PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Cztery gdańskie lwy świętowały w sobotę drugie urodziny

Cztery gdańskie lwy świętowały w sobotę drugie urodziny
Światowy Dzień Zwierząt przypada na 4 października. W sobotę, 5 października, w gdańskim zoo na szczególne względy mogły liczyć cztery lwy - tego dnia obchodzono ich drugie urodziny. W niedzielę, 6 października, świąteczna atmosfera także u innych mieszkańców, m.in. pingwinów, fok, tygrysów, pand małych i orangutanów.
Prezent urodzinowy był okazały
Prezent urodzinowy był okazały
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Trzy samce (Atos, Portos, Aramis) i jedna samica (Casa) przyszły na świat 7 października 2017 roku w gdańskim zoo. To dzieci Tshibindy i Arco. W dniu narodzin samce ważyły po około 3 kg, samica trochę mniej. 

- Młode lwy bardzo szybko przybierają na wadze, już po tygodniu zauważyliśmy przyrost masy o ponad kilogram - mówiła Anna Gembiak, opiekunka gdańskich lwów. - W pierwsze urodziny, czyli dokładnie rok temu, nasze lwy ważyły niemal 90 kilogramów, z wyjątkiem Casy, która jest z natury drobniejsza i ważyła 78 kg. W tej chwili rodzeństwo to prawie 130-kilogramowe dwulatki. 

 

Spacer schodami
Spacer schodami
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Urodziny lwów świętowano w sobotę, 5 października, przed południem. Z tej okazji lwy zjadły świąteczne śniadanie a potem mogły zabrać się za "otwieranie" zapakowanego w kartonie prezentu - zajęły się tym solenizantka Casa oraz towarzyszące jej Tshibinda, Tola i Berghi. Prezent - piłkę - lwy otrzymały od Forum Gdańsk, które jest sponsorem oliwskiego stada. 

 

Moja, tylko moja
Moja, tylko moja
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Pamiątkowe zdjęcie
Pamiątkowe zdjęcie
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Lwy za szybą, czyli nie ma się czego bać
Lwy za szybą, czyli nie ma się czego bać
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W sobotę głównymi bohaterami były 2-letnie lwy. Światowy Dzień Zwierząt w gdańskim zoo obchodzony będzie także w niedzielę, 6 października. Tego dnia przeprowadzone zostaną nie tylko „spotkania” ze zwierzętami, ale także podsumowanie pierwszego roku kampanii Ocalmy Orangutany #olejolej, której Gdański Ogród Zoologiczny jest pomysłodawcą. 

Zwiedzający będą mogli poznać charaktery i historie wybranych gatunków zwierząt - razem z opiekunami goście zoo odwiedzą pingwiny, foki, czy pandy rude. Będzie można posłuchać historii o intrygujących tygrysach amurskich albo dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na ary zielone i inne papugi w naturze. Przygotowano także warsztaty tworzenia filcowych zwierząt oraz projekcję filmów z treningów medycznych lwów, orangutanów i żyraf. A wszystko to w sali edukacyjnej, w budynku głównym Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Odbędzie się również pokaz karmienia orangutanów - Rai i Alberta - wraz z opowieściami opiekuna o tych majestatycznych zwierzętach.


Program, niedziela,
6 października:

Pokazy karmienia:

10.00 – pokaz karmienia lwów, opowieści opiekuna

10.30 – pokaz karmienia pingwinów, opowieści opiekuna

11.00 – pokaz karmienia fok, opowieści opiekuna 

12.00 – pokaz karmienia tygrysów, opowieści opiekuna 

12.30 – pokaz karmienia pand małych, opowieści opiekuna 

13.00 – opowieści opiekuna, pogadanka o zagrożonych gatunkach (pawilon ptaków i gadów) 

14.00 – podsumowanie kampanii Ocalmy Orangutany #olejolej, pokaz karmienia orangutanów, opowieści opiekuna 

Sala edukacyjna:

11.00-13.00

warsztaty tworzenia maskotek z filcu 

11.15 i 13.30

pokaz filmów z treningów medycznych lwów, żyraf, orangutanów

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl