PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czego nie wiemy o Westerplatte? Wieczór przy Wartowni nr 1 przybliży historię półwyspu. W sobotę

Czego nie wiemy o Westerplatte? Wieczór przy Wartowni nr 1 przybliży historię półwyspu. W sobotę
Nowy eksponat związany z mjr. Henrykiem Sucharskim, publikacja dr. Andrzeja Drzycimskiego „Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej”, wielkoformatowa gra planszowa poświęcona obronie półwyspu oraz wieczorne zwiedzanie wybranych miejsc na Wojskowej Składnicy Tranzytowej - to tylko część atrakcji, które przygotowało Muzeum Gdańska na sobotę, 29 sierpnia.
Noc Muzeów przy Wartowni nr 1 w maju 2019
Na zdj.: Noc Muzeów przy Wartowni nr 1 w maju 2019
fot. Agnieszka Grabowska


Miejskie obchody 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.45 zabrzmi dzwon Pax et Reconcilatio

Uczestnicy wieczoru z Wartownią nr 1 na Westerplatte będą mogli spróbować swoich sił także w tworzeniu animacji komputerowych, które będą rzucane na zabytek pod okiem dr. Roberta Turło z Akademii Sztuk Pięknych. Podczas wydarzenia do Muzeum Gdańska zostanie przekazana eksponat związany z majorem Henrykiem Sucharskim.

– Od ponad 40 lat Wartownia nr 1 na Westerplatte jest oddziałem Muzeum Gdańska - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Stało się tak w wyniku realizacji woli obrońców półwyspu, którzy powierzyli opiekę nad tym zabytkiem naszej instytucji. Przed laty to sami westerplatczycy służyli turystom jako przewodnicy. Dziś, kontynuując ich misję, w sobotę 29 sierpnia chcemy przybliżyć historię półwyspu w formach przystępnych dla współczesnego odbiorcy. Warto być pod Wartownią od samego początku. Spotkanie rozpoczniemy od przekazania do Muzeum Gdańska nowego eksponatu związanego z dowódcą obrony Westerplatte, majorem Henrykiem Sucharskim.

 

Czego nie wiemy o Westerplatte?

Po przekazaniu pamiątki odbędzie się dyskusja skupiona wokół tematyki książki dr. Andrzeja Drzycimskiego: „Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej”, w której wezmą udział Autor publikacji, dr Janusz Marszalec oraz Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska.

– Po blisko 81 latach od wybuchu II wojny światowej wydaje się, że nie ma bitwy kampanii polskiej 1939 roku opisanej w sposób równie szczegółowy, co obrona Westerplatte – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. - Dzięki wieloletniej pracy historyków, publicystów i dziennikarzy przebieg walk i biografie obrońców znane są w niespotykanie szczegółowym stopniu. A jednak cały czas zaskakują nas kolejne odkrycia i nieznane wcześniej wątki. Choć niektóre ujawnione, sensacyjne relacje i dokumenty po poddaniu krytyce źródłowej trudno uznać za wiarygodne, to jednak postęp badań i nowe ujęcia pozwalają spojrzeć na Westerplatte z innej perspektywy. Kanwą spotkania będą też najnowsze odkrycia dotyczące biografii westerplatczyków i świadectwa osób z nimi związanych. To zapowiedź nowej książki o historiach związanych z Westerplatte. 

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość nabycia publikacji "Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej" w promocyjnej cenie 50 zł.

W tym roku na Westerplatte, pod okiem dr. Roberta Turło z ASP będziemy mogli sami tworzyć animacje, które zostaną zaprezentowane na żywo na murach Wartowni nr 1. Na zdj. Światłocienie 2019
W tym roku na Westerplatte, pod okiem dr. Roberta Turło z ASP będziemy sami tworzyć animacje, które zostaną zaprezentowane na murach Wartowni nr 1. Na zdj. Światłocienie 2019
fot. Agnieszka GrabowskaGry, zwiedzanie, animacje komputerowe i gofry… dla najmłodszych

Po godzinie 19.00 na uczestników czeka kilka atrakcji. Pierwszą z nich jest historyczna gra decyzyjna o walorze edukacyjnym, w której pod kierunkiem dr. Bartosza Odorowicza uczestnicy będą przygotowywać Westerplatte do możliwie najdłuższej obrony. Chętni będą mogli również wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu wybranych miejsc na półwyspie i spróbować swoich sił w tworzeniu animacji komputerowych pod okiem specjalisty. 

– Dwie poprzednie edycje spektaklu multimedialnego Światłocienie zostały ciepło przyjęte przez widzów. Dlatego postanowiliśmy zaproponować powrót sztuki współczesnej na Westerplatte, ale w nowej, interaktywnej formie. Pod okiem dr. Roberta Turło z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu animacji, zaś efekty pracy będą prezentowane na żywo na murach Wartowni nr 1 – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Podczas wieczoru przy Wartowni nr 1 zaprezentowany zostanie także historyczny sprzęt cywilny i wojskowy z kolekcji rodziny Minczykow tożsamy z tym, który był wykorzystywany w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na najmłodszych czeka poczęstunek z żeliwnej gofrownicy.

Udział w wydarzeniu i zwiedzaniu Wartowni nr 1 29 sierpnia 2020 r., w godz. 19:00-22:00 jest bezpłatny. Uczestnicy są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego, a także zakrywania ust i nosa podczas zwiedzania Wartowni i udziału w warsztatach.

Możliwość zakupu książki: Drzycimski Andrzej, Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej, Gdańsk: Muzeum Gdańska, Oficyna Gdańska, 2019, ISBN: 978-83-64180-56-9. / Twarda okładka, bibliografia, indeks osób, 209 stron, cena regularna: 65 zł, cena promocyjna: 50 zł, ilość egzemplarzy promocyjnych: 30 szt. 

 

Westerplatte. Oświadczenie Muzeum Gdańska w sprawie rzekomej "prywatyzacji Miejsca Pamięci"

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl