• Start
  • Wiadomości
  • Coraz więcej schorowanych seniorów. Pielęgniarki ostrzegają: brakuje łóżek opieki długoterminowej

Coraz więcej schorowanych seniorów. Pielęgniarki ostrzegają: brakuje łóżek opieki długoterminowej

Cztery miesiące oczekiwania na łóżko w placówce specjalistycznej, współistnienie wielu chorób przewlekłych, ból i samotność - z takimi problemami muszą zmagać się pacjenci opieki długoterminowej w Gdańsku i na Pomorzu. Co można zmienić, jak skuteczniej opiekować się chorymi, zastanawiały się pielęgniarki na konferencji zorganizowanej przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
19.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

XV Konferencja Opieki Długoterminowej w gdańskim Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Nz Irena Samson (pierwsza z prawej)

- Dziękuję wszystkim pielęgniarkom za serce, za pracę, za cierpliwość i opiekę nad potrzebującymi - mówił Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. - Także za to, że dzięki ich pracy idea pomocy długoterminowej i hospicyjnej promieniuje na kraje ościenne jak na przykład na Litwę, której pomagamy w stworzeniu hospicjum w Wilnie. Osoby zaangażowane w jego tworzenie borykają się z takimi trudnościami, z którymi my walczyliśmy kilkanaście lat temu.  

XV Konferencja Opieki Długoterminowej „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” była okazją do spotkania pielęgniarek z całego województwa pomorskiego. Podczas tegorocznej edycji, zorganizowanej 19 kwietnia 2017 r., tradycyjnie już w gdańskim Hospicjum im. ks Dutkiewicza, pielęgniarki poznały najnowsze osiągnięcia medyczne w długoterminowej opiece nad chorym, jak np. innowacyjną terapię hemoglobiną czy leczenie tlenem ran przewlekłych. Mówiono też m.in o samotności pacjentów geriatrycznych, rehabilitacji oddechowej osób przewlekle chorych i seksualności osób niepełnosprawnych. Konferencję zorganizowały Komisja ds. Opieki Długoterminowej i Komisja ds. Leczenia Ran OIPiP w Gdańsku.

- Nie mamy satysfakcji, jeśli chodzi o opiekę długoterminową - dodał Paweł Orłowski wicemarszałek woj. pomorskiego. - Wystarczy popatrzeć na liczbę osób, które jej wymagają i będą potrzebowały, i na to jak z racji licznych niedoborów i niedostatków finansowania ich potrzeby są zaspokajane.

Pielęgniarki zajmujące się opieką długoterminową pracują w zakładach opiekuńczo pielęgnacyjnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej, zajmują się też pielęgnacją chorych w domu.

- W województwie pomorskim mamy 1230 łóżek opieki długoterminowej w zakładach opieki leczniczej - mówi Irena Samson z OIPiP w Gdańsku. - A jakie jest zapotrzebowanie? Nawet trudno określić, bo wielu chorych którzy takiej opieki potrzebują, jest pod opieką rodzin. Jest na pewno kilka razy większe niż obecne możliwości, dlatego dziś na łóżko czeka się od trzech do czterech miesięcy. Mamy pacjentów, którzy są pod opieką zakładów latami, nie tylko ze względu na stan zdrowia, ale i brak opieki bliskich.

W tym roku przewodnim tematem konferencji była samotność osób starszych i chorych.

- To jest problem, o którym mówimy już od kilku lat - dodaje Irena Samson. - Jako pielęgniarki stykamy się z nim na co dzień. Coraz mniej jest wielopokoleniowych rodzin, w których w naturalny sposób ta opieka się dzieje. Młodzi wyjeżdżają, rodzice zostają zupełnie sami. Często nawet jak mają rodzinę, ich bliscy nie chcą, nie mają warunków czy czasu, żeby się chorymi zająć. I to się nie zmieni, dlatego trzeba inwestować w opiekę długoterminową i pielęgniarki, które się nią zajmują. 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim