Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Czeska delegacja z wizytą w Gdańsku. Będą samoloty do Pragi?

Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jakub Karfík 12 lutego 2016 r. gościł w Gdańsku. Dostojnego gościa przyjęli sekretarz miasta Danuta Janczarek oraz Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Czeska delegacja z wizytą w Gdańsku. Będą samoloty do Pragi?
A
A
data publikacji: 13 lutego 2016 r.

Czesko-gdańskie spotkanie. Od lewej: sekretarz miasta Danuta Janczarek, ambasador Jakub Karfík, radca ambasady Petr Maryška oraz Radim Čáp z firmy Metrostav.
Czesko-gdańskie spotkanie. Od lewej: sekretarz miasta Danuta Janczarek, ambasador Jakub Karfík, radca ambasady Petr Maryška oraz Radim Čáp z firmy Metrostav.
Wojtek Jakubowski/www.gdansk.pl

Jakub Karfík nie po raz pierwszy gościł w Gdańsku, ale po raz pierwszy spotkał się z przedstawicielem władz miasta. W zeszłym roku przyjechał na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i uczestniczył m.in. w kolacji w Dworze Artusa, którą ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski wydał dla głów państw z całego świata.

- To było wyjątkowe wydarzenie i do dziś pamiętam atmosferę tamtego wieczoru - wspominał ambasador Jakub Karfík, który doskonale mówi po polsku.

Wcześniej odwiedzał nasze miasto prywatnie. Było to w latach siedemdziesiątych - przyszły ambasador kilkakrotnie spędzał rodzinne wakacje nad morzem w Gdańsku.

- Teraz Czesi chętniej jeżdżą nad Adriatyk, ale myślę że po kilku urlopach im się to znudzi i na nowo odkryją Bałtyk - twierdzi ambasador.

Wojtek Jakubowski/www.gdansk.pl

Najważniejszemu dyplomacie Republiki Czeskiej w Polsce podczas wizyty w Gdańsku towarzyszyli: Petr Maryška - radca z wydziału politycznego ambasady oraz Radim Čáp - dyrektor projektów drogowych polskiego oddziału czeskiej firmy Metrostav, która zbudowała i buduje obecnie wiele odcinków autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju. Jednym z odcinków realizowanych przez czeskiego wykonawcę jest fragment drogi S7 w województwie pomorskim (na odcinku Koszwały - Nowy Dwór).

- Nasza firma najbardziej kocha budować tunele, została zresztą założona na potrzeby rozbudowy metra w Pradze - powiedział Radim Čáp. - Startowaliśmy w przetargu na realizację waszej sztandarowej inwestycji: tunelu pod Martwą Wisłą, ale niestety przegraliśmy.

Z ambasadorem Karfíkiem do Gdańska przyjechał także przedstawiciel czeskiej grupy energetycznej CEZ, która należy do pierwszej dziesiątki firm energetycznych w Europie. Czeski koncern jest zainteresowany rozwijaniem elektrowni wiatrowych na Pomorzu.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy stwierdzili, że przydałoby się połączenie lotnicze między Pragą a Gdańskiem, które ułatwiłoby kontakty gospodarcze regionu pomorskiego z Czechami.

Ambasador Jakub Karfík jest absolwentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Jego główna specjalizacja to pismo klinowe. Zanim został dyplomatą, był m.in. dyrektorem działu zbiorów sztuki orientalnej w Galerii Narodowej w Pradze. Zanim w 2014 r. objął stanowisko ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce, piastował tę funkcję w Pakistanie i na Słowacji.

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora