• Start
  • Wiadomości
  • Czwartek pod znakiem XX sesji Rady Miasta Gdańska PODSUMOWANIE

XX sesja Rady Miasta Gdańska za nami. Honorowi Obywatele, nowe stawki za postój w śródmieściu, i nie tylko

To była jedna z krótszych w tej kadencji sesji, choć nie brakowało w jej trakcie dyskusji. Radni zdecydowali o utworzeniu Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, w której stawki będą wyższe niż w innych częściach miasta, zgodzili się na wydłużenie listy Honorowych Obywateli Miasta o kolejne dwa nazwiska, a także na ustanowienie Karty Praw Osób Bezdomnych i przekazanie środków finansowych na inwestycje, które zaplanowano w Ergo Arenie.
27.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas XX sesji Rada Miasta Gdańska przyjęła 30 uchwał
Podczas XX sesji Rada Miasta Gdańska przyjęła 30 uchwał
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Strefa Płatnego Parkowania w gdańskim Śródmieściu

Miejscy radni zdecydowali o wprowadzeniu Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Będzie ona obowiązywać od 29 czerwca br.

Mimo obowiązywania na Głównym i Starym Mieście Strefy Płatnego Parkowania, znalezienie wolnego miejsca postojowego do łatwych nie należy. Duży ruch samochodowy zmniejsza jego płynność i powoduje korki, co niekorzystnie wpływa na środowisko. Nie służy to także zabytkom Głównego i Starego Miasta. Odpowiedzią na tę sytuację jest wprowadzenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, podniesienie stawek opłat za postój i wydłużony czas poboru opłat, czyli również w soboty, niedziele i święta.

Śródmiejska SPP znajdzie się wewnątrz obszaru wyznaczonego przez ulice graniczne: Okopową, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Targ Rakowy, Podwale Grodzkie, Wałową, Ołowianka, Na Stępce, Dziewanowskiego, Angielską Groblę i Podwale Przedmiejskie (z wyłączeniem tej ulicy). Śródmiejska SPP obowiązywać będzie również na ul. 3 Maja na odcinku od Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy do posesji nr 9 (budynek Gdańskiego Urzędu Pracy).

Stawki opłat za postój w Śródmiejskiej SPP:

  • w czasie upływania pierwszej godziny - 5,50 zł

  • w czasie upływania drugiej godziny - 6,60 zł

  • w czasie upływania trzeciej godziny - 7,20 zł

  • w czasie upływania czwartej godziny i następnych - 5,50 zł

Pobór opłat w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania obowiązywać będzie przez 7 dni w tygodniu w godz. 9.00 - 20.00.

Miesięczny abonament za parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania wyniesie 800 zł i upoważniać będzie do postoju również na terenie całej SPP.

Podjęcie uchwały w tej sprawie poprzedziła dość długa dyskusja radnych.

- Z jednej strony wiceprezydent Piotr Borawski mówi: "chcemy uwolnić Śródmieście od samochodów". I jest to koncepcja poniekąd słuszna, na co zwracają uwagę także mieszkańcy. Ale z drugiej strony to władze Gdańska forsują cały czas, mimo sprzeciwu mieszkańców i innych organów, budowę parkingów kubaturowych w śródmieściu. Być może coś zmieniło się w tej kwestii? Może macie w planach odstąpienie od budowy tych parkingów? - pytał radny PiS Przemysław Majewski. - Aby zachęcić mieszkańców do tego, by nie przyjeżdżali samochodami do historycznego centrum miasta, to muszą iść za tym istotne inwestycje w komunikację miejską, co oczywiście się dzieje. Jest jednak wiele rzeczy do poprawy. Do tego nie funkcjonuje rower publiczny Mevo (...) Jaka jest więc faktyczna wizja na funkcjonowanie samochodów w ścisłym centrum miasta?

Zastępca prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, odpowiedział na to, że Miasto prowadzi bardzo konsekwentną politykę parkingową w śródmieściu.

- Uspokajamy tutaj ruch. Tworzymy nowe deptaki. Chcielibyśmy uspokoić ruch np. na ul. Szerokiej, stworzyć tam trakt pieszy dla mieszkańców i osób odwiedzających śródmieście. Niestety, nie możemy uzgodnić tego projektu, od dłuższego czasu, z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - zaznaczał Piotr Grzelak, zastępca prezydent. - Ale inne działania są widoczne gołym okiem: otwieranie przejść dla pieszych na Podwalu Przedmiejskim czy przygotowywane przejście przy Dworcu Głównym. To są wszystko ułatwienia przygotowane z myślą o pieszych i rowerzystach. Co do parkingów kubaturowych - dziś nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia wobec tego, w którą stronę to pójdzie (...) Co istotne, nasza polityka ma jeden główny cel: ochronę interesów mieszkańców śródmieścia.

 

Gdańsk przyjął Kartę Praw Osób Bezdomnych. Jako pierwsze miasto w Polsce

 

Radna KO Anna Golędzinowska apelowała z kolei o uszczelnienie Strefy Płatnego Parkowania w rejonie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Musimy pamiętać, że w mieście wojewódzkim są miejsca, które rzeczywiście powinny rotować, jak sądy, szpitale czy urzędy, do których podjeżdżają klienci. Abyśmy nie słyszeli skarg, że np. chory człowiek musiał zaparkować kilometr od szpitala - podkreślał Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG.

Radny Koalicji Obywatelskiej, Krystian Kłos, podkreślał z kolei, że jest zwolennikiem działań ewolucyjnych, a nie rewolucyjnych. W jego opinii, właśnie ewolucyjne są działania prowadzone w ramach polityki parkingowej na terenie Gdańska.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z PRZEBIEGU XX SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA

 

Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis - nowi Honorowi Obywatele Miasta Gdańska

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska przyznano małżeństwu: Halinie Winiarskiej-Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi. Biografie3 państwa Kiszkis przedstawił podczas czwartkowej sesji były prezydent Gdańska, Jacek Starościak. Inicjatorzy nadania tych tytułów docenili nie tylko wkład w życie kulturalne Gdańska, ale też zaangażowanie w życie społeczne naszego miasta.

 

Pamięci radnego Dawida Krupeja

Lutowe posiedzenie Rady Miasta Gdańska rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy pamięci radnego Dawida Krupeja, który zmarł przed kilkoma dniami. Przewodniczący wszystkich trzech klubów zasiadających w RMG poświęcili swoje oświadczenia klubowego jego osobie.

- Zapamiętamy Dawida jako człowieka, który zawsze elokwentnie dyskutował i szanował swoich rozmówców, który potrafił mądrze dyskutować wymieniając się argumentami, a nie obelgami. Dawid wierzył w to, co mówił. Nasze dyskusje nieraz przenosiły się, po wystąpieniach m.in. w audycjach radiowych, w kuluary - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG.

 

Minutą ciszy radni uczcili pamięć swojego kolegi, radnego Dawida Krupeja, który zmarł przed kilkoma dniami
Minutą ciszy radni uczcili pamięć swojego kolegi, radnego Dawida Krupeja, który zmarł przed kilkoma dniami
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, w którym działał śp. Dawid Krupej, podkreślał, że był on człowiekiem wielkiego serca i wielkiej kultury.

- Ta nagła śmierć, wobec której stajemy bezradni, pokorni, oddziałowuje na nas. Wczoraj był, dzisiaj już go nie ma wśród nas (...) Dumny był z polskiej historii, Pomorza i Gdańska. Zabiegał o gdańskie zabytki. Był to człowiek troskliwy, który starał się pomagać ludziom przychodzącym na jego dyżury radnego, prosząc go o pomoc. To był człowiek o potężnym potencjale, elokwentny, intelektualista, artysta, dążący do perfekcji. Jego młodość i energia była dla nas paliwem do pracy społecznej - wspominał przewodniczący Koralewski.

Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska, przyznała na wstępie, że mandat radnej miejskiej pełni od 10 lat, ale po raz pierwszy zderzyła się z taką sytuacją.

- Nikt nie jest przygotowany na tak nagłą śmierć, a zwłaszcza gdy umiera człowiek tak młody. Traktuję to szczególnie emocjonalnie, bo Dawid urodził się w 1991 roku, dokładnie wtedy, kiedy urodziła się moja córka. Dziś współczujemy rodzinie i łączymy się w bólu (...) kiedyś się spotkamy, to oczywiste. Do zobaczenia, Dawidzie - powiedziała przewodnicząca Dunajewska.

 

Park Ferberów i skwer Eleka. Nowe nazwy na planie miasta - sprawdź gdzie

 

Lutowa sesja miała dość wyciszony charakter - ze względu na nagłą śmierć Radnego Miasta Gdańska. W miejscu, w którym zazwyczaj siedział w trakcie obrad Dawid Krupej, ustawiono jego biało-czarne zdjęcie i położono kwiaty
Lutowa sesja miała dość wyciszony charakter - ze względu na nagłą śmierć Radnego Miasta Gdańska. W miejscu, w którym zazwyczaj siedział w trakcie obrad Dawid Krupej, ustawiono jego biało-czarne zdjęcie i położono kwiaty
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Problemy parkingowe na Strzyży

Podczas omawiania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody przez Radę Miasta Gdańska na przedłużenie dzierżawy terenów miejskich dla Wyższej Szkoły Bankowej, rozgorzała dyskusja na temat problemów, jakie sprawiają mieszkańcom Strzyży zaoczni studenci tej uczelni. Okazuje się bowiem, że w weekendy kameralne ulice tej dzielnicy są gęsto zastawione przez samochody przyjezdnych. Pojazdy zostawiane są także w miejscach niedozwolonych, w tym na trawnikach. WSB planuje nowe inwestycje na terenie, który obecnie zajmuje, a jest wśród nich m.in. parking dla studentów. Po dość długiej dyskusji na ten temat, radni zaapelowali m.in. do Straży Miejskiej, by częściej pojawiała się w tamtej okolicy w weekendy.

 

Milion dla Ergo Areny

Gdańscy radni zdecydowali w czwartek o dokapitalizowaniu gdańsko-sopockiej hali, Ergo Areny, w wysokości 1 mln złotych. Taką samą kwotę na ten cel przeznaczył Sopot.

Zarząd hali planuje wymianę oświetlenia w arenie głównej, a także montaż paneli fotowoltaicznych, modernizację sieci IT, poprawę widoczności na widowni dla osób niepełnosprawnych oraz niezbędne naprawy i wymiany związane z pracami konserwacyjnymi.
Koszt inwestycji to 4,6 mln zł, w tym 2 mln dokapitalizowania przez właścicieli (czyli gminy Gdańska i Sopotu).  Pozostałe źródła  finansowania to kredyt i środki własne operatora hali. 

 

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ Z PRZEBIEGU LUTOWEJ SESJI RMG

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku