PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Cmentarze na Chełmie i Aniołkach zostaną powiększone. Czas na opracowanie dokumentacji projektowej

Cmentarze na Chełmie i Aniołkach zostaną powiększone. Czas na opracowanie dokumentacji projektowej
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała właśnie umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy kolejnych dwóch gdańskich nekropolii: Cmentarza Salvator i Cmentarza Garnizonowego. Projekty będą gotowe w październiku przyszłego roku. Takie dokumenty są już obecnie przygotowywane dla trzech innych cmentarzy w mieście.
Trzeba powiększyć gdańskie nekropolie. Trwają już prace nad dokumentacjami projektowymi dla trzech z nich
Trzeba powiększyć gdańskie nekropolie. Trwają już prace nad dokumentacjami projektowymi dla trzech z nich
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W Gdańsku znajduje się obecnie dziewięć cmentarzy komunalnych. Ich łączna powierzchnia to 97,4 ha. Tylko na jednym z nich odbywają się tzw. bieżące pochówki - na Cmentarzu Łostowickim, który jest jednocześnie największą gdańską nekropolią. Jego powierzchnia to około 50 ha. Na pozostałych zmarli są chowani jedynie w istniejących już rodzinnych grobach, bądź w miejscach, które zostały wykupione co najmniej kilka lat temu. Miasto zdecydowało o powiększeniu istniejących pięciu cmentarzy.

 

 

Cmentarz Salvator, który znajduje się na terenie dzielnicy Chełm, będzie w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie 1000 miejsc spoczynku. Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym, w dzielnicy Aniołki, docelowo ma powstać 3000 dodatkowym miejsc. Nekropolia przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha. Projekt rozbudowy obu cmentarzy opracuje firma Grima Architektura i Krajobraz Sp. z o.o. Koszt opracowania obu dokumentacji wyniesie około 254 tys. złotych.

- Do końca bieżącego roku powstanie także projekt przebudowy Cmentarza Łostowickiego. Nekropolia zostanie rozbudowana w kierunku al. Armii Krajowej. Jej powierzchnia ma powiększyć się o 1,8 ha, co przełoży się na dodatkowych 1500 miejsc do pochówku. Umowa na opracowanie tej dokumentacji została podpisana w maju 2020 r. - przypomina Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W planach miasta jest także rozbudowa cmentarza parafialnego przy ul. Kępnej i Cmentarza Srebrzysko. Dla tych zadań także pozyskiwana jest dokumentacja projektowa, nad którą prace zakończą się we wrześniu przyszłego roku.

 

 

Cmentarz parafialny przy ul. Kępnej ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1900 miejsc pochówku. Podobną liczbę miejsc pochówku zyskać ma Cmentarz Srebrzysko - powiększony zostanie o zalesione wzniesienie. Ta nekropolia powiększy się o 2,14 ha.

Znalezienie w Gdańsku miejsca przeznaczonego na powstanie nekropolii nie należy do łatwych zadań. Tworzenie nowych cmentarzy budzi bowiem bardzo duży opór społeczny. Rozbudowa i uregulowanie tych istniejących nie wywołuje już negatywnych emocji. Polityka miasta jest więc taka, by przede wszystkim rozbudowywać istniejące cmentarze, także ze względu na istniejącą już infrastrukturę, w tym kaplice i drogi dojazdowe.

 

 

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl