PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz. Sprawa Westerplatte, a także nowe inwestycje POSŁUCHAJ

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz. Sprawa Westerplatte, a także nowe inwestycje POSŁUCHAJ
We wtorek, 28 lipca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jak co tydzień spotkała się z mieszkańcami i sympatykami wirtualnie. Podczas czatu za pośrednictwem Facebooka opowiedziała o inwestycjach dotyczących dróg rowerowych, ogłosiła otwarcie Bazyliki św. Mikołaja, przywołała też najświeższe statystyki dotyczące koronawirusa - apelując o noszenie maseczek i dezynfekcję rąk. Odniosła się też do obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które chce zorganizować w Gdańsku wojsko.
Prezydent Gdańska co tydzień spotyka się z mieszkańcami i sympatykami, by przedstawić aktualną sytuację w mieście w związku z koronawirusem, i opowiedzieć o inwestycjach - tych ukończonych i planowanych, a także odpowiedzieć na pytania
Prezydent Gdańska co tydzień spotyka się z mieszkańcami i sympatykami, by przedstawić aktualną sytuację w mieście w związku z koronawirusem, i opowiedzieć o inwestycjach - tych ukończonych i planowanych, a także odpowiedzieć na pytania
źródło: Facebook Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

 

Nowe oblicze zabytków. Rewitalizacja kolejnych kamienic Dolnego Miasta

 

Podczas cotygodniowego wirtualnego spotkania na Facebooku prezydent Aleksandra Dulkiewicz podzieliła się dobrą wiadomością, nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale i miłośników tutejszej architektury.

- Czuję dużą radość - jak mogliście zobaczyć na moim Facebooku, dzisiaj odwiedziłam Bazylikę św. Mikołaja, która prawie dwa lata pozostawała zamknięta. Już niebawem, 8 sierpnia, w dzień św. Dominika zostanie ponownie otwarta - ogłosiła prezydent Gdańska. - To wyjątkowe miejsce, jeden z bardzo niewielu budynków w sercu miasta, który w marcu 1945 roku nie został zniszczony, poza paroma dachówkami. Jest pięknym świadectwem naszej łączności z przeszłością. Dziękuję braciom dominikanom za trochę i opiekę nad tym miejscem, i za to, że 8 sierpnia będziemy mogli tam wrócić.

Jednocześnie przypomniała, by dbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz innych podczas trwającego w Gdańsku Jarmarku św. Dominika - święta kupców, które swoje początki zawdzięcza właśnie dominikanom.

- Bardzo Was proszę, uważajcie na siebie i na innych. Jak wchodzicie w tłum, jesteście bliżej innych ludzi, noście maseczki - zaapelowała prezydent. - Codziennie kilkaset osób jest chorych - w Gdańsku są już dwa nowe poważne źródła zakażeń. Jedno przez to, że ktoś wynajął katamaran, na którym urządził dyskotekę. Ponad 20 osób jest już zakażonych, a impreza była na 200-300 osób. Unikajmy takich takich miejsc. Także wśród zawodników i pracowników naszej drużyny siatkarskiej Trefl Gdańsk mamy już kilka potwierdzonych zakażeń.

Łącznie w Gdańsku na dzień dzisiejszy choruje 35 osób - wszystkie są izolacje domowe, nikt nie jest hospitalizowany. To powód do zadowolenia, ale i przypomnienie jak ważne jest, by zachowywać się odpowiedzialnie - Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, żeby gdańszczanie, turyści i odwiedzający uważali na siebie wzajemnie, myli i dezynfekowali ręce, trzymali społeczny dystans i nosili maseczki.

Wśród pytań od internautów były między innymi te dotyczące dróg rowerowych w Gdańsku.

- Na koniec czerwca w Gdańsku łącznie tras rowerowych - część to specjalnie wybudowane drogi rowerowe, a część wyznaczone trasy rowerowe w już istniejącej jezdni - łącznie w całym mieście mamy 744 kilometrów i 600 metrów - wymieniła Dulkiewicz. - To, co już w tym roku udało nam się zrobić, to droga rowerowa wzdłuż Alei Pawła Adamowicza, wraz z dojazdem do Szkoły Podstawowej nr 6 przy Lawendowym Wzgórzu. W trzech miejscach w ramach zadania Rozwoju Komunikacji Rowerowej wymieniliśmy nawierzchnie: na ulicy Wyzwolenia - Kasztanowa i Wyzwolenia - Gustkowicza w Nowym Porcie, oraz na łączącej Wrzeszcz z Przymorzem alei Rzeczypospolitej aż do Opolskiej. Oddaliśmy też w ubiegłym tygodniu skrzyżowanie ulicy Łąkowej z Podwalem Przedmiejskim - tam również powstała droga rowerowa.

Prezydent przypomniała też, że stopniowo realizowany jest projekt uspokajania ruchu na Podwalu Przedmiejskim, i połączenia dwóch części miasta - rozdzielonego Głównego Miasta i Dolnego Miasta wraz ze Starym Przedmieściem. Rowerzyści będą mogli z kolei niedługo skorzystać z drogi rowerowej we Wrzeszczu - wzdłuż ulicy Dmowskiego, prowadzącej do dworca - której budowa właśnie się rozpoczęła, oraz z drogi przy alei Grunwaldzkiej. Projektowane są też kolejne.

Prezydent została też zapytana o obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej, które 1 września Miasto Gdańsk co roku organizowało na należącym do siebie terenie Westerplatte. W tym roku obchody chce tam zorganizować wojsko, co jest zaskoczeniem dla miejskich władz i dla mieszkańców. Jeden z internautów spytał, czy „nie lepiej Westerplatte oddać rządowi” i o co prezydent Dulkiewicz „walczy”.

- Nie wiemy dzisiaj tak naprawdę, co miałoby być na tym Westerplatte, jak to ma wyglądać, jaka ma być treść i wymowa uroczystości, które chce zorganizować rząd. Ja nie mam wątpliwości co do dzisiaj rządzących w Polsce, choć wolałabym je mieć. W ubiegłym roku w błyskawicznym tempie, bez jakichkolwiek konsultacji w parę tygodni została przyjęta ustawa w trybie poselskim o przejęciu terenu Westerplatte od Miasta. Chciałabym, abyśmy o rzeczach, które są dla każdego ważne - a chyba nie ma Polaka, dla którego 1 września czy obrona Westerplatte nie jest ważnym elementem dla jego tożsamości - opowiadali w taki sposób, żeby łączyła, a nie dzieliła - podkreśliła prezydent.

Obejrzyj cały czat z prezydent Dulkiewicz:

 

Wiślana Trasa Rowerowa. Poznaliśmy ośmiu chętnych na budowę gdańskiego odcinka

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl