwszy z lewej)
Certyfikaty wręczał podczas uroczystej gali zastępca prezydent Gdańska, Piotr Grzelak (pierwszy z lewej)
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Urząd Miasta Gdańska i Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) stworzyły pierwszy w Polsce krajowy punkt certyfikacji Pracodawców Przyjaznych Rowerzystom. Metodologia przyznawania certyfikatów oparta jest na standardach rekomendowanych przez Europejską Federację Cyklistów (European Cyclist Federation).

O certyfikat “Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom” mogą starać się firmy, które promują jazdę na rowerze wśród pracowników poprzez tworzenie własnej kultury rowerowej i trwałe wdrażanie udogodnień dla rowerzystów, np. poprzez budowę parkingów dla jednośladów, bądź montaż stojaków na rowery przy siedzibie firmy. Oceny działań takich firm dokonują audytorzy na podstawie kryteriów zgrupowanych w sześciu obszarach. W Polsce prawo do prowadzenia takiego audytu posiadają pracownicy Referatu Mobilności Aktywnej w gdańskim magistracie, a także z PUMA.

- Z naszych obserwacji wynika, że firmy działające w Trójmieście są zainteresowane takimi działaniami. Widzą korzyści w tym, aby ich pracownicy w sposób zrównoważony dojeżdżali do pracy, niekoniecznie samochodami. To jest zawsze dla nich dodatkowy koszt, m.in. parkingowy. Szczególnie firmy dbające o swój wizerunek starają się pomagać swoim pracownikom, ale też stwarzają warunki dla klientów. Na przykład, Urząd Miejski w Gdańsku zamontował stojaki rowerowe, przy których osoby załatwiające swoje sprawy w urzędzie, mogą zostawić swój jednoślad. Znajduje się tam również mini stacja naprawcza, z której także można skorzystać w razie potrzeby - zwraca uwagę Rafał Glazik z Polskiej Unii Mobilności Aktywnej.

Certyfikaty przyznawane są na trzy lata w trójstopniowej skali (złoty, srebrny i brązowy). Udział w ocenie jest odpłatny, a jej koszt zależy od liczby pracowników (np. do 10 osób - 1,7 tys. zł, do 50 - 3,4 tys. zł). Co istotne, proces zaczyna się od bezpłatnej samooceny, którą pracodawca przeprowadza za pomocą formularza ankietowego na stronie internetowej Certyfikatu. Audytowi poddawane są tylko firmy, które uzyskają wymaganą liczbę punktów we wszystkich ocenianych obszarach.

 

Łukasz Krąglewski odebrał certyfikat w imieniu spółki Axes System
Łukasz Krąglewski odebrał certyfikat w imieniu spółki Axes System
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Złoty certyfikat przyznano firmie Axes System, która swoją siedzibę ma w dzielnicy Piecki-Migowo. Zatrudnia ona około 20 pracowników. Część z nich dojeżdża rowerem do pracy przez cały rok, część - odkłada jednoślady w porze zimowej, i wraca do nich wczesną wiosną.

- Mamy m.in. wewnętrzną firmową aplikację rowerową, która każdego miesiąca zlicza liczbę przejechanych kilometrów i przejazdów. To czynnik, który wprowadza pewną rywalizację, ale też motywuje do przyjazdów do pracy rowerem. Każdego miesiąca przekłada się to na premię finansową. Jej wysokość zależy od zajętego miejsca w tej rywalizacji - zdradza Łukasz Krąglewski, menadżer projektu w Axes System. - Zarząd firmy dba o to, żeby ten duch rowerowy krążył w zespole. Takie wspólne przyjazdy integrują ludzi, a to bardzo istotne.

Firma Axes, raz w tygodniu, organizuje też wspólny rowerowy przejazd z udziałem pracowników, najczęściej do dobrych restauracji, bądź do miejsc oferujących przywileje rowerzystom.

- Zazwyczaj wybieramy lokalizacje na terenie Gdańska, ale zdarzają się i dalsze wyjazdy. Ostatnio, na przykład, byliśmy 25 km za miastem - mówi Łukasz Krąglewski.

 

O działaniach spółki Axes System, w zakresie promocji dojazdów do pracy na rowerze, szerzej pisaliśmy TUTAJ

 

Spółce Jeppesen Poland, która ma swoją siedzibę przy ul. Arkońskiej na Przymorzu, przyznano certyfikat na poziomie srebrnym. Marta Gołyszny, prezes zarządu Fundacji Jeppesen, podkreśla, że firma ta stara się zachęcać pracowników, m.in. poprzez organizowanie konkursów, a także wprowadzanie kolejnych udogodnień dla miłośników jednośladów.

 

Pracownicy Jeppesen Poland odebrali w środę srebrny certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom
Pracownicy Jeppesen Poland odebrali w środę srebrny certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom, z lewej Marta Gołyszny
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Spółka postawiła na infrastrukturę. Mamy parkingi dla rowerów, a w gmachu firmy można skorzystać z pryszniców - podkreśla Marta Gołyszny. - Zaczęło się od grupki ambitnych rowerzystów, którzy rowerami dojeżdżali do pracy. Z czasem firma, kierując się naszymi wskazówkami, zaczęła rozwijać infrastrukturę pod kątem naszych potrzeb. Poza tym wprowadzono rodzaj rywalizacji rowerowej, w cyklach miesięcznych, w których pracownicy mogą wygrać różnego rodzaju nagrody, np. bon do sklepu sportowego.

Jeppesen Poland to spółka córka Boeinga, która zajmuje się głównie nawigacją lotniczą. Jej pracownicy m.in. tworzą aplikacje i analizują dane lotnicze. To głównie praca za biurkiem, przed komputerem. Dlatego aktywność fizyczna, przed czy po pracy, jest coraz bardziej doceniana także przez pracowników tej spółki.

- W naszej firmie zatrudnionych jest około 700 osób. Co najmniej 20 proc. z nich dojeżdża do pracy rowerem. Korzystają z naziemnych parkingów, które powstały wokół trzech budynków firmy, a także z parkingów podziemnych - informuje Marta Gołyszny zdradzając, że firma planuje już kolejne zachęty dla pracowników. - Chcemy wprowadzić dodatkowe prysznice, a także suszarnie, bo jest taka potrzeba.

Srebrny certyfikat przyznano także Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku. Natomiast spółka Romeko Marine otrzymała certyfikat w kategorii firm zatrudniających poniżej 10 pracowników.

Certyfikat na poziomie brązowym trafił z kolei poza granice Gdańska - przyznano go Urzędowi Miejskiemu w Tczewie.

 

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!