PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zaprasza na wiec z okazji Dnia Demokracji

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zaprasza na wiec z okazji Dnia Demokracji
We wtorek 15 września Aleksandra Dulkiewicz ponownie spotkała się z internautami, by odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Prezydent podsumowała też ostatnie dni, mówiła m.in. o ustawie metropolitalnej dla Pomorza, oddaniu kolejnego basenu i nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska dla Haliny i Jerzego Kiszkisów. Zaprosiła też internautów na Wiec Demokracji zaplanowany na sobotę 19 września.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Spotkanie z internautami prezydent Gdańska zaczęła od przypomnienia, że 15 września jest Międzynarodowym Dniem Demokracji. 

- Wszystkich miłujących demokrację właśnie z okazji tego święta bardzo serdecznie zapraszam na krótkie spotkanie, wiec, w sobotę o godz. 16.00 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, czyli na ulicę Długą - zachęcała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Co roku w okolicy Dnia Demokracji organizowaliśmy w Gdańsku “Gdański Tydzień Demokracji”, to już pięcio, czy sześcioletnia tradycja. W tym roku tego nie robimy ze względu na ograniczenia covidowe. 

Aleksandra Dulkiewicz zachęcała jednak, by pojawić się w sobotę 19 września przed Ratuszem i wziąć ze sobą flagi. Prezydent Gdańska porównała dbanie o demokrację do troski o relacje międzyludzkie.

Następnie Aleksandra Dulkiewicz odniosła do wydarzeń z soboty 12 września, kiedy to w Gdańsku odbyło się pięć manifestacji i kontrmanifestacji. 

 

Manifestacje w Gdańsku. Dużo więcej zwolenników tolerancji i równości

- Mimo rozbieżności, mimo tego, że każdy wiec miał trochę inny charakter, trochę inne środowisko go organizowało, mimo wszystko my, gdańszczanie, umiemy swoje przekonania manifestować w taki sposób, żeby nie naruszać przepisów prawa i nie ranić uczuć i poglądów innych osób. (...) - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.   

 

Koronawirus

Jak podczas każdego czatu, prezydent przekazała też raport dotyczący sytuacji epidemicznej w naszym mieście. Aktualnie w Gdańsku chorują 233 osoby, z których siedm jest hospitalizowanych. Przyrost zachorowań w ostatniej dobie w Gdańsku to 8 osób. Na kwarantannie przebywa 1279 osób. 

Sytuacja w przedszkolach i punktach przedszkolnych w Gdańsku wygląda następująco: u dwojga dzieci zdiagnozowano koronawirusa, 33 osoby przebywają na kwarantannie, 4 nauczycieli oraz jeden pracownik administracyjny również przebywają na kwarantannie. 

Szkoły: u 3 uczniów zdiagnozowano koronawirusa, 52 uczniów jest na kwarantannie, 3 nauczycieli jest zakażonych, 3 nauczycieli przebywa na kwarantannie. 

Żłobki: 1 dziecko przebywa na kwarantannie. 

 

Rozbudowa DTC i plaża na Stogach

W kolejnej części czatu prezydent Gdańska odniosła się do pytań związanych terminalem DCT. O planach rozbudowy terminala w stronę plaży na Stogach było głośno w 2018 roku. Mieszkańcy Stogów licznie przeciwstawili się wtedy tym planom, a ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz stanął po stronie gdańszczan. Na wniosek prezydenta Rada Miasta Gdańska uchwaliła wtedy zmianę w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, na mocy którego rozbudowa terminala DTC w stronę plaży została uniemożliwiona. 

- Zgodnie z prawem jest to niemożliwe. Myślę, że o wizualizacje, które się pojawiły, trzeba by zapytać władze spółki, ale z opublikowanych w mediach wizualizacji informacji wynika, że chodzi raczej o rozbudowę w kierunku zatoki, w kierunku morza, bo innej możliwości nie ma. Zgodnie z obowiązującym studium, i tu chciałabym uspokoić mieszkańców Stogów, taka rozbudowa nie jest możliwa - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. 

Sesja Rady Miasta. Studium dla Gdańska uchwalone. Plaża na Stogach niezagrożona

 

Jedno z pytań internatów dotyczyło budowa ronda na styku ulic Starogardzka/Niepołomicka/Czeska. 

- Jesteśmy na końcu pozyskiwania dokumentacji budowlanej i w trakcie uzgodnień. Etap przygotowania inwestycji zawsze trwa znacznie dłużej niż sama inwestycja. (...). Mamy nadzieję, że do końca tego roku uda nam się pozyskać kompletną dokumentację wraz z uzgodnieniami. Wtedy rozpoczęlibyśmy tę inwestycję w 2021 roku - informowała prezydent Gdańska.

Prezydent Dulkiewicz przypomniała też o trwającej od 14 września akcji Kręć kilometry dla Gdańska i zachęcała internautów do rywalizacji. 

 

Po raz ósmy kręcimy kilometry dla Gdańska. Miasto do rywalizacji zaprasza licealistów

 

Podczas czatu nie zabrakło też pytań związanych z komunikacją miejską. Jedna z gdańszczanek pytała, kiedy będzie można ponownie przewozić rowery autobusem. 

- W każdym autobusie można przewozić jeden rower, ale co istotne, pierwszeństwo ma tu rodzic z wózkiem i osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach. Właściwie tylko w małych autobusach, które podróżują w niektórych dzielnicach, nie można przewozić rowerów, ale w innych można - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Chwilę po odpowiedzi Aleksandry Dulkiewicz na czacie pojawiła się odpowiedź Zygmunta Gołąba, rzecznika Zarządu Transportu Miejskiego: 

“Odpowiadam w imieniu ZTM: Rowery przewozimy bezpłatnie, polecam skorzystanie z linii 158 i 658 (to linia sezonowa, umożliwiająca przewiezienie większej liczby rowerów). Rozkłady jazdy jazdy na stronie internetowej ZTM. Pozdrawiamy.”

Ważnym wątkiem tego czatu, który zapewne interesuje znaczną część gdańszczan, były miejskie baseny. Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że kilka dni temu oddany został wyremontowany basen przy Zespole Szkół Energetycznych przy ul. Reja. 

 

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe: nowy basen i pracownie dla Zespołu Szkół Energetycznych

 

- To ważne, żeby mieli Państwo świadomość, że zapowiadana modernizacja basenów postępuje. Takim właśnie przykładem jest chociażby basen na ul. Reja, ale już jesienią tego roku (jesteśmy tuż przed podpisaniem umowy) rozpoczynamy modernizację basenu na Suchaninie, przy szkole na ulicy Czajkowskiego. Ta modernizacja pewnie potrwa około roku. Przystępujemy też do modernizacji basenu przy ul. Dąbrowszczaków (red. dzisiejsza Lecha Kaczyńskiego). Kończymy dokumentację na remont basenu przy szkole na Morenie. Założenie jest takie, że do końca tej kadencji, czyli do końca 2023 roku, wszystkie baseny przyszkolne będą zmodernizowane - informowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Padło też pytanie o koniec remontu dworca PKP. Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że jest to inwestycja realizowana przez Polskie Koleje Państwowe i prace potrwają prawdopodobnie do końca przyszłego roku. Prezydent zadeklarowała jednak, że sprawdzi termin o który pytała internautka. 

 

Dworzec Główny. Postępy w remoncie i car-sharing elektrycznych aut od PKP

 

Aleksandra Dulkiewicz poruszyła też temat ustawy metropolitalnej dla Pomorza, przegłosowanej przez Senat większością głosów w czwartek 10 września. W środę 14 września na naszym portalu można było zobaczyć konferencję prasową zwołaną w tej sprawie.

 

Ustawa metropolitalna dla Pomorza coraz bliżej wejścia w życie? Niektórzy posłowie zapowiadają głosowanie ponad podziałami partyjnymi

 

Padło również pytanie dotyczące budowy ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

- Kiedy będziemy mieć gotową dokumentację, to dowiedzą się Państwo o tym jako pierwsi. Moim marzeniem jest, by chociaż rozpocząć budowę Nowej Świętokrzyskiej  jeszcze w tej kadencji - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Na koniec spotkania z internautami prezydent Gdańska przypomniała uroczystą sesję rady miasta gdańska z dnia 14 września br. podczas której nadano Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska aktorom Halinie i Jerzemu Kiszkisom.

 

Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Najwyższe gdańskie wyróżnienie dla Haliny i Jerzego Kiszkisów

Zobacz czat z Aleksandrą Dulkiewicz z wtorku 15 września br.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze