• Start
  • Wiadomości
  • CSW Łaźnia 2. Buntowniczka w galerii - najnowsze obrazy i rysunki Anny Orbaczewskiej

CSW Łaźnia 2. Buntowniczka w galerii - najnowsze obrazy i rysunki Anny Orbaczewskiej

Anna Orbaczewska jest absolwentką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Trójmieście. Na wystawie „Pułapki i przynęty” w CSW Łaźnia 2 (wernisaż 5 listopada 2021 r., godz. 18) zobaczymy jej najnowszy cykl obrazów i rysunków. To zaangażowane prace, w których artystka wyraża sprzeciw wobec krzywdzących norm społecznych. 
05.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa „Pułapki i przynęty” Anny Orbaczewskiej w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie potrwa do 9 stycznia 2022 roku
Wystawa „Pułapki i przynęty” Anny Orbaczewskiej w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie potrwa do 9 stycznia 2022 roku
fot. CSW Łaźnia




- Nurtuje mnie to, jak bardzo potrafimy utożsamiać się z tym, co zostało nam narzucone z góry - przez kulturę, religię, wychowanie - pisała Anna Orbaczewska w jednym z tekstów dotyczącym swojej twórczości. - Dlaczego zgadzamy się uznać oczekiwania społeczne za nasze własne potrzeby i pragnienia? Kiedy i dlaczego wyjście poza te oczekiwania spotyka się z ostracyzmem społecznym? 

Anna Orbaczewska zajmuje się malarstwem i rysunkiem, które czasem nanosi na talerze i kafle tworząc różne dzieła ceramiczne. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Japonii. Znajdziemy je również na wystawie w nowo otwartym Nowym Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku. 

Praca w NOMUSie nie ma tytułu, przedstawia piec kaflowy pokryty błękitnymi rysunkami. Ciepły piec - przywodzący na myśl ciepło domowego ogniska, gdy się zbliżymy zmienia znaczenie - budzi grozę, ponieważ dekoracje na błękitnych kaflach ilustrują obrazy uprzedmiotowienia, bólu i cierpienia kobiet.

piec kaflowy biały pokryty błękitnymi rysunkami przedstawiającymi przemoc domową
Praca Anny Orbaczewskiej na wystawie w NOMUSie. Jej wymowa opiera się na silnym kontraście pomiędzy tym, co jest nośnikiem tradycji (również formalnym: tradycyjne motywy i formy rzemiosła), a tym, co staje się głosem kulturowej zmiany
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W pracach Orbaczewskiej zawsze znajdowały się elementy buntu, niechęci wobec narzuconych ról, norm i kanonów społecznych, rodzicielskich czy artystycznych. W CSW Łaźnia w Nowym Porcie zobaczymy najnowszy cykl obrazów artystki oraz rysunki, w którym te wątki wysuwają się na plan pierwszy. 

- Niezgoda, bunt, piętnowanie źródeł społecznych norm stają się głównym tematem, a wzorce kulturowe dotyczące miłości oraz obrazu kobiety to tytułowe “pułapki i przynęty” - tłumaczy Agnieszka Kulazińska, kuratorka wystawy.

Praca Anny Orbaczewskiej, wystawa „Pułapki i przynęty” w CSW Łaźnia 2
Praca Anny Orbaczewskiej, wystawa „Pułapki i przynęty” w CSW Łaźnia 2
fot. CSW Łaźnia



W ostrzejszych w wyrazie pracach, artystka używa też innego obrazowania.

Praca Anny Orbaczewskiej z wystawy „Pułapki i przynęty”
Praca Anny Orbaczewskiej z wystawy „Pułapki i przynęty”
fot. CSW Łaźnia


- Orbaczewska odchodzi od poetyckiej i tajemniczej atmosfery swoich wcześniejszych prac, niejednoznacznych kompozycji malarskich przesyconych atmosferą niepokoju i tajemnicy - mówi Agnieszka Kulazińska. - W obrazach prezentowanych na wystawie artystka sięga m.in. po malarstwo francuskiego rokoko. Przetwarzając obrazy Bouchera czy Fragonarda Orbaczewska przygląda się miłości, a właściwie jej społecznym wyobrażeniom i kulturowym sposobom jej obrazowania.
Rysunki na wystawie, określić można z kolei rodzajem pamiętnika. Powstają szybko, niemal automatycznie. Odczytać je można jako zapis uczuć związanych z własnym życiem, emocji wynikających z otaczającej rzeczywistości, refleksją na temat różnego rodzaju relacji oraz roli narzucanej kobiecie i mężczyźnie w systemach społecznych, w których na co dzień funkcjonujemy.

Praca Anny Orbaczewskiej, wystawa „Pułapki i przynęty” w CSW Łaźnia 2
Praca Anny Orbaczewskiej, wystawa „Pułapki i przynęty” w CSW Łaźnia 2
mat. CSW Łaźnia

 

  • Wystawa „Pułapki i przynęty”, CSW Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie, otwarta 5 listopada 2021 r. potrwa do 9 stycznia 2022 roku
  • Wernisaż: 5 listopada 2021 r., od godz. 17 do 20
  • Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny.
252671690_4823086891056600_5472294216844142243_n
„Pułapki i przynęty”, Anna Orbaczewska w CSW Łaźnia 2
 
 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku