Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Czas na święto bursztynu. W AmberExpo ruszają Targi Amberif 2017

Producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, kolorowymi kamieniami i diamentami - ponad 470 wystawców z 18 krajów - ale też naukowcy i projektanci spotykają się w Gdańsku z okazji 24. edycji Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF w Gdańsku.

Czas na święto bursztynu. W AmberExpo ruszają Targi Amberif 2017
A
A
data publikacji: 21 marca 2017 r.
Na targach Amberif zobaczymy to, co najciekawszego dzieje się w branży związanej z bursztynem w biznesie, modzie i nauce. Do Gdańska przyjedzie ponad 470 wystawców z 18 krajów, ale też naukowcy i artyści
Na targach Amberif zobaczymy to, co najciekawszego dzieje się w branży związanej z bursztynem w biznesie, modzie i nauce. Do Gdańska przyjedzie ponad 470 wystawców z 18 krajów, ale też naukowcy i artyści
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Targi zaczynają się w środę 22 marca i potrwają do soboty, 25 marca 2017 roku.

- Najwspanialsze rzeczy zdarzają się na styku kultur - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu. - I takim właśnie miejscem jest Amberif. W propozycjach projektantów wyczuwa się inspiracje dalekim wschodem, głęboką znajomość rodzimych surowców, szturmem wchodzą nowe technologie. Uwagę zwraca liczniejsza niż zwykle reprezentacja producentów luksusowych zegarków oraz przedstawicieli dynamicznie ewoluującego sektora technicznego: maszyn, narzędzi i nowych technologii złotniczych.

Amberif tradycyjnie łączy i prezentuje to, co najciekawszego dzieje się w branży związanej z bursztynem w biznesie, modzie i nauce. W Gdańsku będziemy gościć ponad 470 wystawców z 18 krajów, ale też naukowców i artystów. 

W ramach targów Ulrich Henn - dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Gemmologicznego - przedstawi nowe sposoby zmieniania właściwości kamieni szlachetnych i metody ich rozpoznawania, a dr Jacek Szwedo z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Hui Jiang z Chińskiej Akademii Nauk opowiedzą o znalezisku prof. Bo Wanga z Chińskiej Akademii Nauk w Nankinie, czyli o pierwszym dinozaurze zmumifikowanym w bursztynie birmańskim. Doskonale zachowany fragment ogona dinozaura jest wielkości zapałki, a pokrywają go długie, rozgałęzione pióra, co istotne, bo w bursztynie najdrobniejsze szczegóły zachowane są trójwymiarowo.

Zaplanowano też rozmaite wydarzenia artystyczne, branżowe seminaria, warsztaty, wernisaże, wystawy, premierowe publikacje, jak choćby album prof. Sławomira Fijałkowskiego Trend Book 2017+, którego premiera odbędzie się podczas targów.

Po raz 21. ogłoszony zostanie też werdykt Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. “Peryferia” był to temat przewodni tego konkursu. Prace oceniało międzynarodowe grono złożone z 124 artystów z 25 państw.

- Niektórzy z nich [artyści - od red.], interpretując pojęcie peryferii, posłużyli się światłem, a także barwą i teksturą bursztynu w niezwykle oryginalny sposób – skomentowała nadesłane prace Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium.

Nagrodę Główną otrzymał Marcin Tymiński. Laureatami zostali również: Annelisa Mercier (Nagroda Bursztynowa) oraz Susanne Elstner (Nagroda Srebrna). Nagrodzone oraz wyróżnione prace zobaczymy na wystawie pokonkursowej.

Targi zakończy Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles, która odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W piątkowy wieczór, 24 marca, publiczność obejrzy jedenaście kolekcji przygotowanych przez polskich projektantów ubrań we współpracy z twórcami biżuterii z bursztynem. Dyrektorem artystycznym wydarzenia został polski projektant mody - Michał Starost, a galę poprowadzi Conrado Moreno.

Targi AMBERIF mają charakter branżowy i dostępne są wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską, gemmologią i sztuką użytkową.

Targi Amberif: 22-24 marca, w godz. 10-18; 25 marca, w godz. 10 - 17. Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11.

AMBER LOOK trends & styles 2017: 24 marca, godz. 20. Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1. Bilety: 50 zł w sprzedaży po uprzedniej rezerwacji e-mail: gala2017@mtgsa.com.pl.

Zakup zarezerwowanych biletów jest możliwy w trakcie AMBERIF, w dniach 22-23.03 w godz. 10-18, w dniu 24.03 do godz. 14 w kasie AMBEREXPO, hol A.

Podczas targów przyznawane są nagrody w konkursach:

• Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego – konkurs Mistrzostwa Jubilerskiego dla Wystawców z Grand Prix w formie statuetki ufundowanej przez Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów w kategorii wzornictwo oraz Złotym Medalem Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich w kategorii mistrzostwo jubilerskie

• Bursztynowe Rzemiosło – konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw

• Bursztynnik Roku oraz Amber Business Partner – tytuły przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy

• Bursztynowa Kula – nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora