• Start
  • Wiadomości
  • Ważne rocznice, inwestycje i szczepienia - o tym rozmawiali prezydenci z mieszkańcami Gdańska

Ważne rocznice, inwestycje i szczepienia - o tym rozmawiali prezydenci z mieszkańcami Gdańska

Uruchomienie masowych punktów szczepień w Gdańsku, plany inwestycyjne czy zmiany w mieście związane z bezpieczeństwem pieszych - to tematy, które m.in. poruszano podczas ostatniego czatu z Aleksandrą Dulkiewicz i zastępcą prezydent Gdańska Alanem Aleksandrowiczem. Spotkanie z internautami odbyło się we wtorek, 13 kwietnia. Zapraszamy do odtworzenia tego wydarzenia.
13.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji
gdansk.pl

 

Wtorkowy czat rozpoczął się od przypomnienia widzom, upamiętnianej dzisiaj - 13 kwietnia - 81. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

- To dzień pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - 81 lat temu, wiosną 1940 roku, nie tylko w lesie katyńskim, ale też w sześciu innych miejscach, Związek Sowiecki z bardzo wyraźnego rozkazu Stalina zamordował 22 tysiące obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, zarówno więźniów, jak i wojskowych i cywilów. Dzisiaj oddajemy im pamięć i cześć. (...) Bardzo bym chciałabym, żebyśmy pamiętali o Katyniu jako o zbrodni, której elementem było kłamstwo, które trwało przez kilkadziesiąt lat. Ale prawda zawsze wychodzi na jaw. (...) 

                    Katyń – pamiętamy! Gdańsk oddał hołd żołnierzom polskim zamordowanym przez NKWD


Prezydent Dulkiewicz wspomniała także minioną sobotę, 10 kwietnia, kiedy to obchodziliśmy 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

Pierwszy z tematów, który poruszyli prezydenci, był odpowiedzią na pytania internautów o łącznik pomiędzy ulicami Hokejową a Niepołomicką w dzielnicy Gdańsk-Południe. 

- Kończymy proces pozyskiwania pozwolenia wodno - prawnego - tłumaczył Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. - Chcemy zrobić wszystko, abyśmy w lipcu byli po przetargu i mogli rozpocząć prace budowlane na tym łączniku. Środki mamy, zadanie jest zaplanowane w tym roku. (...) Jeżeli prace rozpoczną się w lipcu, nie będzie żadnych odwołań firm uczestniczących w przetargach, bo to też element, który czasem krzyżuje nasze plany, inwestycja powinna zostać zrealizowana jesienią. Chcielibyśmy zakończyć tę inwestycję przed nadejściem utrudnień zimowych. 

Kolejne z pytań również dotyczyło ww. części Gdańska, tym razem jednak internauci pytali o budowę ronda przy ul. Czerskiej i Niepołomickiej. 

- Jest to zadanie zaplanowane na ten rok, które ma zabezpieczony budżet - powiedział Alan Aleksandrowicz. - Zgodnie z harmonogramem chcielibyśmy uruchomić prace w sierpniu tego roku. Jest to dość duże zadanie, zarówno jeśli chodzi o rondo, jak i cały układ drogowy, który z tym rondem się łączy. Szczególnie ten odcinek, który stanowi połączenie na drodze wojewódzkiej. Jeśli ruszymy w sierpniu, to po sezonie zimowym, w pierwszym półroczu 2022, chcielibyśmy zakończyć to zadanie. 

Kolejne z pytań dotyczyło termin otwarcia remontowanego Dworca Głównego. Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że nie jest to inwestycja realizowana przez Miasto, ale wątek ten był dobrą okazją, by przypomnieć o realizacjach, które zaplanowane są nieopodal dworca. 

- Po drugiej stronie ulicy, wzdłuż Wałów Jagiellońskich, budujemy bardzo wyczekiwaną drogę rowerową - powiedziała prezydent Gdańska. 

- Prócz tego, jesteśmy na etapie projektowania przejścia dla pieszych na wysokości dworca - dodał Alan Aleksandrowicz. 

Wśród głosów internautów pojawiły się też zarzuty związane z zasadnością wprowadzonych w marcu ograniczeń prędkości na al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa. Przypomnijmy, że od 13 marca kierowcy nie powinni jechać tamtędy szybciej niż 50 km/h. 

- Wprowadzając tę decyzję staraliśmy się wyjaśnić, że w terenie zabudowanym obowiązuje prędkość 50 km/h i taką decyzję podjęliśmy także przez wzgląd na statystyki - wyjaśniała prezydent Gdańska. - Około 10 proc. wypadków w Gdańsku zdarzało się się na al. Grunwaldzkiej i al. Zwycięstwa. 

Prezydent Gdańska przypomniała także, że nasi trójmiejscy sąsiedzi, czyli Sopot i Gdynia, również wprowadzili ograniczenie prędkości do 50 km/h na głównych arteriach. Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła także, że Miasto swojej decyzji nie zmieni, bo jednym z priorytetów jest uprzywilejowanie pieszych w naszym mieście. 

                   134 mandaty w 3,5 tygodnia. Czy kierowcy respektują nowe ograniczenia na gdańskich ulicach?

Stałym punktem wtorkowych czatów jest nawiązanie do sytuacji covidowej. Oprócz aktualnych statystyk związanych m.in. z liczbą zakażonych, prezydent Gdańska odniosła się do tematu masowych szczepień, które niebawem mają rozpocząć się także w Gdańsku. 

- Ważna informacja z dzisiaj (...) Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił decyzję, które punkty zgłoszone przez Miasto, będą szczepiły - powiedziała prezydent Gdańska. - Niestety nie wiemy dokładnie, kiedy zaczną się szczepienia, bo ta decyzja jeszcze nie zapadła, mówi się o przełomie kwietnia i maja. Prawdopodobnie jako pierwszy, ruszy punkt w Centrum Sportowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To będzie jeden z punktów, gdzie wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, organizujemy masowy punkt szczepień. Drugi punkt będzie w Ergo Arenie. 

 
Statystyki związane z koronawirusem to stały punkt wtorkowych spotkań z internautami. Tym razem jednak prezydent Gdańska dodała ważną informację dotyczącą lokalizacji, gdzie już niebawem rozpoczną się masowe szczepienia
 
Statystyki związane z koronawirusem to stały punkt wtorkowych spotkań z internautami. Tym razem jednak prezydent Gdańska dodała ważną informację dotyczącą lokalizacji, gdzie już niebawem rozpoczną się masowe szczepienia
gdansk.pl

 

Wśród poruszonych podczas spotkania wątków, odniesiono się także do ogłoszonego w kwietniu przetargu dotyczącego budowy objazdu Bramy Nizinnej. 

- Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej - wyjaśniał Alan Aleksandrowicz. - Przeszliśmy dość trudny proces projektowy, poruszamy się w przestrzeniach historycznych, objętych ochroną konserwatorską, a więc cały proces powstawania dokumentacji musiał uzyskać pozytywne opinie konserwatora. Jeżeli uda nam się dość szybko rozstrzygnąć przetarg, za miesiąc lub dwa, moglibyśmy wprowadzić generalnego wykonawcę do wykonania zadania. Dojazd będzie prowadził od ul. Grodzy Kamiennej. Do pełni szczęścia brakować będzie Nowej Chmielnej, czyli połączenia od ulicy Toruńskiej, bezpośrednio do łącznicy z ul. Mostową, czyli do objazdu Bramy Nizinnej. Dla Nowej Chmielnej mamy umowę z inwestorem, z firmą Invest Komfort i tam sukcesywnie będziemy planowali to połączenie, aż od Toruńskiej, realizować.

                           Przetarg na objazd Bramy Nizinnej. Nowa inwestycja uchroni zabytek przed samochodami

POSŁUCHAJ CAŁEGO CZATU Z ALEKSANDRĄ DULKIEWICZ I ALANEM ALEKSANDROWICZEM

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury