Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Czarno-biała gazeta, rajstopy, skórka z pomarańczy - myjemy okna ekologicznie

Święta to zawsze okazja do zrobienia domowych porządków. Wiosenna atmosfera Świąt Wielkanocnych sprawia, że pawie każdy Polak myje w tym czasie okna. Myjemy, ale czy wiemy czym myć najlepiej? Porady pochodzą z zasobów gdańskiej kampanii prozdrowotnej "Miasto na Detoksie".

Czarno-biała gazeta, rajstopy, skórka z pomarańczy - myjemy okna ekologicznie
A
A
data publikacji: 11 kwietnia 2017 r.

fot. fotolia.com

Na rynku mamy bardzo wiele różnorodnych środków, które choć są skuteczne, to nie zawsze przyjazne dla naszego zdrowia i środowiska. Środki te mogą zawierać alergizujące substancje zapachowe (parfum) oraz drażniące skórę lub śluzówki chemikalia (alkohol, amoniak).

Dawniej, na próżno można było szukać takich środków na sklepowych półkach a nasze mamy czy babcie świetnie radziły sobie z myciem okien. Jaki więc był ich tajemniczy sposób, by okna były czyste i lśniące? Tak naprawdę to nic szczególnego. Najlepsza bowiem do mycia okien jest mieszanina wody z odrobiną octu.

Ocet doskonale usuwa wszelkie zabrudzenia, w tym tłuszcz i kamień oraz nadaje połysk i jest biodegradowalny (po rozłożeniu nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji), a więc nie powoduje szkód dla środowiska naturalnego.

Użycie octu nie wymaga szorowania, co przy delikatnej powierzchni okien ma spore znaczenie. Tak umyte okna można dodatkowo wypolerować przy pomocy kawałka czarno-białej, nielakierowanej zgniecionej gazety albo…. przy pomocy starych rajstop, które dodatkowo działają antyelektrostatycznie.

Jeśli chcemy, by po umyciu okien w domu roznosił się miły zapach, to do mieszaniny w octem możemy dodać kilka kropel soku z cytryny lub wybranego naturalnego olejku zapachowego.

Zapach octu przy tak małym stężeniu nie powinien być uciążliwy, jednak dla osób, dla których jest on bardzo nieprzyjemny, można przygotować ocet aromatyzowany. Wystarczy skórki z 2 pomarańczy zalać 0,5 l octu i pozostawić na 5 dni. Zapach tak przygotowanego octu, zlanego znad skórek, będzie na pewno przyjemniejszy.

To co? Widzimy się w tym tygodniu w oknach?

Więcej na temat ekologicznych sposobów na wielkanocne sprzątanie i prozdrowotnych zachowań przeczytasz:

Gdańsk miastem na detoksie - przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych

Monika Piotrowska-Szypryt, Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna