PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czwartkowe debaty i spotkania o przyszłość Młodego Miasta - pierwsze już 21 października

Czwartkowe debaty i spotkania o przyszłość Młodego Miasta - pierwsze już 21 października
W najbliższy czwartek (21 października) rozpocznie się cykl spotkań i debat poświęconych przyszłości Młodego Miasta. Jest to kolejna inicjatywa Biura Architekta Miasta angażująca mieszkańców i ekspertów w debatę o kształcie naszego miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal streetartu na Młodym Mieście w 2018 roku
Festiwal streetartu na Młodym Mieście w 2018 roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Chcemy wrócić do publicznej dyskusji dotyczącej architektury oraz urbanistyki Młodego Miasta. W szczególności zależy nam na tym aby dyskusja dotyczyła kierunków rozwoju jakie widzimy dla tej części Gdańska. W trwającym od lat dyskursie pojawia się wiele pytań m.in. na ile współczesnej kreacji możemy sobie pozwolić w połączeniu z zachowaniem dziedzictwa stoczniowego, ile powinno być zabudowy mieszkaniowej, a ile terenów pod usługi, a także jak zaplanować i realizować obsługę komunikacyjną tego terenu zgodnie ze współczesnymi potrzebami i trendami. Mamy mnóstwo tematów do poruszenia, ale także korzystać możemy z całej palety światowych doświadczeń i koncepcji. Pragniemy także, aby każdy, komu na sercu leży kształt tej dzielnicy mógł wziąć udział w dyskusji, dlatego planujemy cykl aż sześciu spotkań, w formie debat i warsztatów, które wszystkie odbędą się jeszcze w tym roku. Podsumowanie zaprezentujemy na konferencji w grudniu – mówi Piotr Lorens, architekt miasta.

Wydarzenia organizowane będą przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto. 

 

 

Cykl spotkań rozpocznie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 17.00, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Spotkaniem, otwierającym cykl będzie panel ekspercki w skład, którego wejdą:

  • Prof. Jacek Dominiczak - architekt i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich.
  • Arkadiusz Hronowski – muzyk, przedsiębiorca, stworzył klub B90 oraz współtworzy Ulicę Elektryków, Plenum i Plener 33 na terenach postoczniowych.
  • Aneta Szyłak - kuratorka i krytyczka sztuki, w latach 1998-2001 dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, kierowniczka NOMUS-a, nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, które za kilka dni zainauguruje swoją działalność.
  • Janusz Lipiński - inżynier, rzeczoznawca majątkowy i doradca rynku nieruchomości.
  • dr Zbigniew Canowiecki – ekonomista, działacz społeczny i wykładowca akademicki, prezydent „Pracodawców Pomorza”

 

Szczegółowy program panelu w opisie wydarzenia na Fb

 

Organizatorom zależy na rozpoczęciu wielowątkowej debaty na temat Młodego Miasta i zebraniu wielu perspektyw widzenia tej problematyki, by wspólnie nakreślić wizję rozwoju tego obszaru.
Kolejne spotkania będą odbywać się co tydzień w czwartki (z wyłączeniem dni świątecznych). Przyjmą one formę warsztatów, debat eksperckich jak i prezentacji postępu prac nad studiami nad kierunkami rozwoju Młodego Miasta. Konferencja podsumowująca odbędzie się 9 grudnia 2021 r.

 

Inicjatywa Miasto

Stowarzyszenie prowadzi bezpośrednie i pośrednie działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznej. Poprzez negocjacje z mieszkańcami, przedsiębiorcami, instytucjami samorządowymi proponują wspólne działania na rzecz poprawy jakości lokalnej przestrzeni. Tworzą wielobranżowe programy łączące realizację projektów architektoniczno-urbanistycznych z programami o charakterze społecznym, doradczym i edukacyjnym.

 

Gdańskie Warsztaty Projektowe

Gdańskie Warsztaty Projektowe to cykl spotkań organizowanych przez Biuro Architekta Miasta poświęconych innowacjom w kształtowaniu przestrzeni. Do udziału w nich zapraszani są mieszkańcy oraz specjaliści z obszaru urbanistyki i architektury, w tym przedstawiciele zarówno środowiska naukowego, samorządowców, praktyków jak i organizacji zawodowych oraz pozarządowych. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych służą zdefiniowaniu nowych kierunków kształtowania przestrzeni Miasta Gdańska.

 

Więcej informacji:

na stronie internetowej BAM

i profilu na Fb

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl