Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Coraz więcej gdańszczan - choć inne miasta tracą mieszkańców

Liczba mieszkańców naszego miasta wzrosła w ubiegłym roku dokładnie o 1505 osób. To oznacza, że gdańszczan jest już 463 754. To zasługa nie tylko większej liczby urodzeń, ale przede wszystkim migracji z innych miast i gmin, najczęściej pomorskich. Wśród 10 największych miast Polski jeszcze tylko w trzech - podobnie jak w Gdańsku - odnotowano wzrost liczby mieszkańców.

Coraz więcej gdańszczan - choć inne miasta tracą mieszkańców
A
A
data publikacji: 19 kwietnia 2017 r.

Gdańsk przyciąga do siebie mieszkańców z innych gmin i województw
Gdańsk przyciąga do siebie mieszkańców z innych gmin i województw
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk może się pochwalić też - po raz kolejny - dodatnim przyrostem naturalnym. Według danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku w 2016 r. wyniósł on 667 osób - zdecydowanie więcej osób rodzi się u nas niż umiera. A urodzeń odnotowano w naszym mieście w ubiegłym roku w sumie 5492. To o 562 dzieci więcej w porównaniu z 2015 r.

To nie koniec dobrych informacji. Według danych gdańskiego US nasze miasto posiada nadal dodatnie saldo migracji, a więc więcej osób przyjeżdża do nas, tu się osiedla i melduje niż wyjeżdża. Saldo migracji wyniosło w ubiegłym roku 1242 osoby. W 2015 r. było ono również dodatnie, a wówczas wynosiło 1167 osób.

Władze samorządowe mają prawo mówić o sukcesie, bowiem zdaniem demografów duże polskie miasta raczej wyludniają się od blisko dekady.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, poinformował na swoim profilu facebookowym, że poza Gdańskiem, w gronie dziesięciu największych miast Polski jedynie Warszawa, Kraków i Wrocław odnotowały w ubiegłym roku wzrost liczby mieszkańców.

Zbigniew Pietrzak, rzecznik Urzędu Statystycznego w Gdańsku, podkreśla, że zarówno dodatni przyrost naturalny, jak i dodatnie saldo migracji, to trend, który utrzymuje się nad Motławą od kilku już lat. Wyjątkiem był jedynie rok 2014.

- Jeśli chodzi o migracje to odnotowujemy w Gdańsku głównie napływ krajowy. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z sąsiednich gmin i województw - informuje Zbigniew Pietrzak.


Przeczytaj także:

W Gdańsku urodziły się trojaczki. Maluszki odwiedził prezydent miasta

Miłość i szczęście razy trzy. Trojaczki - Kinga, Diana i Ania z wizytą u prezydenta Gdańska-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora