PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ćwiczenia ratunkowe i przeciwpożarowe w Tunelu pod Martwą Wisłą

Ćwiczenia ratunkowe i przeciwpożarowe w Tunelu pod Martwą Wisłą
W nocy z 28 na 29 października 2021 roku w Tunelu pod Martwą Wisłą odbędą się ćwiczenia służb ratowniczych. Strażacy, ratownicy medyczni i policjanci doskonalić będą w praktyce swoje umiejętności i sprawdzą działanie procedur ratunkowych i przeciwpożarowych. W trakcie ćwiczeń od godz. 22.00 do 3.00 obie rury tunelu będą całkowicie zamknięte dla ruchu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze tunelu, karetka ratunkowa, samochód z otwartymi drzwiami, strażacy, sprzęt ratunkowy
Zaplanowane na 28 i 29 października ćwiczenia są już siódmą tego typu akcją w historii Tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsze odbyły się w kwietniu 2016 roku, jeszcze przed otwarciem obiektu.
Fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

 

 

Podczas nocnych ćwiczeń służby przeprowadzą działania ratunkowe w dwóch zaaranżowanych sytuacjach zagrożenia. Przygotowane zostały dwa scenariusze wypadków samochodowych:

  • Zderzenie pojazdów, w wyniku którego pasażerowie zostaną zakleszczeni we wnętrzu samochodu. W jednym z pojazdów dojdzie dodatkowo do wycieku materiałów łatwopalnych.
  • Zapalenie się samochodu osobowego podczas przejazdu przez tunel.

 

Tunel zamknięty podczas ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń obie rury tunelu będą wyłączone z ruchu w nocy z czwartku na piątek od godz. 22.00 do godz. 3.00. Informacja o zamknięciu wyświetlana będzie na tablicach zmiennej treści. Objazd możliwy będzie ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląską.

 

Wnętrze tunelu, płonący samochód, strażacy z gaśnicą gaszą pożar
Regularne przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych i przeciwpożarowych w tunelu jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o drogach publicznych i samorządzie gminnym
Fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

 

Doskonalenie umiejętności i sprawdzenie działania sprzętu i systemów

Celem ćwiczeń będzie doskonalenie umiejętności współpracy służb ratunkowych i operatorów pracujących w Centrum Zarządzania Tunelem. Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni przećwiczą w praktyce działanie podczas sytuacji zagrożenia. Przetestowane będą również procedury zawarte w instrukcji bezpieczeństwa tunelu oraz działanie systemów elektronicznych. Sprawdzone zostaną m.in sprawność wentylacji pożarowej i system oddymiania tunelu przy realnym pożarze samochodu osobowego oraz łączność radiowa. Ponadto uczestnicy ćwiczeń doskonalić się będą w pracy z kamerą termowizyjną i pirometrem.

 

 

Zaplanowane na 28 i 29 października ćwiczenia są już siódmą tego typu akcją w historii Tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsze odbyły się w kwietniu 2016 roku, jeszcze przed otwarciem obiektu. Po raz ostatni służby ratownicze ćwiczyły w tunelu w październiku 2019 roku.

Regularne przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych i przeciwpożarowych w tunelu jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o drogach publicznych i samorządzie gminnym. Ich zakres i częstotliwość reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Infrastruktury.

opr. AK

Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze
Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze