• Start
  • Wiadomości
  • Czat z prezydentami Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak odpowiadali na pytania internautów

Czat z prezydentami Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak odpowiadali na pytania internautów

3 mld zł mniej od Unii Europejskiej dla Pomorza, rower metropolitalny, plany inwestycyjne w pasie nadmorskim, remonty dróg i covid - to wątki, które m.in. poruszane były podczas ostatniego spotkania władz miasta z internautami. W czacie, który odbył się we wtorek 2 marca, udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak.
02.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska
 

Wtorkowe spotkanie z internautami rozpoczęło się od nawiązania do konferencji prasowej zorganizowanej przez Miasto, która odbyła się 2 marca br. Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska, wyjaśniał, dlaczego Miasto nałożyło karę finansową na NSZZ Solidarność. Związek wywieszając baner na swej siedzibie, mimo wielu pism, rozmów, a nawet wspólnej wizji lokalnej, nie podjął żadnych kroków w celu dostosowania się do wymogów Uchwały Krajobrazowej Gdańska. Zrobił to dopiero po zastosowaniu kar finansowych.

- Mówimy o zwyczajnej procedurze, która jest realizowana w Gdańsku, pierwszym mieście w Polsce (z dużych miast), które wprowadziło Uchwałę Krajobrazową. Ta procedura jest stosowana od kwietnia zeszłego roku do wszystkich podmiotów. Chodzi o to, żebyśmy nie zasłaniali najważniejszych obiektów w naszym mieście. (...) Dzisiaj odbyła się dosyć zaskakująca konferencja prasowa Piotra Dudy i NSZZ Solidarność - uważają, że Uchwała Krajobrazowa powinna być, ale prawo nie powinno ich dotyczyć. Niestety prawo dotyczy wszystkich, niezależnie od poglądów i rodzaju podmiotu z jakim mamy do czynienia. Chodzi o to, że na budynku Solidarności wisiała wielkoformatowa reklama. Ustawa nie rozstrzyga, czy ma to być reklama komercyjna, czy dotycząca wydarzeń kulturalnych, czy jak w tym przypadku rocznicy powstania Solidarności. Wisiała tam reklama, niezgodnie z Uchwałą Krajobrazową. Szanując tę wspólną pamięć, tę rocznicę, którą powinniśmy wspólnie obchodzić... W dniu 30 września, czyli miesiąc po tym, jak obchody się zakończyły, prosiliśmy Solidarność, żeby te banery zdjęła, dlatego, że są niezgodne z uchwałą. (...) Zawiązek nie zareagował, nie ma możliwości, by byli równi i równiejsi wobec prawa.

                 

 

Prezydent Dulkiewicz przypomniała wydarzenie z minionego tygodnia, podczas którego upamiętniona została Aleksandra Olszewska “starżniczka” Placu Solidarności, która dbała o ukwiecenie historycznej Bramy nr 2.

                 

 

Jednym z najważniejszych wątków był temat przedstawionego przez rząd projektu Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027. Projekt ten zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro, czyli około 3 mld zł mniej na program regionalny. 

               

 

- Jesteśmy w okresie finansowania unijnego i wychodzi na to, że Pomorze, a tym samym stolica Pomorza, będą miały o 40 proc. mniej środków pochodzących z Unii Europejskiej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Co możemy zrobić? Możemy podpisać petycję, wzywającą pana premiera do tego, żebyśmy mogli tych środków mieć więcej. Pomorze jest jednym z tych regionów, które najlepiej gospodaruje środkami unijnymi. 

- Dopytuję o algorytm w jaki sposób te środki mają być przydzielone na województwa, okazuje się, że rząd wskazuje te regiony, z których najmniej ubywa osób - mówił  Piotr Grzelak. - To są regiony najbardziej poszkodowane w tym algorytmie. Im bardziej dany region starał się być atrakcyjny dla przybywających, czyli pozyskiwał nowych mieszkańców, w tej chwili ma dostać za to karę. (...) Warto przełożyć to na konsekwencje w mieście. Z tematów, które osobiście prowadzę i martwię się, że mogą zostać ograniczone, to temat rewitalizacji. 

Podczas czatu poruszono też temat remontów dróg i ulic. Wśród pytań internautów pojawił się m.in. wątek remontu ul. Słowackiego.  

- Celem remontu jest wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych, prace prowadzi Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Te prace prowadzone są raz na jednym pasie, raz na drugim, wierzę że jest to utrudnienie dla mieszkańców ulicy Słowackiego i okolic, ale ta część, która będzie wyremontowana, będzie też wyposażona w nową nawierzchnię, prostą, przyjazną, będzie nowy chodnik. Prace, na całym odcinku Słowackiego - od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego -  zakończą się w styczniu przyszłego roku. Prace są prowadzone etapami, prosimy o wyrozumiałość.  

Temat remontów dróg został rozszerzony również o naprawy uszkodzeń w jedniach, jakie spowodowała zima. Prezydent Grzelak informował, że naprawy potrwają jeszcze kilka tygodni, prosił jednocześnie gdańszczan o cierpliwość. 

Wiele pytań od mieszkańców dotyczyło Brzeźna, planu zagospodarowania przestrzennego, tzw. Hallera II i wycinki drzew w tym rejonie. 

Piotr Grzelak powiedział: - Na jesieni rozpoczęliśmy narrację na temat tego planu zagospodarowania przestrzennego, opowiedzieliśmy o nim na konferencji prasowej, zapraszając tym samym do dyskusji na temat tego planu. (...) Wyobrażamy sobie nadmorski kurort z taką infrastrukturą, która pozwoli dopłynąć żeglarzom do mariny, stąd pomysł rozbudowy brzeźnieńskiego mola o marinę z funkcją cumowania. Wyobrażamy sobie to miejsce, jako takie, w którym można skorzystać z funkcji hotelowych i gastronomicznych. (...) Naszym celem nie jest wycinka 5 ha lasu. (...) Dzisiaj obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego na tym terenie chronią około 1 ha lasu. (...) Jest wskazana na tym planie zagospodarowania zabudowa, ale ona jest ograniczona w swoich parametrach i miejscu w którym może się pojawić do ściśle określonych lokalizacji. Po stronie wschodniej jest to teren właściciela prywatnego, po północno-zachodniej to jest teren miasta, które chce wraz z partnerem prywatnym zbudować potencjał tego miejsca. Pojawi się dodatkowy park, chronimy najcenniejsze drzewa, które na tym terenie są. (...) Informacje o tym, że chronimy tylko siedem drzew, jest to przekłamanie, które się utrwala. Osobom, które protestują, mogą przyświecać szczytne cele, ale niektórzy wykorzystują argumenty nieprawdziwe. 

Podczas czatu pojawił się też m.in. temat roweru metropolitalnego. Aleksandra Dulkiewicz mówiła o tym, że Miasto jest zdeterminowane, żeby rower miejski wprowadzić, ale system trzeba zbudować na nowo. 

- Jesteśmy w trakcie dialogu technicznego, co potrwa jeszcze pewnie rok - wyjaśniała prezydent Gdańska. 


ZOBACZ CZAT

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska