Czeka dobrze płatna praca. Warto stawiać na IT

Poszukiwani są: graficy, programiści i analitycy. Poza wykształceniem, ważna jest chęć pracy i zdobyte, w trakcie studiów, doświadczenie. We wtorek, 20 października w hali Amber Expo przy ulicy Żaglowej, po raz czwarty odbyły się największe na Pomorzu targi pracy branży informatycznej.
21.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dużo ciekawego działo się na scenie targów, gdzie honory odbierali najlepsi w branży...

Oferty pracy prezentowało ponad 40 wystawców. Poza tym dla uczestników przygotowano serię wykładów technicznych, warsztatów dotyczących programowania i rozwoju zawodowego, a także konkursy programowania.

- Targi przygotowaliśmy głównie dla młodych osób, którzy myślą o branży IT. Chcieliśmy aby były one atrakcyjne nie tylko dla studentów wydziałów informatyki, ale także dla tych, którzy na co dzień pracują w innym segmencie i myślą o przekwalifikowaniu się, mówi organizator targów Future 3 Krzysztof Moszyk. 

Na targach nie zabrakło przedstawicieli banków i firm szkoleniowych. - Zależało nam, aby pojawiły się także firmy spoza sektora IT. Chcieliśmy, żeby specjaliści z branży rekrutacyjnej pomogli osobom poszukującym pracy w napisaniu CV czy w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej - dodaje organizator targów.

Na głównej scenie, w trakcie targów, odbyły się wykłady psychologiczne i techniczne m.in. z autonomii zespołów i zarządzania produktem, a także na temat, cieszący się coraz większym zainteresowaniem: e-commerce (transakcje zawierane za pośrednictwem Internetu).

Sporo uwagi poświęcono sytuacji osób szukających pracy. Mogły one dowiedzieć się, jakie prawa obowiązują pracowników i pracodawców. Jeden z prelegentów poprowadził wykład zatytułowany „Czy praca w korpo tłumi kreatywność”?

Kreatywnością w trakcie targów musieli wykazać się także pracodawcy. Odwiedzający imprezę podchodzili do wystawców i zadawali pytania dotyczące stanowisk, na które prowadzona jest rekrutacja, a także na temat samej firmy i obowiązujących w niej zasad. Nie zabrakło również pytań o proces rekrutacji. Jak zdradziła Ewa Tokarska przedstawicielka firmy Goyello specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań i produktów IT, proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany ale wymaga od przyszłych pracowników odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

- Umawiamy kandydatów na pierwszy etap rozmowy, podczas którego prowadzone są równocześnie: rozmowa tzw. miękka i techniczna - objaśnia Tokarska. - Sprawdzamy czy kandydat spełnia określone przez nas w ogłoszeniu warunki i czy na przykład potrafi posługiwać się określonym językiem programowania. Następnie, po pomyślnym przejściu pierwszego etapu, umawiamy na kolejne spotkanie rekrutacyjne. Jeżeli kandydat przejdzie pomyślnie proces, otrzymuje pracę w naszej firmie.

... jednak to co najważniejsze - poznawanie technologii, nawiązywanie kontaktów z pracodawcami - odbywało się pośród targowych stoisk.

Branża IT pozyskuje pracowników wśród studentów. Wiele firm z Gdańska stale współpracuje z uczelniami technicznymi.

- Podpisaliśmy umowę z m.in. Politechniką Gdańską i z uczelni systematycznie pozyskujemy pracowników - zdradza Radosław Pietrzak z Wirtualnej Polski. - Firma wysyła do nas swoich studentów na płatne praktyki i staże. Najlepsi otrzymują u nas stałą pracę. Dotąd tylko jeden stażysta nie otrzymał od nas propozycji pracy - dodaje Pietrzak. 

Eksperci z branży IT przekonują, że poza wykształceniem technicznym, ważne jest również doświadczenie, które należy zdobywać poza murami uczelni. Przydają się kursy, szkolenia i chęć zdobywania wiedzy we własnym zakresie.

Wynagrodzenia w branży IT są wysokie. - Stawki stażystów mogą zaczynać się od 10 zł za godzinę pracy, natomiast wysoko wyspecjalizowanych programistów – od 10 tys. zł brutto - mówi Ewa Tokarska z Goyello.

Coraz większym doświadczeniem w branży IT może pochwalić się także Gdańsk. W mieście, każdego roku firmy z tego sektora rozpoczynają swoją działalność lub ją rozszerzają, co oznacza, że wykwalifikowani pracownicy przez kolejne lata będą mogli przebierać w ofertach pracy. 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej