• Start
  • Wiadomości
  • Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Borawski rozmawiają na czacie z mieszkańcami Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Borawski rozmawiają na czacie z mieszkańcami Gdańska

Szczepienia, Krajowy Plan Odbudowy, testowanie elektrycznych autobusów czy Finał Ligii Europy w Gdańsku - to kilka z wielu wątków, które poruszono podczas wtorkowego spotkania Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Borawskiego z internautami. Zachęcamy do odtworzenia nagrania.
04.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
gdansk.pl

 

Wtorkowe spotkanie z internautami rozpoczęło się od tematu szczepień przeciw Covid-19. Prezydent Borawski przypominał, gdzie w naszym mieście znajdują się masowe punkty szczepień. 

- Na dzisiaj są to trzy punkty, Amber Expo, gdzie szczepimy od kilku tygodni... - wymieniał zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Od przeszło dwóch tygodni działa punkt w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przy Dębowej. W zeszłym tygodniu otwieraliśmy punkt w Ergo Arenie.

Następnie prezydent Borawski zapowiedział, że nie jest to koniec dobrych wiadomości. 

- Jutro otwieramy punkt szczepień samochodowych przy naszej bursztynowej dumie, przy stadionie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Ci, którzy mają skierowania, od jutra, bez wysiadania z samochodu, będą mogli z tego punktu skorzystać, z czego się bardzo cieszę. (...) Apelujemy do wszystkich, którzy nie chcą się zaszczepić i mają wątpliwości (...), tylko wielka liczba zaszczepionych da nam odporność populacyjną i nadzieję na powrót do życia sprzed półtora roku.  

Kolejnym wątkiem rozmowy był Krajowy Plan Odbudowy, który jest podstawą do sięgnięcia Polski po środki z nowego unijnego Funduszu Odbudowy, utworzonego z myślą o wsparciu gospodarki wychodzącej z wywołanego przez pandemię koronawirusa kryzysu. 

- Wszelkie środki Unii Europejskiej są bardzo potrzebne Gdańskowi, Pomorzu, Polsce - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - (...) Plan odbudowy ma służyć państwom Unii Europejskiej, żeby zarówno ich gospodarki, ale także społeczeństwa, były bardziej odporne na kolejne kryzysy, które mogą przyjść. Jest to mechanizm wyjątkowo potrzebny Polsce. Liczne wątpliwości budzi sposób przygotowania Krajowego Planu Odbudowy. Latem 2020 roku złożyliśmy projekty. Od tego czasu do momentu opublikowania w lutym programu odbudowy, nikt z nas nie miał pojęcia, czy projekty zostaną zaakceptowane, nie było żadnego dialogu. Pewnie sejm przegłosuje współuczestniczenie Polski w zadłużeniu Unii Europejskiej. My jako samorządowcy idący ramię w ramię z organizacjami pozarządowymi, organizacjami pracodawców, ze związkami zawodowymi, będziemy nieustająco naciskać, prosić, apelować, żądać, żeby te fundusze nie były funduszem wyborczym jednej partii. Projekt rozbudowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Gdańska Południe, kolejna rozbudowa naszej sieci tramwajowej czy likwidacja tzw. kopciuchów, to nie są projekty, które mają barwy polityczne. To projekty, które służą mieszkańcom naszego miasta. 

                         Krajowy Plan Odbudowy. Twarde "NIE" samorządowców dla propozycji rządowych

Kolejnym wątkiem było testowanie autobusów elektrycznych, które właśnie odbywa się w Gdańsku i plany związane z zakupem nowoczesnego taboru.

- Chcielibyśmy rozpocząć zakup autobusów zeroemisyjnych w naszym mieście, czy to elektrycznych, czy może później także napędzanych paliwem wodorowym - powiedział Piotr Borawski. - W zeszłym roku testowaliśmy pierwsze tego typu autobusy, w tym roku kolejne przyjechały na testy. Aktualnie testowany autobus jeździł już na linii 124, wczoraj miałem okazję widzieć go na linii 115, przez najbliższe dziesięć dni będzie kursował na kolejnych liniach w mieście. Chcemy sprawdzić, jak będzie się zachowywał tego typu autobus na różnego rodzaju liniach. Zarówno takich, które jeżdżą tylko na dolnym tarasie, jak i takich, które muszą podjeżdżać pod wzniesienia pomiędzy górnym a dolnym tarasem.  Chcielibyśmy zawnioskować jesienią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, byśmy mogli zakupić 45 autobusów elektrycznych z dofinansowaniem ze środków z Unii Europejskiej. Różnej długości i przede wszystkim takich, które będą miały duży zasięg. 

Piotr Borawski przekazał także informację, że w najbliższych tygodniach miasto ogłosi przetarg na kursowanie trzech, elektrycznych minibusów, które umożliwią wznowienie linii 100, obsługującej Główne i Stare Miasto. 

Wątek ten zachęcił prezydent Gdańska do przypomnienia, że Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które pochwalić się może stuprocentowym, niskopodłogowym taborem tramwajowym. Ostatnie zabytkowe tramwaje żegnaliśmy w marcu br. 

                  Koniec epoki tramwajów wysokopodłogowych w Gdańsku. Stare "stopiątki" idą na emeryturę WIDEO

Prezydent Dulkiewicz przypomniała także, że od 1 maja wróciły kursy autobusów na dwóch liniach sezonowych, czyli 622 do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i 606 na Westerplatte. 

                Dwie sezonowe linie autobusowe wracają na trasy - do Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte, a także do oliwskiego zoo

Jedno z pytań internautów dotyczyło publikacji medialnej insynuującej, że na Stogach zostanie zabrana plaża i planowana jest wycinka drzew. 

- Sprawdziliśmy wszystko bardzo dokładnie i rzeczywiście chcieliśmy uspokoić - powiedział Piotr Borawski. - Obecnie nie ma tego typu planów. W studium, które zostało przyjęte kilka lat temu, są to tereny plaży, wydm, lasu, także nie ma planów wprowadzenia tam żadnej urbanizacji. W tej chwili jest sporządzany plan zagospodarowania dla rejonu kąpieliska morskiego Stogi II i ten plan przewiduje dalej, że będzie plaża, będą wydmy i zieleń krajobrazowo-ekologiczna, także uspokajamy mieszkańców. (...) Zarówno spółka DTC jak i Zarząd Morskiego Portu, to są spółki, w których decydujący wpływ ma Skarb Państwa i myślę, że warto, by te spółki komunikowały się z mieszkańcami, mówiły o swoich planach, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zdenerwowania. 

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała, że przygotuje do zarządów obu spółek pisma z prośbą o spotkania i lepszą komunikację z mieszkańcami. 

Podczas czatu powrócił temat wycinki drzew w Parku Steffensów. 

- Chciałem przypomnieć wszystkim mieszkańcom, że jest to taka procedura, w której urzędnicy nie mają uznaniowej decyzji - powiedział Piotr Borawski. - Ona jest szczegółowo opisana prawem, ustawą o ochronie przyrody. Gdy tego typu wnioski do nas trafią, za każdym razem - a jest to ponad tysiąc wniosków rocznie - każdy szczegółowo analizujemy. Badamy, czy jesteśmy w stanie uchronić drzewa przed wycinką. Często się to udaje. Jeżeli nie są spełnione warunki, to wydajemy odmowy. Ważne jest także to, że jeżeli dojdzie do wycinki, powinna być odpowiednia liczba nasadzeń następczych, aby drzew w naszym mieście nie ubywało, lecz aby ich liczba wzrastała. 

Piotr Borawski zapowiedział także, że do Rady Miasta trafi dokument regulujący ten temat. Na koniec dodał, że Gdańsk jest bardzo zielonym miastem, gdzie rośnie ponad 3 mln drzew.  

                     Finał Ligi Europy w Gdańsku z publicznością! Do piątku można aplikować o bilety - potem losowanie

Szkoła po pandemii, Janina Jarzynówna-Sobczak patronką tramwaju, Finał Ligii Europy w Gdańsku i zbliżające się ważne rocznice - to kolejne wątki poruszone podczas spotkania. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

             

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim