PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z prezydent. Aleksandra Dulkiewicz „Jestem całym sercem z wami, ale apeluję: nie bądźmy agresywni”

Czat z prezydent. Aleksandra Dulkiewicz „Jestem całym sercem z wami, ale apeluję: nie bądźmy agresywni”
- Wyrok Pseudotrybunału Konstytucyjnego to siłowe rozwiązanie. Jestem całym sercem z wami, ale apeluję: nie bądźmy agresywni. Nienawiść zawsze wywołuje nienawiść. Walczymy w słusznej sprawie i dostosowujmy te środki do tego, żeby dobrą sprawę wygrywać dobrymi narzędziami - prosiła podczas czatu z mieszkańcami prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
We wtorek, 27 października, z gdańszczanami i sympatykami, którym bliskie są sprawy miasta, spotkali się online prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydent ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz
We wtorek, 27 października, z gdańszczanami i sympatykami, którym bliskie są sprawy miasta, spotkali się online prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydent ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz
Facebook Prezydent Gdańska Aleksandy Dulkiewicz

 

 

W czasie rozmowy z mieszkańcami, we wtorek, 27 października, prezydent Gdańska odniosła się między innymi do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Decyzja spowodowała falę kilkudniowych protestów w całym kraju, które rosną w siłę - protestują nie tylko kobiety, ale ich partnerzy, koledzy, całe rodziny, osoby w każdym wieku.

- Wspieram (przyp. red. protesty) całym sercem, bo widzę też przed oczyma przyszłość mojej córki, nastolatki - myślę o tym, w jakim kraju będą nasze dzieci dorastać i czy będzie to kraj, w którym będziemy mogli walczyć o godność drugiego człowieka, myśląc o wszystkich obywatelach i obywatelkach. Jestem całym sercem z kobietami, z mężczyznami, rodzinami, z tymi wszystkimi, którzy czasem w bardzo wyrazisty, wulgarny sposób wyrażają swój sprzeciw siłowym rozwiązaniom, bo tak chyba należy mówić o wyroku Pseudotrybunału Konstytucyjnego. Jestem całym sercem z wami, ale apeluję: nie bądźmy agresywni. Nienawiść zawsze wywołuje nienawiść, agresja wywołuje agresję. Walczymy w słusznej sprawie i dostosowujmy te środki do tego, żeby dobrą sprawę wygrywać dobrymi narzędziami. Proszę o pokojowe środki wyrazu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz podczas wirtualnego spotkania z gdańszczanami.

Prezydent towarzyszył jej zastępca ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz. Spotkanie było poświęcone więc przede wszystkim budowom, remontom i inwestycjom, zarówno, tym już zakończonym, jak i tym powstającym, czy tym, które w dalekiej przyszłości mogłyby zostać zrealizowane. Prezydenci odpowiadali na pytania internautów - między innymi padło pytanie dotyczące budowy wind na przystankach tramwajowych Pohulanka i Odrzańska.

- Wykonawcą jest firma Techwind, prowadzimy teraz trudne rozmowy, bo w trakcie przygotowania dokumentacji projektu, który realizowany jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj” - to jest specyficzny tryb, gdzie wykonawca bierze na siebie również ryzyka projektowe i ryzyka z uzgodnieniami, które pojawiają się po drodze - wykonawca nie zakładał dwóch rzeczy: odwodnienia do kanalizacji deszczowej, a także kolizji z infrastrukturą teletechniczną i z trakcją tramwajową. To zwiększa koszty tego projektu i wydłuża czas jego realizacji. Robimy wszystko, aby utrzymać wykonawcę na tym projekcie. Mamy świadomość uciążliwości związanych z pracami, jesteśmy w trakcie rozmów, które pozwolą nam dokończyć ten projekt, jednak nie z końcem listopada tego roku, a za dodatkowych kilka miesięcy - wyjaśnił Alan Aleksandrowicz.

Prezydent zapowiedział także, że wkrótce zostaną wybrani projektanci dla modernizacji ulicy Hallera w stronę alei Płażyńskiego. Na tym odcinku odbędzie się kompleksowy remont - planowany jest na tę kadencję, a w dalszych latach miałby odbyć się remont odcinka do plaży. Padło też pytanie o ulicę Nową Olchową.

- Inwestycja będzie realizowana. Do końca roku powinniśmy uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, uruchomić procedurę wyboru wykonawcy i, mam nadzieję, w przyszłym roku rozpocząć projekt inwestycyjny - wyjaśnił Alan Aleksandrowicz.

Mieszkańcy pytali również między innymi o możliwość ustawienia wiaty przystankowej w pobliżu ulicy Ukośnej (przystanek Ukośna 02).

- Tam mamy problem. Według naszej wiedzy przystanek ingeruje w strukturę wału powodziowego i nie dostaniemy pozwolenia, aby móc tam zbudować wiatę. Stąd też ten przystanek nie został zgłoszony do projektu - dodał zastępca prezydent ds. inwestycji.

Odpowiedział również na pytanie dotyczące trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz, dokładnie odcinka od Grunwaldzkiej do Kościuszki i Rzeczypospolitej.

- Obecnie najlepiej i najbardziej przygotowany jest odcinek kluczowy, czyli od Rakoczego-Warneńskiej do Bohaterów Getta i na nim się będziemy skupiać w pierwszej kolejności, ale nie zapominamy o kolejnym etapie. Będziemy uruchamiać prace koncepcyjne, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu - tam opisywano i wskazywaną trasę przez ulicę Klonową, ale też mowa jest o innych wariantach - będziemy robić koncepcje wariantowe, które ostatecznie rozstrzygną, ja to połączenie w drugim etapie będzie wyglądać.

 

Obejrzyj cały czat na Facebooku Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

 

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl