PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Czesław Mozil na Wyspie Sobieszewskiej: - Byłem harcerzem ZHP, jako polonia w Kopenhadze
Czesław Mozil na Wyspie Sobieszewskiej: - Byłem harcerzem ZHP, jako polonia w Kopenhadze
W Gdańsku odbywa się zlot Związku Harcerstwa Polskiego, kilkanaście tysięcy harcerzy stacjonuje na Wyspie Sobieszewskiej. We wtorek, 7 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie zlotu, niespodzianką był koncert Czesława Mozila. Harcerzom udało się porozmawiać z muzykiem podczas prób.
Czesław Mozil podczas koncertu dla harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej
Czesław Mozil podczas koncertu dla harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Czesław Mozil urodził się w Polsce, ale przez lata mieszkał w Danii. Po powrocie do rodzinnego kraju występował z innymi wykonawcami i grał na akordeonie, potem rozpoczął solową karierę, w 2008 roku wydał swój pierwszy album "Debiut", sławę przyniosła mu piosenka "Maszynka do świerkania". 

We wtorek, 7 sierpnia, Mozil wiął udział w uroczystościach otwarcia zlotu ZHP Gdansk 2018, dał też krotki koncert na Wyspie Sobieszewskiej. Harcerzom udało się porozmawiać z muzykiem podczas prób. 

Pytany był m.in. o harcerstwo:

Byłem harcerzem ZHP, jako polonia w Kopenhadze. Mieszkałem w Danii od 6 roku życia i to było dla mnie niesamowite przeżycie, że przez to, że byłem harcerzem, mogłem spotykać polonię z różnych części Kopenhagi i Zelandii. Łączyło nas to, że byliśmy emigrantami, więc jeździliśmy na zloty, do Niemiec, do Szwecji…

o hasło gdańskiego zlotu - „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”:

Podoba mi się, że patrzymy w przyszłość, ale też bardzo ważne jest to, że hasło brzmi “dziś”, a nie “jutro”. Nie będzie jutra bez odpowiedzialności za to, co się dzieje dzisiaj.

o atmosferę zlotu na Wyspie Sobieszewskiej:

Dopiero co przyjechałem z Pol’and’rock-u i byłem też na Roskilde (jeden z największych festiwali muzyki rockowej w Europie - red.). Festiwale są cudowne, a tutaj wyjątkowe jest to, że zbieracie się w takiej ilości, w jednym miejscu, a jest taki fajny porządek. Jest też świetna atmosfera, którą od samego przyjazdu tu czuję.

Przeczytaj całą rozmowę z Czesławem Mozilem

CZYTAJ TAKŻE:

Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zobacz harcerską ceremonię otwarcia. FILM i ZDJĘCIA

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Co i jak? - poradnik dla mieszkańców i turystów

Wyspa Sobieszewska. Ostatnie przygotowania do zlotu ZHP. ZOBACZCIE zdjęcia z miasteczka i... plaży

100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Od poniedziałku, 6 sierpnia - 15 tys. harcerz. WIDEOCZAT

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl